Łysienie tego typu dotyka 70-80 % mężczyzn i 30-40 %kobiet. Łysienie androgenowe jest chorobą o podłożu genetycznym i hormonalnym - nadmierna reakcja mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny w naturalny sposób występują nie tylko u mężczyzn, ale też w małych stężeniach u kobiet. Dlatego też łysienie androgenowe, choć w większości przypadków dotyka panów, zdarza się również u płci przeciwnej.
Przyczyny
Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być związane z predyspozycjami genetycznymi, ale także może być spowodowane np. chorobą nowotworową.Zdrowe kobiety mają zbilansowane ilości hormonów męskich przez odpowiednie ilości żeńskich hormonów płciowych i obecność androgenów nie prowadzi do wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń. Problem powstaje wtedy, kiedy w organizmie kobiety pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych. Taka sytuacja prowadzić może zarówno do zaburzeń miesiączkowania, pojawienia się zmian trądzikowych na skórze czy właśnie do utraty włosów.
Do nadmiaru androgenów u kobiet prowadzić mogą:
- nadczynność kory nadnerczy (np. w postaci zespołu Cushinga),
- nowotwory nadnerczy,
- zespół policystycznych jajników,
- nowotwory jajnika
Przebieg
Łysienie androgenowe dotyczy głównie kobiet powyżej 30. roku życia. Utrata włosów zaczyna się zazwyczaj głównie w środkowej części głowy. Jednak z czasem włosy na całej powierzchni głowy stają się coraz cieńsze i rzadsze, skóra głowy staje się bardziej widoczna.Mieszki włosowe najbardziej wrażliwe są przede wszystkim na działanie DHT czyli najsilniejszego androgenu. Pod wpływem tego hormonu dochodzić może do zaburzeń cyklu wzrostu włosów u kobiet – skrócona zostaje faza wzrostu włosów. W efekcie włosy rosną coraz cieńsze i coraz słabsze. Coraz łatwiej wypadają i coraz trudniej są zastępowane nowymi.
Leczenie
Znane są liczne metody leczenia łysienia androgenowego. Zanim jednak rozpoczęte zostanie leczenie, najpierw powinna zostać zdiagnozowana przyczyna utraty włosów.Przyczyn łysienia może być wiele i każdy rodzaj jest inaczej leczony. W przypadku łysienia androgenowego typu żeńskiego stosowane jest leczenie miejscowe, ogólnoustrojowe lub techniki zabiegowe. Na skórę głowy pacjentki można aplikować preparaty z substancją pobudzającą porost włosów.
W leczeniu łysienia androgenowego coraz więcej ma do powiedzenia medycyna estetyczna.
Kobiety z łysieniem androgenowym oprócz leczenia zachowawczego mogą również skorzystać z terapii zabiegowej https://www.drcyj.pl/porady/lysienie-androgenowe-innowacyjna-terapia