Jak mówiła Domicela Skrzypalik, prezes UTW w Krobi, 15-lecie istnienia organizacji jest „niezwykłą okazją, żeby spojrzeć wstecz na wszystkie osiągnięcia, które udało nam się wspólnie zrealizować oraz na niezliczone chwile radości, które dzieliliśmy przez te lata”.
– Przez te piętnaście lat nasza społeczność stała się miejscem, gdzie wiedza, pasja i przyjaźń spotykają się, tworząc przestrzeń dla rozwoju osobistegointelektualnego. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - wykładowcom, studentom, wolontariuszom oraz tym, którzy wspierali naszą misję. Z sentymentem i wzruszeniem radością wspominam wszystkie wykłady, warsztaty i spotkania, które wzbogaciły nasze życie. W tym szczególnym dniu, zapraszam do wspólnego świętowania i refleksji nad tym, co udało nam się osiągnąć oraz nad tym, co jeszcze przed nami – powiedziała D. Skrzypalik.
A jakie były początki UTW w Krobi?
Pierwsze kroki związane z powołaniem UTW w Krobi zostały podjęte w dniu 24 listopada 2009 roku, kiedy to z inicjatywy grupy zapaleńców, przy zaangażowaniu ówczesnego burmistrza Krobi Seastiana Czwojdy i wsparciu merytorycznym Mirosława Sobkowiaka, prezesa Stowarzyszenia „Dziecko" w Gostyniu odbyło się zebranie założycielskie, w którym uczestniczyły w nim 23 osoby.Na zebraniu tym powołany zostały pierwsze władze UTW w Krobi.
Zarząd w składzie:
- Apolonia Dykcik - prezes
- Grażyna Paszyńska – wiceprezes
- Domicela Skrzypalik – wiceprezes
- Weronika Dąbrowska – sekretarz
- Mirosław Piotrowiak – skarbnik
- Jan Szydzik – członek
- Elżbieta Dopierała – członek
- Jadwiga Wojciechowska - członek
- Andrzej Miałkowski – przewodniczący
- Mieczysław Przybył – sekretarz
- Teresa Marciniak - członek
Niektórzy słuchacze krobskiego UTW „wyprawkę” noszą ze sobą do dziś
Z kolei 17 lutego 2010 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi został zarejestrowany i oficjalnie rozpoczęł swoją działalność. W międzyczasie trwał nabór słuchaczy powstającego Uniwersytetu, a nie czekając na oficjalną inaugurację wiosną 2010 roku powstała sekcja nordic walking, która przyjęła nazwę „Włóczykije”.Inauguracja pierwszego roku akademickiego miała miejsce 30 września 2010 roku. Systematyczną naukę rozpoczęło 84 słuchaczy, a w ofercie edukacyjnej znalazły się: lektoraty j. angielskiego i j. niemieckiego, informatyka, PanEuRytmia, gimnastyka rehabilitacyjna i różnorakie wykłady. Ponadto każdy słuchacz na dobry początek otrzymał „wyprawkę” w postaci torby z wyposażeniem.
– Niektórym słuchaczom te torby służą do dnia dzisiejszego. Zaczęły się systematyczne zajęcia, które trwają do dzisiaj. Byliśmy pełni zaangażowania i chęci do działania. Doszliśmy do wniosku, że edukacja nam nie wystarcza. Musimy coś zrobić dla innych i wyjść ze strefy komfortu. W naszych głowach pojawiały się nowe pomysły. Naszym marzeniem było posiadanie własnej siedziby – przypomina Domicela Skrzypalik.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Doczekali się własnej siedziby
Początko słuchacze UTW w Krobi korzystali z gościnności dyrekcji obecnej szkoły podstawowej w Krobi, w której odbywały się zajęcia i spotkania integracyjne oraz z pomieszczen w Domu Dziennego Pobytu przy MGOPS.W lipcu 2011roku burmistrz Krobi przekazał członkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi do adaptacji pomieszczenie po byłym warsztacie szewskim przy ul. Grunwaldzkiej (tzw. stare przedszkole) Dzięki wsparciu finansowym gminy Krobia i sponsorów sluchaczom udało się samodzielnie, wspólnymi siłami je wyremontować i urządzić w nim siedzibę, którą, po kolejnych remontach, dzielą wspólnie ze Stowarzyszeniem Emerytowanych Pracowników Oświaty po dziś dzień.
– Zarządzanie organizacją nie jest łatwe więc od samego początku braliśmy udział w różnego rodzaju szkoleniach dla liderów, podczas których zdobywaliśmy potrzebną wiedzę i doświadczenie, nawiązując kontakty z innymi organizacjami pozarządowymi, dzieląc się własnymi doświadczeniami w prowadzeniu organizacji – tłumaczy prezes krobskiego UTW.
Seniorzy nadal doskonalą swoje umiejętności informatyczne, uczą się korzystać z różnych programów graficznych i wykorzystywać je do swojej działalności, podnoszą sprawność fizyczną, rozwijają umiejętności manualne na różnego rodzaju warsztatach, wzbogacają i poszerzają swoją dotychczasową wiedzę z różnych dziedzin na wykładach, organizują spotkania integracyjne i zwyczajnie wyjeżdżają na wycieczki.
