reklama
reklama

Zmarł Marian Tyrzyk - działacz rzemieślniczy zasłużony dla powiatu gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Zmarł Marian Tyrzyk - działacz rzemieślniczy zasłużony dla powiatu gostyńskiego - Zdjęcie główne

Zmarł Marian Tyrzyk, wieloletni starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu | foto arch. gostynska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Marian Tyrzyk, zasłużony działacz rzemieślniczy, wieloletni starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu, inicjator i propagator gostyńsko-drezdeńskiej współpracy gospodarczej. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę.  
reklama

Marian Tyrzyk miał 80 lat. Pochodził z rodziny nie związanej z rzemiosłem, zdał egzamin czeladniczy, wybrał zawód malarz-tapeciarz, w latach 60. ubiegłego wieku otworzył własną firmę. W 1969 r. przed komisją Izby Rzemieślniczej w Poznaniu uzyskał tytuł mistrza malarskiego. W 1969 roku wstąpił w poczet członków ówczesnej Spółdzielni Rzemieślniczej w Gostyniu. Był sumienny, aktywnie uczestniczył w życiu cechu, wyszkolił wielu uczniów.

Od 1995 roku pełnił funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. Szefował gostyńskim rzemieślnikom przez 27 lat. Niemal rok temu, w połowie czerwca, ustąpił ze stanowiska. Pracownicy wspominają go jako wspaniałego człowieka, oddanego pracy w cechu.

- On tym żył. Można powiedzieć, że rodzinę poświęcił dla pracy w cechu - mówią.

Na stanowisku starszego zapamiętany zostanie jako wymagający zarządca i dobry organizator ceniący zdyscyplinowanych pracowników.

- Każde wydarzenie, jakie przygotowywaliśmy, każda impreza musiała być „zapięta na ostatni guzik” – przyznaje Małgorzata Grys z biura Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. 

Funkcje, które Marian Tyrzyk, jako starszy cechu, pełnił w organach statutowych rzemiosła sprawiły, że krzewienie kultury rzemieślniczej nie ogranicza się do naszego regionu czy też Polski, ale zatoczyło krąg poza granicami naszego kraju.  

Od 2005 roku aktywnie działał na rzecz gostyńsko-drezdeńskiej współpracy gospodarczej. Wówczas miały miejsce pierwsze kontakty między Cechem Rzemiosł Różnych w Gostyniu a Izbą Rzemieślniczą w Dreźnie. Rok później podpisana została umowa o współpracy, zaś Marian Tyrzyk stał się propagatorem tych działań na wielu polach. Aktywnie angażował się w relacje polsko-niemieckie aż do 2022 roku. Za doskonałą współpracę, w ubiegłym roku, podczas wręczania branżowego odznaczenia podziękowali mu także goście z Drezna. 

Działalność Mariana Tyrzyka na rzecz krzewienia kultury rzemieślniczej, nie tylko lokalnie, ale poza granicami kraju, została doceniona również na szczeblu wojewódzkim. Od roku 2014 pełnił funkcję zastępcy prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Rezygnację z tej funkcji złożył miesiąc temu.

Za swoją działalność Marian Tyrzyk został uhonorowany branżowymi odznaczeniami. Rok temu otrzymał Platynowy Medal imienia Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, który nadaje Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. W imieniu najwyższych władz rzemieślniczych odznaczenie uroczyście wręczył mu Karol Pawlak, zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZRP, na co dzień starszy kościańskiego cechu.

W laudacji odczytanej podczas ubiegłorocznej uroczystości zwrócono między innymi uwagę na to, że funkcje Mariana Tyrzyka w organach statutowych rzemiosła sprawiły, iż „krzewienie kultury rzemieślniczej nie ograniczało się do naszego regionu czy też Polski, ale zatoczyło krąg poza granice naszego kraju”, a działalność ta sprawiła, że „partnerstwo jest na wysokim poziomie i nie ograniczają go żadne bariery”. Podkreślono także aktywność długoletniego lidera gostyńskiego rzemiosła w organach wyższego szczebla, w tym pełnioną od 2014 roku funkcję zastępcy prezesa WIR.

Pozostałe rzemieślnicze odznaczenia, przyznane Marianowi Tyrzykowi to: „Szabla Kilińskiego” (2016) i „Honorowa Złota Igła” (2022) od zarządu Izby Rzemieślniczej w Dreźnie za zasługi na rzecz międzynarodowej współpracy gospodarczej. 

Marian Tyrzyk w 2003 roku, jako jeden z pierwszych mieszkańców, został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”.

- Od tego czasu udowodnił, że wybór samorządu powiatowego był zasadny. To człowiek, na którego zawsze mogliśmy liczyć. Nasza współpraca z rzemieślnikami na rzecz kształcenia zawodowego przynosiła bardzo dobre efekty, za co serdecznie dziękuję – powiedział starosta podczas ubiegłorocznej uroczystości wręczania platynowego medalu.

Marian Tyrzyk w ostatnich miesiącach zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 18 maja 2023 roku. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę, 20 maja. O godz. 14.00 w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu odbędzie się msza św. żałobna. Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Parafialnym w Gostyniu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama