reklama
reklama

Światowy Dzień Drzewa 2023 w Krobi. Uczniowie, nauczyciele i urzędnicy zasadzili 70 drzew

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Światowy Dzień Drzewa 2023 w Krobi. Uczniowie, nauczyciele i urzędnicy zasadzili 70 drzew - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Edukacja Od 2002 roku obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Drzewa (10 października każdego roku). Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. We wtorek, 10 października 2023 roku uczniowie oraz pracownicy Szkoły Podstawowej imienia profesora Jana Zwierzyckiego w Krobi wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Krobi zasadzili 70 specjalnie wyselekcjonowanych drzew.
reklama

Były tutaj na długo przed nami

Drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. Lasy są domem dla ponad trzech czwartych życia na lądzie. Znajdują tu dogodne warunki życia, pokarm i schronienie. Drzewa dziuplaste występujące w lesie, są schronieniem dla organizmów takich jak nietoperze, wiewiórki i wiele gatunków drobnych gryzoni. Stare drzewa to także miejsce występowania rzadkich gatunków porostów i wielu grzybów.

Jednak lasy i drzewa na całym świecie są zagrożone. Pomimo kluczowej roli, jaką odgrywają w światowym zdrowiu środowiskowym i gospodarczym, nadal wycinamy drzewa i tracimy lasy wraz z żyjącymi w nich zagrożonymi zwierzętami. W 2020 roku tropiki straciły ponad 12 milionów hektarów pokrywy drzewnej.

Nielegalna wycinka lasów, złe praktyki gospodarki leśnej oraz rosnący popyt na produkty leśne i rolne przyczyniają się do niszczenia zadrzewień. Wylesianie jest szczególnie dotkliwe w niektórych z najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów świata, takich jak Amazonia, Borneo i Sumatra, dorzecze Konga i rosyjski Daleki Wschód. W rezultacie prawie połowa pierwotnych lasów świata została utracona.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ

CIEKAWOSTKI O DRZEWACH

  • Drzewa potrafią porozumiewać się i bronić przed atakiem owadów. Naukowcy odkryli, że drzewa mogą zalewać liście substancjami chemicznymi zwanymi fenolami, kiedy owady zaczynają nalot. Mogą również sygnalizować innym drzewom niebezpieczeństwo, aby mogły rozpocząć własną obronę
  • Drzewa są najdłuższymi żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają ze starości. To owady, choroby i ludzie przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci
  • Na świecie jest około sześćdziesiąt razy więcej drzew niż ludzi
  • Na świecie żyje ponad 23 000 różnych gatunków drzew  
  • Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stopni Celsjusza
  • Średnio jedno drzewo produkuje około stu metrów sześciennych tlenu rocznie  
  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna  
  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób  
  • Jedno drzewo w ciągu roku absorbuje ok. 3 tys. litrów wody opadowej i wprowadza do powietrza kilkaset jej litrów pod postacią pary  
  • Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk)  
  • Tylko jedno drzewo może pochłonąć nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla rocznie i może bezpiecznie pochłonąć tonę dwutlenku węgla do 40 roku życia, dlatego jest tak ważne w walce ze zmianami klimatycznymi  
  • Ziemia traci co roku prawie sto milionów drzew…
Drzewa są zatem niezbędne do przetrwania życia na Ziemi, w postaci, jaką znamy obecnie - źródło: wwf.pl

Wybrali te gatunki nieprzypadkowo

Dlatego każde nowe zasadzone drzewo daje nadzieję na odbudowę niszczonego przez człowieka ekosystemu. Szczególnie, gdy nasadzenia są robione "z głową". Tak, jak to zrobiono właśnie w Krobi, gdzie uczniowie i pracownicy miejscowej podstawówki wraz z urzędnikami posadzili 70 drzew owocowych oraz brzóz. Na lokalizację wybrano działkę znajdującą się naprzeciwko budynku Centrum Biblioteczno-Kulturalnego  KROB_KULT.

- Sadzonki nie zostały wybrane przypadkowo. Będą stanowiły uzupełnienie i kontynuację istniejących już zadrzewień. Znajdują się wśród nich drzewa miododajne, sprzyjające pszczołom i innym owadom - informuje Adam Sarbinowski z krobskiego magistratu.

Ponadto młodzi ogrodnicy nauczyli się, w jaki sposób należy sadzić drzewa i je pielęgnować, a także uzupełnili wiedzę o przyrodzie.

- Akcja nasadzeń ma na celu podkreślić rolę drzew w ekosystemie oraz budować świadomość ekologiczną wśród młodzieży szkolnej - dodaje urzędnik.

Zakup drzew o wartości 5 000 złotych sfinansowała firma Meltemi Sp. z o.o. z grupy Acciona.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama