Reklama

Jest dofinansowanie. Wkrótce GOK Hutnik dostanie dodatkowe pomieszczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Jest dofinansowanie. Wkrótce GOK Hutnik dostanie dodatkowe pomieszczenia - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dla nas to jest rewolucyjna zmiana, bo remont, na który otrzymamy dofinansowanie pozwoli przenieść sekcje artystyczne GOK Hutnik do nowego budynku - cieszy się Tomasz Barton, dyrektor gostyńskiego ośrodka kultury. Samorząd województwa przyznał Gminie Gostyń dostanie na ten cel dotację w wysokości 55 tys. zł.

Reklama

Przy ul. Willowej w Gostyniu stoi piętrowy budynek, w którym mieścił się Środowiskowy Dom Samopomocy. Od ponad roku instytucja korzysta z nowej siedziby. Już wtedy w kręgach samorządowych mówiło się, że obiekt po ŚDS, zostanie przekazany do użytku GOK Hutnik. Aby ośrodek kultury z budynku mógł korzystać, musi on zostać zaadaptowany pod jego potrzeby. Jak wiadomo, bez pieniędzy się nie uda. 

Jest dofinansowanie, budynek przy ul. Willowej w Gostyniu zostanie wyremontowany

Wniosek, o dofinansowanie, który przygotował Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik znalazł się wśród 37, które zakwalifikowano do wsparcia z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego - w ramach Programu „Kulisy kultury”. To oznacza, że Gmina Gostyń otrzyma 55 tys. zł. Kwota ta zostanie przeznaczona właśnie na remont  i przekształcenie budynku przy ul. Willowej.

Z GOK Hutnik do odremontowanego budynku przeniosą sekcje artystyczne 

Inwestycja obejmie przystosowanie budynku byłej siedziby ŚDS w Gostyniu dla potrzeb sekcji artystycznych, jakie działają przy GOK Hutnik. W byłej siedzibie ŚDS Gostyń powstaną minimum cztery nowe pracownie, z pełnym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami. Adaptacja na cele kulturalne zakłada szereg prac wewnątrz obiektu. Zostaną, między innymi, wyburzone ściany i zamontowane nowe, będą przeprowadzone prace malarskie, murarskie i instalacyjne. Poza tym, planuje się zakup nowego wyposażenia. Całość inwestycji ma opiewać na około 90 tysięcy złotych.

Dla nas to rewolucyjna zmiana, gdyż ona pozwoli przenieść sekcje artystyczne do nowego budynku. Przede wszystkim spełnimy kryteria dostępności - nareszcie osoby z pewnymi stopniami niepełnosprawności będą miały dostęp do naszych pracowni artystycznych. To była nasza ogromna bolączka, bo niestety, budynek GOK Hutnik, który ma ponad 60 lat nie był dostosowany pod tym względem. Po przeniesieniu pracowni osoba na wózku inwalidzkim będzie mogła dostać się do tych pomieszczeń bez problemu - wyjaśnia Tomasz Barton, dyrektor Hutnika.

Ze względu na to, jaką funkcję pełnił wcześniej ten budynek, jest tam winda, są szerokie ciągi komunikacyjne i - dzięki temu - osoby z niepełnosprawnością ruchową będą mogły uczestniczyć w zajęciach. To - według dyrektora - jest największy plus.

Oprócz tego, sekcje dostaną większe i znacznie wygodniejsze pomieszczenia. Do nowej siedziby przeniesiona zostanie, między innymi, sekcja ceramiczna, dzięki czemu w zajęciach będzie mogło brać udział więcej osób, poprawi się bezpieczeństwo i komfort w korzystaniu z pieca.

- Pracownia ceramiczna, która jest hitem w Hutniku, obecnie mieści się w niewielkim pomieszczeniu, z bardzo utrudnionym dostępem do pieca. Żeby z pracami ceramicznymi dojść do pieca, trzeba przejść cały budynek Hutnika, w tym kilka pięter. Po przeprowadzce, piec znajdzie się obok pracowni, co będzie ogromnym ułatwieniem - wyjaśnia dyrektor Barton.

Przy ul Willowej powstanie także salka, w której będzie można prowadzić także ciekawe warsztaty - m.in. z zakresu savoir vivre i dziedzin okołokulinarnych. Powstanie także nowa pracownia plastyczna. 

Przeniesienie sekcji to nowe możliwości dla Hutnika 

Remont i przeniesienie sekcji na ul. Willową - jak mówi Tomasz Barton - otworzy nowe możliwości w samym obiekcie Hutnika. 

- Mamy ogromny problem z magazynami, dlatego część zwolnionych pomieszczeń będzie temu służyła - informuje dyrektor. - Lokal na dole planujemy zagospodarować jako przestrzeń typowo już dla muzyki. Docelowo mają tam powstać salki prób. Mamy wiele zgłoszeń od muzyków amatorów z Gostynia, którzy szukają miejsca na próby, nie mają gdzie grać. Mamy pomysł nawet na studio nagraniowe, które mogłoby tam powstać - wyjaśnia Tomasz Barton.

Dzięki realizacji zadania, powstanie przestrzeń dla Gostyńskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Ta sekcja funkcjonuje w GOK „Hutnik” od czterech lat, skupia się na edukacji pozaformalnej, kreatywnym spędzaniu czasu. Do tej pory GUDiM nie posiadał stałego miejsca spotkań.

Modernizację dyrektor Hutnika chce rozpocząć jak najszybciej

Dyrektor GOK Hutnik przyznaje, że z pracami remontowymi chcieliby ruszyć jak najszybciej.

- Zobaczymy czy to się uda. Natomiast, naszym marzeniem jest finalizacja remontu z końcem września tak, żebyśmy od października mogli ruszyć już z sekcjami, z zajęciami na jesienno-zimowy sezon właśnie na ul. Willowej - zdradza Tomasz Barton.

Jako, że koszt wyceniono na 90 tys. zł, a dotacja wynosi 55 tys. zł, brakująca kwota ma pochodzić z budżetu gminy Gostyń. 

Mamy deklarację od burmistrza, że te pieniądze otrzymamy, bo już na etapie składania wniosków musieliśmy ją przedstawić - dopowiada Tomasz Barton.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy