„Myślą w kolorze zielonym”
Stworzenie "ekologicznego centrum szkoły", jak społeczność ZSOiZ nazywa nowo otwartą ekopracownię, kosztowało dokładnie 55 555 złotych.
- Obecnie jest to najładniejsza i jedna z większych sal w szkole. Bardzo fajnie wyposażona, przemyślana, a dzięki fototapecie ma pozytywny wpływ i kojarzy się z naszą najbliższą okolicą. Głównym urządzeniem na jej wyposażeniu jest stacja meteorologiczna, której czujniki są zamontowane na dachu. Ponadto mamy czytnik, z którego można odczytać, zgrać aplikacje, pobierać dane, tworzyć wykresy pogodowe czy dane klimatyczne - tłumaczy Emilia Śniegocka ucząca przyrody i przedmiotów budowlanych.
W ekopracowni uczniowie mogą korzystać także z:
- mikroskopów cyfrowych i preparatów mikrosopowych,
- "laboratoriów wirtualnych", gdzie nauczyciele i uczniowie mogą łączyć się na platformie edukacyjnej, tworzyć grupy projektowe,
- lornetki do badań terenowych,
- labdisków - uniwersalnych niewielkich urządzeń o funkcjonalności całego laboratorium z kilkunastoma czujnikami,
- modeli DNA.
- Oprócz tego mamy małą ekopracownię „pod chmurką”. Na wiosnę zaplanowaliśmy szereg działań, chcemy zaprosić uczniów, nie tylko naszej szkoły, ale również przedszkolaki, dzieci ze szkoły podstawowej, nawet seniorów, żeby przyszli w pobliże naszego ogrodu deszczowego i możemy porozmawiać, jak działa mała retencja. 22 marca w Światowy Dzień Wody planujemy zorganizować uroczysty happening - przemarsz ulicami miasta z transparentami tak, żeby nas cała Krobia usłyszała. A na kwiecień mamy zaplanowaną konferencję klimatyczną - dodaje Emilia Śniegocka.
"Be nature" w akcji
Podczas otwarcia ekopracowni rozstrzygnięto konkurs „Wszystko w Twoich rękach – co Ty możesz zrobić dla klimatu”:
- I miejsce – Oliwia Poślednik (klasa IIIb)
- II miejsce – Aleksandra Urbaniak (klasa Ia)
- III miejsce – Jan Wojciechowski (klasa IIb)
- Jesteśmy w trakcie realizacji naszych działań związanych z przeprowadzeniem cyklu zajęć i warsztatów, odbyciem przemarszów, przygotowaniem przedstawień w naszej szkole oraz instytucji kulturalnej, a także szeregu akcji i kampanii edukacyjnych. Pozyskaliśmy sponsorów, którzy wspierają nasze działania na rzecz ochrony środowiska. Nawiązaliśmy współpracę z organami samorządowymi oraz instytucjami zajmującymi się zbiórką, segregacją i zagospodarowaniem odpadów w gminie oraz powiecie, aby przedstawiana wiedza była zawsze merytoryczna i fachowa - mówią młodzi ludzie, którym leży na sercu dobro naszej planety.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
W nowym roku szkolnym barier już nie będzie
Do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi uczęszcza obecnie około 800 osób w różnych typach szkół i kierunkach nauczania. Wśród nich znajdują się uczniowie poruszający się na wózkach inwalidzkich czy niedosłyszące. Między innymi dla nich organ zarządzający szkołą - powiat gostyński pozyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dostosowanie budynku szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Pieniądze są już zagwarantowane, umowa z PFRON jest podpisana - mówi starosta gostyński Robert Marcinkowski.
Koszt inwestycji to około 440 000 złotych.
Jakie udogodnienia się pojawią, a jakie bariery architektoniczne znikną?
- Do 31 sierpnia 2024 roku powstanie w naszej szkole winda. Ponadto pobudowane zostaną podjazdy, zamontowane automatyczne drzwi, mobilne i stacjonarne pętle indukcyjne [dla osób niedosłyszących - przyp. red.], tyflografy [mapy dla osób niewidomych i słabowidzących - przy. red.], każde pomieszczenie będzie opisane językiem Braille’a, żeby osoba niedowidząca mogła swobodnie samodzielnie poruszać się po całym budynku - tłumaczy dyrektor Krzysztof Perdon.
Oprócz ekopracowni realizowany jest także projekt tworzenia pracowni budowlanej.
- W technikum budowlanym kształcimy w dwóch kwalifikacjach: wykonywania robót murarskich i tynkarskich oraz organizacji, kontroli robót budowlanych i sporządzania kosztorysu - mówi Magdalena Nowak, nauczycielka geografii i przedmiotów budowlanych.
W budynku modułowym za szkołą przyszli budowlańcy, kosztorysanci czy projektanci budowlani mogą korzystać z zakupionych w ramach projektu m.in.:
- dalmierza
- lasera kątowego
- wykrywacza instalacji podziemnych
- teodolitu
- tachymetru
- niwelatora
- W ramach projektu uczniowie mają także do dyspozycji mobilny sprzęt komputerowy na przykład do kosztorysowania - dodaje dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.