reklama

Cech Rzemiosł Różnych w Gostyniu świętował 70-lecie działalności. Były odznaczenia, medale i nagrody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Cech Rzemiosł Różnych w Gostyniu świętował 70-lecie działalności. Były odznaczenia, medale i nagrody - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
185
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaKażdy rzemieślnik dobrze wie, jak konkretne jest jego powołanie - do pochylania się nad materią i jej przetwarzanie. Nie tyle stwarza, co przetwarza. (...) Ludzie rzemiosła zawsze patrzą na wszystko okiem dobrego gospodarza - zwrócił uwagę ks. Jakub Przybylski COr., zwracając się do zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu oraz ich gości. Brać rzemieślnicza obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Po mszy św. odbyła się gala w przyklasztornej auli. 
reklama

Piątek, 20 października 2023 r. był wyjątkowym dniem dla braci rzemieślniczej z powiatu gostyńskiego, która świętowała 70-lecie działalności Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. W uroczystości udział wzięli zaproszeni samorządowcy, w tym przedstawiciele władz poszczególnych gmin z powiatu gostyńskiego, byli także starosta oraz wicestarosta gostyński, a także dyrektorzy szkół branżowych oraz zawodowych współpracujących z Cechem Rzemiosł Różnych w Gostyniu.

Nie zabrakło szefów innych jednostek i organizacji zaproszonych przez świętujących jubilatów. Były też delegacje sztandarowe i przedstawiciele zaprzyjaźnionych izb rzemieślniczych z sąsiednich powiatów oraz szefowie innych organizacji zaproszeni przez świętujących rzemieślników. Przyjechała również delegacja rzemieślnicza z Niemiec.

Ks. Jakub Przybylski: "Rzetelne rzemiosło jest, jak pieśń obleczona w ciało" 

Obchody wyjątkowego jubileuszu rozpoczęto mszą świętą w intencji rzemieślników, którą koncelebrowali księża filipini w bazylice na Świętej Górze. 

- Jest coś głęboko satysfakcjonującego w nadawaniu czemuś kształtu własnymi rękami. Rzetelne rzemiosło jest, jak pieśń obleczona w ciało. To jakby akt stworzenia - powiedział ks. Jakub Przybylski, wygłaszający homilię podczas mszy św. - Dotykacie różnego rodzaju tworzywa: metalu, cegły, piasku, drewna, płodów rolnych, kamienia, tkaniny. Aby dzięki waszej pracy to wszystko przetworzone służyło człowiekowi - dodał.

Kapłan mówił o ogromnym znaczeniu pracy, jaką wykonują ludzie rzemiosła. Przytoczył słowa błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: „praca łączy człowieka z człowiekiem”. 

- Nie ma takiej pracy, w wykonywaniu której człowiek byłby zamknięty wyłącznie w sobie, działający jedynie dla siebie - mówił ks. Przybylski. - Z drugiej strony dla człowieka wierzącego praca ma jeszcze większy wymiar. Bo człowiek nie żyje tylko po to, żeby pracować, ale pracuje żeby żyć. I to wielowymiarowo - dodał filipin.

Będąc u Matki Bożej na Świętej Górze, jubilaci z wdzięcznością wspominali rzemieślników, także tych, którzy już odeszli, pozostawiających po sobie ślad chociażby w postaci wykształconych pokoleń rzemieślników, zbudowanej lokalnej wspólnoty, wykonanych insygniów cechowych czy przekazanej pomocy dla klasztoru filipinów. 

Jako wyraz wdzięczności za 70 lat działalności, przedstawiciele cechu rzemiosł różnych przynieśli do ołtarza dary: bukiet kwiatów jako symbol przynależności cechu do Kościoła i kosz różnych darów wdzięczności, który symbolizuje owoce wielu zawodów, gromadzących się przy cechu. Rzemieślnicy podarowali też chleb i wino, które „w czasie mszy św. za słowami kapłana stają się ciałem i krwią Chrystusa”. 

Jubieluszowa gala w auli

Po mszy świętej, w auli położonej na terenie klasztoru na Świetej Górze, odbyła się urodzinowa gala Na ręce zasłużonych rzemieślników trafiły liczne medale, odznaczenia i nagrody. Rzemieślnicy usłyszeli mnóstwo urodzinowych  życzeń i gratulacji. 

- Dzisiejsza uroczystość wiąże się z datą 30 czerwca 1953 roku, kiedy to decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu został utworzony Cech Rzemiosł Różnych w Gostyniu - mówił starszy cechu Benon Zboralski.

Przestawiając historię gostyńskiego cechu (który obecnie zrzesza 273 zakłady różnych branż), starszy cechu wspomniał osoby, które piastowały funkcję starszego cechu.

- Znaczącym wydarzeniem było utworzenie funduszu domu cechowego, w 1961 roku, który po 10 latach zaowocował kupnem nieruchomości przy ul. Wiosny Ludów. Doniosłe było też ufundowanie sztandaru podczas srebrnego jubileuszu cechu. Z okazji 55-lecia cechu poświęcony został nowy sztandar - mówił obecny starszy cechu rzemiosł różnych. 

W myśl powiedzenia "nie samą pracą żyje człowiek", rzemieślnicy z powiatu gostyńskiego organizują wycieczki oraz wyjazdy weekendowe. Uczestniczą w pielgrzymce na Jasną Górę, która odbywa się z okazji zjazdu rzemiosła polskiego. Współpracują z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą, a także z Centrum Wsparcia i Kształcenia Indywidualnego i Zawodowego w Lesznie. 

