reklama

O Czarnym Legionie w „Zapomnianych Historiach”

Opublikowano:
Autor:

O Czarnym Legionie w „Zapomnianych Historiach” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia

Za kilka tygodni w Telewizji Polskiej będzie można obejrzeć film o polskiej organizacji konspiracyjnej „Czarny Legion”. Została ona założona w Gostyniu, a jej działalność obejmowała głównie obszar południowej Wielkopolski.

Film zrealizowany został przez ekipę TVP 3 Poznań i ukaże się w połowie grudnia, w dokumentalnym cyklu pt. „Zapomniane Historie”, który przeznaczony jest głównie dla miłośników najnowszej historii Wielkopolski. - Mało znane fakty, relacje świadków i uczestników wydarzeń, komentarze historyków, pasjonatów i regionalistów, znalezione w archiwach dokumenty, niezwykłe życiorysy zapomnianych bohaterów. Większość z nich łączy walka z okupantem i sprzeciw wobec powojennej rzeczywistości, ale pojawią się również tematy wyjaśniające zagadkowe decyzje, zdarzenia i katastrofy. Na pierwszym planie zawsze jest człowiek i jego historia – tak program zapowiada producent.

Organizacja konspiracyjna Czarny Legion założona została w marcu 1940 r. w Gostyniu. Powodem zainicjowania działalności konspiracyjnej w Gostyniu był nasilający się na tym obszarze terror niemiecki. Jego członkowie rekrutowali się początkowo głównie spośród robotników miejscowej Huty Szkła. Sporo zdjęć do powstającego filmu zostało nakręconych przez ekipę telewizyjną w zakładzie Ardagh Glass S.A. Reporterom w hucie towarzyszył Marian Sobkowiak. To ostatni żyjący członek „Czarnego Legionu”, który jest głównym bohaterem, a właściwie narratorem w filmie. - Żyje człowiek, który miał w tym udział, który jest uczestnikiem historii, który sam w sobie jest chodzącą historią i głównie to nas zainteresowało. Czarny Legion – udział w tej organizacji miał znaczący wpływ na jego życie, na jego historię, na pobyt w więzieniach, obozach, na to, co później robił – wyjaśnił producent Zbysław Kaczmarek.

Oprócz pobytu na terenie gostyńskiej huty, ekipa telewizyjna kręciła zdjęcia w domu Mariana Sobkowiaka, w budynku, w którym członek Czarnego Legionu składał przysięgę (przy ul. Poznańskiej). Sfilmowano również odnowioną tablicę pamiątkową „W Hołdzie Bohaterom Czarnego Legionu”, zamontowaną na ścianie biurowca huty szkła.

Zdjęcia do filmu kręcił Mariusz Podgórny, za dźwięk odpowiada Mirosław Domagała, za światło – Przemysław Sikorski, a Zbysław Kaczmarek jest producentem i dziennikarzem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE