Nie samą sztuką żyje Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach, o czym przekonały się uczestniczki warsztatów carvingowych, które odbyły się w czwartek, 2 marca 2023 r. w jednej z salek wyremontowanego ośrodka. Do dyspozycji pań były piękne warzywa i bardzo ostre noże. Na szczęście obyło się bez głębszych skaleczeń. Oczywiście, same produkty nie wystarczyły, by opanować choć podstawy carvingu. Ktoś jeszcze musiał pokazać technikę i wesprzeć adeptki.
Bardzo jadalne dekoracje
Mistrzem ceremonii na wczorajszych warsztatach był Krzysztof Bogusz, kucharz z 30-letnim doświadczeniem, na codzień nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych im. gen. J. Wybickiego w Grabonogu.
- W trakcie trzygodzinnych warsztatów starałem się przekazać podstawy carvingu, zaprezentować różne techniki i możliwości wykrawania w warzywach i owocach - zdradza K. Bogusz, pomagający również w rodzinnej firmie Gastromela w Strzelcach Wielkich. - Potrzeba jednak wiele godzin ćwiczeń, by osiągnąć biegłość, ale jestem przekonany, że po naszych zajęciach obecne tu panie wykorzystają nabyte umiejetności i wiedzę.
Podkreśla, że te ozdoby mają być z założenia jadalne, więc skrapia się je najwyżej wodą by zachowały świeżość. Uczestniczki warsztatów kulinarnych zabrały swoje precyzyjne prace do domu. Z pewnością na najbliższych rodzinnych uroczystościach wykorzystają nabytą wiedzę, zadziwiając oryginalnymi ozdobami.
Wczorajsze warsztaty były pierwszymi tego typu w CKiB, jednak utalentowany kucharz jest otwarty na propozycje również z innych miejsc.
Czym jest carving?
Carving to po prostu sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Najpopularniejszymi owocami i warzywami używanymi w carvingu są arbuzy, melony, dynie, papaje, ananasy, rzodkiew, buraki, selery, marchewki. W tradycyjnym tajskim carvingu używa się tylko klasycznego noża tajskiego. Najczęściej tworzy się motywy roślinne, czasem zwierzęce. Popularne są także dodatkowe ozdoby w postaci liści lub gałązek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.