- Nowa ustawa o rzemiośle podzieliła nas na rzemieślników i nierzemieślników. Drastyczny spadek młodocianych pracowników również niekorzystnie wpływa na stan rzemiosła. Wkrótce zabraknie nam na rynku fachowców. Część z tych, których gostyńscy rzemieślnicy wyszkolili, wyjechała za granicę - mówł Benon Zboralski. 

Starszy gostyńskiego cechu wskazywał na te wartości, które w rzemiośle są najbardziej rozpowszechnione: szacunek do pracy, solidność, umiejętność gospodarowania oraz szacunek do tradycji. Z kolei prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Marek Skoraszewski, przemawiając do uczestników uroczystości przyznał, że jest to jego pierwsze wystąpienie w tej roli na ziemi bliskiej jego sercu, gdyż sam pochodzi z Leszna.

Przemówienia gości jubieluszowej uroczystości

- Człowiek żyje nie po to, żeby pracować, ale pracuje po to, żeby żyć. I to jest chyba najważniejsze. Oprócz tego wszystkiego, co nas jednoczy wokół naszych zakładów, co pozwala rozwijać nasze firmy, powinniśmy jeszcze pamiętać o tym, żeby nie odbywało się to kosztem naszych rodzin, naszych dzieci i naszych wnuków - mówił Marek Skoraszewski.

Starosta gostyński, Robert Marcinkowski oznajmił, że lokalna gospodarka obecnie ma się bardzo dobrze. Poziom bezrobocia w powiecie wynosi 4,9%. Po analizie wyboru szkół zawodowych przez uczniów, okazało się, że we wrześniu 2022 r. w całym kraju 16,6% młodych ludzi wybrało jako dalszą ścieżkę edukcji szkoły zawodowe. Z kolei w powiecie gostyńskim w 2023 r. było to 32% uczniów.

- Przychodzimy tutaj, aby wyrazić państwu szacunek - za tę wielką pracę, za wkład w lokalną gospodarkę. Jesteście dla nas bardzo ważni, jesteście podstawą lokalnej gospodarki, i za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - zwrócił się Robert Marcinkowski do rzemieślników.

Prowokował do rozważań na temat kondycji polskiego rzemiosła oraz wyzwań, jakie stają przed bracią rzemieślniczą. Przyznał, że jest gorącym zwolennikiem tego, aby przynależność do cechów była obligatoryjna. Ma nadzieję, że ten temat będzie przedmiotem wyzwań, które stają przed samorządowcami w najbliższych latach. Zauważył, że aktualnie rzemiosło jest bardzo modne.

- Są już lody rzemieślnicze, pieczywo rzemieślnicze, piwo rzemieślnicze i inne napoje alkoholowe. Kawa rzemieślnicza. Słowo rzemiosło jest kojarzone bardzo pozytywnie. Rzemiosło to jakość, to powód do dumy. Te produkty są najczęściej z najwyższej półki, elitarne - mówił starosta Marcinkowski. 

Za wspieranie działalności kulturalnej, za aktywność na polu współpracy międzynarodowej, za cyklicznie realizowane projekty na rzecz wspierania przedsiębiorczości, a przede wszystkim za przygotowywanie młodych ludzi do dorosłego życia, ich kształcenie i szkolenie kolejnych rzemieślniczych pokoleń dziękował fachowcom burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. 

- Życzymy państwu  nieskończonej energii, zapału do pracy i satysfakcji z jej wykonywania, niezliczonych pomysłów na realizację kolejnych działań na rzecz środowiska rzemieślniczego, na rzecz naszego miasta, na rzecz mieszkańców ziemi gostyńskiej - powiedział Jerzy Kulak, który zwracał się do dostojnych jubilatów w imieniu przedstawicieli wszystkich gmin powiatu gostyńskiego, obecnych na urodzinowej gali.

KORDZIK WIELKOPOLSKIEJ IZBY RZEMIEŚLNICZEJ (odznaczenie honorowe za wybitne zasługi dla rzemiosła jest jednocześnie najwyższym odznaczeniem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu) otrzymał Jan Marcinkowski z Gostynia

ZŁOTY MEDAL im. Jana Kilińskiego za Zasługi Dla Rzemiosła Polskiego otrzymał Sławomir Mikołajczak 

SREBRNY MEDAL im. Jana Kilińskiego za Zasługi Dla Rzemiosła Polskiego:

  1. Dolczewski Aleksander
  2. Jakubiak Zdzisław
  3. Jesiak Grzegorz
  4. Kaczmarek Marian
  5. Piniewski Tomasz
  6. Stelmaszyk Stanisław
HONOROWA ODZNAKA RZEMIOSŁA

  1. Bątkiewicz Andrzej
  2. Jakubczak Eugeniusz
  3. Krajka Roman
  4. Stefaniak Jan
  5. Urbański Henryk

ZŁOTA ODZNAKA Za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Wielkopolskiego (nadawana jest przez Radę WIR w Poznaniu)

  1. Borowczyk Monika
  2. Giera Wotold
  3. Janicki Dominik
  4. Kaniewski Michał
  5. Kubiak Stanisław
  6. Kubica Anna
  7. Kubiak Zbigniew
  8. Politowski Piotr
  9. Poznański Jędrzej
  10. Stachowiak Piotr
  11. Twardowski Roman
  12. Zawieja Karol
SREBRNA ODZNAKA Za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Wielkopolskiego (nadawana jest przez Radę WIR w Poznaniu)

  1. Andrzejewski Marek
  2. Bątkiewicz Hanna
  3. Biernaczyk Hubert
  4. Jakubiak Tomasz
  5. Kowalska Joanna
  6. Majewski Jacek
  7. Okręt Tomasz
  8. Przybylski Sławomir
  9. Radoła Tomasz
  10. Ratajczak Łukasz
  11. Szczepaniak Krzysztof
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama