reklama

Grupa "Be nature" z ZSOiZ w Krobi wróciła z Warszawy ze Srebrnym Wilkiem. Co robili laureaci Olimpiady Zwolnieni z Teorii?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Grupa "Be nature" z ZSOiZ w Krobi wróciła z Warszawy ze Srebrnym Wilkiem. Co robili laureaci Olimpiady Zwolnieni z Teorii? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Edukacja Be nature - dziewięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, która znalazła się gronie finalistów X edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, uzyskała międzynarodowe certyfikaty wydane przez Project Management Institute ATP oraz zdobyła Srebrnego Wilka przyznawanego najlepszym projektom w województwie. - Za nami wiele nowych wyzwań, spotkań i uściśnięć ręki. Dla nas - nastolatków z ZSOiZ było to zupełnie nowe przeżycie - przyznają Eliza, Teofil, Aleksandra, Jan, Joasia, Natalia, Weronika, Piotr i Ola.
reklama

"Wyruszyliśmy na prawdziwą eko-misję..." 

Ogólnopolska Olimpiada Zwolnieni z Teorii, to inicjatywa, w ramach której uczennice i uczniowie szkół z całej Polski sami organizują projekty społeczne. Przez realizację własnego przedsięwzięcia uczestników przeprowadza innowacyjna platforma edukacyjna. Dzięki niej młodzi ludzie wiedzą, jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób.

W X edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii ze swoim pomysłem wystartowała grupa uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi pod nazwą "Be nature".

Jak sama nazwa sugeruje, ich projekt miał charakter ekologiczny. W listopadzie 2023 roku społecznie zaangażowana młodzież opublikowała swój pierwszy film informujący o celu akcji - chęci kształtowania postaw proekologicznych w społeczeństwie.

- Podczas pierwszych warsztatów, zorganizowanych w naszej szkole, wyłoniliśmy mistrza sortowania, czyli osobę, która najlepiej poradziła sobie z przygotowanymi przez nas zadaniami. Od samego początku zastanawialiśmy się, jak rozszerzyć nasze działania i dotrzeć do większej liczby osób. Postanowiliśmy zostać edukatorami i wyruszyliśmy na prawdziwą eko-misję do szkół podstawowych, przedszkoli, domu dziecka oraz innych instytucji, w których nasza "eko-akcja" spotkała się z dużym entuzjazmem i bardzo pozytywnym odbiorem - mówi Aleksandra Sierota, uczennica ZSOiZ w Krobi.

Od filmików, przez konkursy, po marsz ulicami miasta

Jak mówią uczestnicy projektu, przez cały okres jego trwania - oprócz promocji zachowań proekologicznych - mieli także okazję pozyskiwać nowe umiejętności.

- Wśród wielu zadań, których się podjęliśmy było projektowanie dyplomów, zakładek do książek oraz ulotek i plakatów informujących o naszych przedsięwzięciach i akcjach. Starannie dobieraliśmy nagrody za udział w organizowanych przez nas konkursach i rozsądnie gospodarowaliśmy budżetem pozyskanym od sponsorów. Działaliśmy bardzo prężnie. Zorganizowaliśmy zbiórkę zużytych firanek oraz odpadów metalowych, w którą zaangażowaliśmy aż 5 szkół w powiecie. W międzyczasie dołączyli do nas sponsorzy, którzy wspierali nasz projekt finansowo, rzeczowo i mentorsko.  Bez nich projekt "Be nature" nie zyskałby takiego rozmachu ani rozgłosu - tłumaczą Joanna Ratajczyk i Jan Wojciechowski.

Nagranie filmiku pt. „Eko-porady” i przeprowadzenie  konkursu, w ramach którego uczniowie zaprojektowali oryginalne torby wielokrotnego użytku oraz przemienili odpady w prawdziwe dzieła sztuki - to kolejny krok na drodze do realizacji projekt.

Uczennice i uczniowie swoje działania mieli także okazję promować podczas niedawnego otwarcia ekopracowni w ZSOiZ w Krobi.

- Było nas również doskonale widać i słychać podczas ekologicznego przemarszu ulicami miasta oraz Światowego Dnia Recyklingu, podczas którego odpady przemienialiśmy w prawdziwe dzieła sztuki. O naszych działaniach informowaliśmy również podczas wymiany Polsko-Niemieckiej. To była znakomita okazja do szlifowania języka obcego i zajmowania się zagadnieniami pro-ekologicznymi - dodają Aleksandra Piechocka i Piotr Radczyk.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

W ich ręce trafił także międzynarodowy certyfikat z zarządzania

Każda edycja Olimpiady Zwolnieni z Teorii kończy się Wielkim Finałem, podczas którego prezentowane są najlepsze inicjatywy podjęte przez młodych ludzi z całej Polski. Nie inaczej było także i w tym roku, gdy 23 maja w Warszawie odbyło się "wyjątkowe święto projektów społecznych". W gronie finalistów i finalistek znalazła się także 9-osobowa grupa "Be nature". 

Ukończenie proekologicznego przedsięwzięcia oznaczało dla uczennic i uczniów ZSOiZ udział w Wielkim Finale, ale także było równoznaczne z otrzymaniem międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Ale to nie wszystko.

Najlepsze zespoły w Polsce rywalizowały o "Wilki":

  • Złote Wilki - przyznawane najlepszym projektom w Polsce
  • Srebrne Wilki - to nagroda za najlepsze projekty w poszczególnych województwach
  • Brązowe Wilki - otrzymują najlepsze projekty w danej szkole, uczelni lub innej dowolnej organizacji
 

Nagrody są odbierane z rąk przedstawicieli władz państwowych i prezesów największych firm. Natomiast podjęte inicjatywy ocenia kapituła, w której skład wchodzą osobistości polskiego świata biznesu, mediów i organizacji społecznych - na przykład obecny minister sprawiedliwości - Adam Bodnar, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Jerzy Koźmiński, rektor Szkoły Głównej Handlowej - Piotr Wachowiak czy dyrektor jednego z działów Grupy Allegro - Marta Mikliszańska.

Wrócili ze Srebrnym Wilkiem jako najlepsi w Wielkopolsce

W tym roku projektów nominowanych do Złotych Wilków było 206, rywalizujących w następujących kategoriach:

  • kultura
  • zdrowie i sport
  • edukacja
  • przestrzeń miejska
  • społeczność lokalna
  • społeczność obywatelska
  • ekologia
 

Grupa "Be nature" ze swoimi proekologicznymi działaniami znalazła się oczywiście w kategorii "Ekologia", razem z 25 innymi zespołami.

Ostatecznie młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi udało się zdobyć Srebrnego Wilka.  

- Za nami wiele nowych wyzwań, spotkań i uściśnięć ręki. Dla nas - nastolatków z ZSOiZ było to zupełnie nowe przeżycie. Czasem wiązało się z pokonywaniem własnej nieśmiałości, a czasem z jak najlepszym planowaniem zadań w grafiku, aby zawsze znaleźć czas na spotkania grupy projektowej.
Czy było warto? Oczywiście. Za nami ponad 20 wzmianek medialnych na nasz temat w lokalnej prasie. Chyba nigdy nie byliśmy bardziej popularni - mówią Eliza, Teofil, Aleksandra, Jan, Joasia, Natalia, Weronika, Piotr i Ola.

Ponadto dzięki sukcesowi uczennic i uczniów, ZSOiZ w Krobi znalazł się na wysokim 37. miejscu w rankingu szkół wspierających młodzież w rozwoju kompetencji przyszłości 4K:

  • kooperacji,
  • kreatywności,
  • komunikacji,
  • krytycznego myślenia.
 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama