reklama

Piątka uczniów szkół z Gostynia, Krobi i Leszna bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie. Skąd wzięli pomysł na projekt?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja„Patelnia nie gryzie” - to projekt piątki uczniów gostyńskich, krobskich i leszczyńskich szkół średnich, którzy organizują warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży, ale nie tylko. - Mamy nadzieję, że gotując razem wyniosą wiedzę z naszych zajęć i zdobędą pewność siebie w kuchni. Będą umiały przygotować na przykład tortillę, naleśniki wytrawne, spaghetti czy też zupę pomidorową - mówią Zosia, Ola, Maria, Hania i Paweł.
reklama

"Patelnia nie gryzie" - znaleźli problem i postanowili go rozwiązać

Cała wspomniana piątka bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, która „nie polega na nauce podręczników na pamięć, tylko na zrealizowaniu w prawdziwym życiu autorskiego projektu społecznego”.

Licealiści czy studenci działając w zespołach (od 2 do 10 osób) rozwiązują wybrany przez siebie problem społeczny - mogą na przykład pomóc lokalnemu schronisku dla zwierząt, zorganizować zajęcia z obsługi komputera dla seniorów czy przeprowadzić kampanię internetową zachęcającą młodzież do zdrowego trybu życia. W tym ostatnim kierunku poszli uczniowie naszych szkół średnich.

- Po godzinach przemyśleń wybraliśmy coś, co uważamy, że przyda się w naszej lokalnej społeczności. Stwierdziliśmy, że młodzież nie umie gotować, zamawiając bardzo dużo, często niezdrowego jedzenia. Chcieliśmy wyjść im na przekór i udowodnić, że bardzo łatwo i szybko można coś ugotować w domu i to również jest smaczne - tłumaczą młodzi ludzie.

reklama

Co ciekawe, żadne z nich nie uczy się na kierunkach gastronomicznych w lokalnych szkołach, a wręcz niektórzy przed rozpoczęciem realizacji projektu sami nie przepadali za spędzaniem czasu w kuchni.

- Dzięki projektowi również my znaleźliśmy wspólny język, gdyż tak naprawdę dobrze się nie znamy. Jesteśmy z różnych miejsc: Zosia jest z Krobi, dziewczyny są z Leszna, ja z kolegą z Gostynia. Chodzimy do różnych szkół i na kierunki: językowy, ekonomiczny oraz matematyczno-informatyczny. Do udziału w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” skrzyknęła nas Marysia, z którą w domu dużo gotujemy  - dodaje Ola Krystkowiak.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

reklama
reklama

"Zwolnieni z teorii" - pierwsze warsztaty średnio udane, ale później już wiedzieli, co robić

18 lutego 2023 roku w Lesznie odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne w ramach projektu „Patelnia nie gryzie”. Jak przyznają sami młodzi organizatorzy, „średnio udane”, dlatego planują „poprawkę”, ale od tego czasu nabrali dużo wprawy i już wiedzą, na co ich stać. Zdążyli już zrealizować kolejne etapy swojego przedsięwzięcia w Krobi oraz Gostyniu, przed nim jeszcze tylko wspomniany powrót do Leszna (11 marca).

- Zgodnie z regulaminem olimpiady projekt musimy skończyć do 15 marca - wyjaśniają społecznicy.

Ostatnie warsztaty zorganizowano w minioną sobotę (4 marca) w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, gdzie Zosia, Ola, Maria, Hania i Paweł wraz z uczestnikami mieli do dyspozycji część szkoły, na co dzień użytkowaną przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

- Dziękujemy dyrekcji szkoły, która była tak przychylna i tak uprzejma, że udostępniła nam pracownię - mówią biorący udział w olimpiadzie.

Dzięki temu w sobotnie przedpołudnie w dwóch turach: o godzinach 9.00 i 12.00 mogli wyszkolić kolejną grupę chętnych do poznania tajników kuchni.

- W głównej mierze pomyśleliśmy, żeby były to warsztaty stricte dla młodzieży - przychodzą osoby młodsze, poniżej 12 roku życia, ale są też i starsi. Tak naprawdę jest to projekt dla każdego i każdy może coś z niego wynieść, ważne, żeby się dobrze czuł, bo jednak nie pracujemy samodzielnie tylko w grupach. Więc w przypadku osób dorosłych zaznaczamy, że oczywiście bardzo chętnie ich zapraszamy, ale niech biorą pod uwagę to, że będą pracować z dziećmi, z młodzieżą w jednej grupie. No i zdarzyło nam się już, że była osoba dorosła i też się super bawiła - podkreślają młodzi aktywni uczniowie naszych szkół średnich. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ 

"Patelnia nie gryzie" - najbardziej cieszy ich odzew

O sukcesie projektu „Patelnia nie gryzie”  może świadczyć choćby fakt, że uczestnicy wracają na warsztaty.

Tak było w sobotę w przypadku Piotrka z Gostynia, który wcześniej uczestniczył w zajęciach w swoim rodzinnym mieście, zjawił się także na kolejnych właśnie w Krobi. Pod czujnym okiem Pawła wraz z Leną przygotowali kurczaka z ryżem w sosie śmietanowym, a na deser naleśniki bananowe. Obydwojgu bardzo się ta przygoda z kuchnią spodobała.

Również Martyna z Pudliszek wróciła za kuchenny stół, po pierwszych warsztatach, których nie dokończyła. Do tego przyprowadziła koleżankę Kingę i razem obtaczały w wiórkach kokosowych „kulki mocy”.

- Jeśli zapamiętamy przepis to na pewno będziemy je robiły w domu - deklarowały dziewczyny.

Z kolei Maks i Witek, którym przypadło zadanie zrobienia naleśników na słono oraz Szymon, Weronika i Maja gotujący spaghetti i bezy z mascarpone byli pierwszy raz.

- Mieliśmy wcześniej dwa spotkania przygotowawcze załatwione z panią Aldoną, która zajmuje się cateringiem oraz Gosią prowadzącą właśnie warsztaty kulinarne, gdzie gotowaliśmy i rozmawialiśmy. To one pomogły nam wybrać przepisy i naprowadziły, jak mamy wszystko urządzić - tłumaczą twórcy projektu „Patelnia nie gryzie”.

Tak więc: Paweł Grzegorzewski, Hanna Gombrych, Maria Adamczak, Zofia Selwod i Aleksandra Krystkowiak oprócz tego, że już raczej nic nie stanie im na przeszkodzie w pomyślnym zrealizowaniu projektu, najbardziej cieszą się z odzewu, z jakim spotkał się ich pomysł. W końcu w ich warsztatach wzięło dotychczas udział około 50 osób.

- Dzieciakom sprawia przyjemność, że mogą samemu coś własnego ugotować. Mamy nadzieję, że dalej będą się super rozwijać i wejdzie im to w krew - podsumowuje cała piątka.

Czy "Złote Wilki" trafią w ich ręce

Na koniec warto dodać, że każdy, kto zrealizuje swój pomysł w ramach „Zwolnieni z teorii”, zostaje finalistą olimpiady, otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania i dołącza do społeczności „ambitnych ludzi głodnych sukcesu, a jednocześnie odpowiedzialnych za swoje otoczenie”.

Całość zostanie podsumowana podczas wielkiego finału w Warszawie (21 kwietnia), gdzie wręczone będą „Złote Wilki”, czyli nagrody dla najlepszych projektów społecznych w Polsce. Być może to właśnie „Patelnia nie gryzie” Zosi, Oli, Marii, Hani i Pawła znajdzie się w tym zaszczytnym gronie.

Trzymajmy za nich kciuki. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama