reklama

Matura 2024 w ZSOiZ w Krobi. "Malutki stres zawsze pomaga"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Matura 2024 w ZSOiZ w Krobi. "Malutki stres zawsze pomaga" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaSiedemdziesięcioro ośmioro uczennic i uczniów przystąpiło w tym roku do egzaminów maturalnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, które tradycyjnie rozpoczęły się maturą pisemną z języka polskiego o godzinie 9.00. Co ciekawe, przed egzaminem dojrzałości stres czuli nie tylko abiturienci, ale także ich nauczyciele i wychowawcy. - Przede wszystkim organizacyjny i jest też obawa, żeby uczniom dobrze poszło. Ale malutki stres zawsze pomaga - przyznaje Krzysztof Perdon, dyrektor ZSOiZ Krobia. SPRAWDZILIŚMY także, czy krobscy maturzyści wyszli zadowoleni z egzaminów i czy tematy im "podeszły"?
reklama

Matura 2024. Wystarczy 30%

Do matury w powiecie gostyńskim przystąpili uczniowie pięciu szkół ponadpodstawowych - czterech powiatowych i jej będącej poza tym systemem:

  • Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi
  • Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli
We wtorek rano, 7 maja 2024 roku o godzinie 9:00 egzaminy maturalne rozpoczęły się tradycyjnie od matury z języka polskiego na poziomie podstawowym.

reklama

Egzamin pisemny trwał 240 minut (cztery godziny). Uczniowie otrzymali arkusz, który składał się z trzech części. W pierwszej sprawdzone zostały ich umiejętności czytania ze zrozumieniem, argumentowania i posługiwania się poprawną polszczyzną. W drugiej maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania (głównie otwarte) dotyczące polskich lektur, a w trzeciej mieli za zadanie napisanie wypracowania o długości przynajmniej 300 wyrazów. W tym wypadku abiturienci mieli dwa tematy do wyboru, które nie zawierały odwołania do konkretnych lektur.

W pierwszej części egzaminu do zdobycia było 10 punktów, w drugiej 15, a w trzeciej 35. Czyli razem do uzyskania było maksymalnie 60 punktów, a do zdania egzaminu potrzebnych jest 18 punktów - 30% (taki próg zdawalności występuje w przypadku wszystkich egzaminów maturalnych).

reklama

W ZSOiZ w Krobi z arkuszami maturalnym postanowiło zmierzyć się 78 absolwentów szkoły.

- Są uczniowie, na których możemy liczyć i się nie boimy, a są tacy, co do których mamy swoje obawy, czy przepracowali czas przygotowań do egzaminów tak, jak powinni. Ale miejmy nadzieję, że będzie dobrze - mówił tuż przed rozpoczęciem matur dyrektor Krzysztof Perdon. 

Czy krobscy maturzyści wyszli zadowoleni z egzaminów i czy tematy im "podeszły"?

"Egzaminatorzy nas zaskoczyli" 

Jednymi z pierwszych, którzy wyszli z egzaminu maturalnego w ZSOiZ w Krobi byli Zosia, Sandra, Zofia, Patryk i Błażej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale raczej takich tematów na maturze się nie spodziewaliśmy, tylko czegoś znacznie trudniejszego. Prognozy w Internecie były dużo gorsze i byliśmy naprawdę przestraszeni, a ostatecznie egzamin okazał się bardzo fajny i przyjemny. Egzaminatorzy nas zaskoczyli: w bardzo pozytywny sposób. Myśleliśmy, że z polskiego będzie coś bardziej o snach, i naturze, a był temat o buncie i jak kształtują się relacje z drugim człowiekiem. Tematy po prostu ludzkie. Był także tekst historyczno-literacki i pytania ze zrozumieniem. Te też były bardzo łatwe, choć przy zadaniach prawda-fałsz, jeżeli jedną odpowiedź podało się źle, to już punkt uciekał - zdradza piątka krobskich maturzystów.

reklama

A co z lekturami?

- Spodziewaliśmy się, że będzie "Pan Tadeusz" i rzeczywiście był, ale też "Przedwiośnia" i "Dziadów - część III", ale ta książka jest zawsze na maturze - mówią abiturienci.  

Zosia, Sandra, Zofia, Patryk, Błażej wyszli z pierwszego w tym roku egzaminu maturalnego w ZSOiZ w Krobi bardzo uśmiechnięci i zadowoleni.

Jakie egzaminy maturalne w kolejnych dniach?

Harmonogram matury w kolejnych dniach i tygodniach wygląda następująco:

  • 8 maja - egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej,
  • 9 maja - egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.
  • 10 maja - egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 13 maja - egzamin z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, a po południu z filozofii,
  • 14 maja - egzamin z biologii, a po południu z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 15 maja - egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 16 maja - egzamin z chemii, po południu z historii muzyki,
  • 17 maja - egzamin z geografii, po południu z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego na poziomie podstawowym,
  • 20 maja - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym,
  • 21 maja - egzamin z historii, po południu z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 22 maja - egzamin z informatyki, a po południu z historii sztuki,
  • 23 maja - egzamin z fizyki, a po południu z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 24 maja - egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Który przedmiot cieszy się największym zainteresowaniem zdających w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi?

- Geografia jest najbardziej "przyjazna" i najczęściej na rozszerzeniu uczniowie wybierali ten przedmiot. Przy pozostałych przedmiotach liczba zdających oscyluje w granicach od 2 do 8. Wszystko zależy od preferencji, z czym uczniowie wiążą swoją przyszłość. Dużo osób zdaje także maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole zdecydowanie dominuje język angielski, tylko dwie osoby zdają język niemiecki - informuje K. Perdon.

Kiedy egzaminy ustne?

Sesja ustnych egzaminów maturalnych odbędzie się w dniach 11-16 maja (za wyjątkiem 12 maja) i w dniach 20-25 maja. Ustne matury przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Na wyniki maturzyści będą musieli poczekać do 9 lipca, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi rezultaty tegorocznych matur.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama