Pod hasłem "Wrzuć na luz" KZGRL wprowadza zmiany w segregowaniu odpadów
Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego ruszył z kampanią pn."Wrzuć na luz", w której inicjatorzy będą uświadamiać mieszkańcom gmin, należących do Związku, dlaczego warto pozbywać się bioodpadów bez worków."Wrzuć na luz" to hasło, które ma na celu zwrócenie uwagi na problem związany z bioodpadami i zachęcenie ludzi do zmiany swojego podejścia - czytamy w komunikacie KZGRL, przygotowanym przez pracowników Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska.
Zarząd KZGRL apeluje o wyrzucanie bioodpadów luzem, a nie w workach (nawet tych uchodzących za biodegradowalne) do pojemników brązowych, jakie stoją na naszej posesji. Jest to jedno z najważniejszych rozwiązań, które może pomoc w zminimalizowaniu zanieczyszczenia środowiska i degradacji gleby. A są to problemy, z którymi coraz częściej się zmagamy.
Dlaczego warto wyrzucać bioodpady luzem, a nie w workach? Jakie korzyści z tego wynikają?
Po pierwsze, przyspieszamy proces kompostowania
Jeśli wrzucimy odpady luzem do pojemnika „bio”, możemy wspomóc proces kompostowania.
- Głównym celem wyrzucania bioodpadów do pojemników brązowych jest kompostowanie. Wszystkie te skorupki jajek, fusy z kawy, obierki warzyw – mogą zostać przekształcone w cenny kompost. Kiedy bioodpady są wyrzucane luzem, proces ten staje się znacznie bardziej efektywny - napisano w komunikacie KZGRL.
Wyrzucone be zworka bioodpady rozkładają się szybciej, a kompost wytwarzany w wyniku tego procesu jest wyższej jakości.
Po drugie - warto zminimalizować w ten sposób ilość plastiku
Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska podkreśla, że worki biodegradowalne (kompostowalne) również nie są idealnym rozwiązaniem. Owszem, mogą ulec rozkładowi, ale to wymaga specyficznych warunków, które zazwyczaj nie występują w zwykłych warunkach domowych. W związku z tym, mogą one nadal generować odpady plastikowe, które wprowadzają zanieczyszczenia do środowiska. Worki kompostowalne są zazwyczaj wykonane z materiałów organicznych, takich jak np. skrobia kukurydziana, i są przeznaczone do kompostowania w warunkach specjalnej kompostowni.
Jest to alternatywa, jednak zachęcamy do wrzucania bioodpadów luzem do pojemników. Takie postępowanie przyczyni się do redukcji odpadów opakowaniowych, oszczędności surowców potrzebnych do produkcji tych worków i zwiększenia efektywności procesu kompostowania - czytamy w komunikacie KZGRL.
Po trzecie - należy unikać zanieczyszczeń
Plastikowe worki w pojemnikach na bioodpady są niedopuszczalne, gdyż mogą prowadzić do zanieczyszczenia kompostu. KZGRL zwraca uwagę. że plastik nie ulega rozkładowi w procesie kompostowania, dlatego musi być usuwany mechanicznie.
- Jeśli nie zostanie wyłowiony, najprawdopodobniej zanieczyści cały kompost, a to może ograniczyć jego przydatność jako nawozu organicznego - napisano w komunikacie do mieszkańców terenu jaki obejmuje działalność KZGRL.
Po czwarte „Wrzucając na luz” możemy dać przykład innym
Wrzucanie bioodpadów luzem do brązowego pojemnika, to prosty krok, który może przynieść pozytywne zmiany. Władze KZGRL apelują o to, by zachęć swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów do działania zgodnie z hasłem kampanii "Wrzuć na luz". Uświadamiają, że kompostowanie i właściwe postępowanie z odpadami to kwestia, która ma znaczenie dla naszej przyszłości.
Po piąte, dajmy naturze szansę
Wyrzucanie bioodpadów luzem to sposób na to, by dać naturze szansę na działanie. Kiedy te odpady trafiają do kompostu, przyczyniamy się do zasilenia gleby cennymi składnikami odżywczymi, co może z kolei zwiększyć plony rolnicze i poprawić jakość naszych upraw.
To krok w stronę bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do zarządzania odpadami. Dajmy naturze szansę, przekształcając nasze bioodpady w cenny kompost, a jednocześnie minimalizując zanieczyszczenia plastikiem - informuje KZGRL.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.