Integracji środowiska senioralnego w gminie ma służyć także organizowana przez ostatnich kilka lat senioriada.
Ponadto UTW w Krobi od początku swojego istnienia ściśle współpracuje z Gostyńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, od 2014 z powstałym w wtedy UTW Pępowie, a ostatnio także ze „świeżo upieczonym” „uniwersytetem” w Borku Wielkopolskim.
W latach 2010 – 2025 krobskie UTW zrealizowało 35 projektów, a łączna kwota pozyskanych środków wyniosła 783 495 złotych.
Od 2025 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi realizuje kolejny, tym razem trzy letni projekt „Akademia Wielkopolskich Rad Seniorów 3; Nowe Wyzwania i Możliwości”, ktory został pozytywnie oceniony i z chwilą przekazania środków rozpocznie się jego realizacja.
Obecny skład zarządu UTW Krobia:
- Domicela Skrzypalik - prezes
- Dorota Dułacz - wiceprezes
- Franciszek Ratajczyk - wiceprezes
- Ewa Zielona - sekretarz
- Mirosław Piotrowiak - skarbnik
- Aniela Czarnecka - członek
- Alicja Dańczak - członek
- Bożena Pazoła - członek
- Ryszard Danielczyk - członek
- Alojzy Pawlaczek - przewodniczący
- Barbara Hądzlik - sekretarz
- Apolonia Dykcik - członek
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Były burmistrz, naczelnik i prezes członkami honorowymi Uniwersytetu
W trakcie jubileuszu 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi pięciu osobom w dowód szacunku i uznania za m.in. działania podjęte na rzecz utworzenia i rozwoju organizacji, a także za wieloletnią działalaność w urzeczywistnaniu celów UTW dyplomy otaz status członka honorowego otrzymali:
- Sebastian Czwojda – członek honorowy
- Adam Sarbinowski – członek honorowy
- Mirosław Sobkowiak – członek honorowy
- Jadwiga Wojciechowska
- Mieczysław Przybył
– Dzięki państwa zaangażowaniu UTW stało się miejscem nauki, pasji i integracji inspirując seniorów do aktywnego życia. Państwa działalność pokazuje, że nauka nie zna wieku, a chęć rozwoju i otwartość na nowe doświadczenia wzbogacają całą społeczność. Dziękuję za wysiłek organizatorów, wykładowców i słuchaczy, którzy przyczynili się do do rozwoju tej wyjątkowej inicjatywy. Życzę dalszych sukcesów, satysfakcji z podejmowanych działań oraz wielu kolejnych lat owocnej działalności – przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Grzegorz Marszałek i starosta gostyński Robert Marcinkowski.
– Zawsze deklarowałem, że wstąpię do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi, ale nie wiedziałem, że stanie się to tak szybko. Pamiętam, że każde rozmowy z państwem to nie było tak, że wszystko zostało „podane na tacy”, ale gmina zawsze stawiała warunki. Ale to miało zawsze tylko jeden cel: wzmocnienie kompetencji Uniwersytetu i osób, które zajmowały się zarządzeniem, takie rzeczywiste liderstwo. I myślę, że to przyniosł pożądany efekt, gdyż państwa organizacja na naszym lokalnym, nie tylko gminnym, ale powiatowym poziomie organizacją wiodącą. Życzyłbym sobie, żeby młode pokolenie brało od państwa przykład i też potrafiło się w życie społeczne tak angażować tworząc tyle dobra wspólnego – były burmistrz Krobi Sebastian Czwojda.
– Cieszymy się, że na terenie gminy Krobia działa tak prężna organizacja pozarządowa. Z okazju urodzin chcielibyśmy życzyć wszystkim słuchaczom i słuchaczkom satysfakcji z osiągnieć i liczę na to, że cały czas jesteście potrzebni mieszkańcom naszej małej ojczyzny, powiatu gostyńskiego i zawsze możecie na nas liczyć – burmistrz Krobi Łukasz Kubiak.
Działalność charytatywna prowadzona przez UTW Krobia w latach 2010-2025
Podczas pandemii koronawirusa:
- Szycie maseczek dla mieszkańców Krobi i bezdomnych z Poznania
- „Kwiatek serdeczności” - dla słuchaczy UTW w okresie lockdownu
- Przekazanie 35 kompletów pościeli dla DPS w Chumiętkach
- Lekcje języka polskiego dla ukraińskich uchodźców
- Zbiórka i zakup środków czystości, środków higienicznych i produktów spożywczych
- Sweterki, czapeczki i sukienki z wełny oraz uszyte dla dzieci z: Libanu, Syrii, Madagaskaru i Kamerunu
- Uszyte z zakupionych materiałów koce, kocyki, czapeczki i elementy odzieży, wykonane z wełny sweterki i sukienki oraz zbiórka latarek i baterii dla mieszkańców Ukrainy po wybuchu wojny
- Żakup 250 zestawów środków higieny osobistej dla dzieci z Kamerunu
- Zbiórka i zakup środków opatrunkowych: bandaże, środki dezynfekujące i odkażające, plastry, strzykawki, termometry itp., akcja „Opatrunek na ratunek" dla afrykańskich szpitali działających przy misjach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.