reklama

Z roku na rok odpadów przybywa. Gospodarze już nie mają, gdzie ich składować

Opublikowano:
Autor:

Z roku na rok odpadów przybywa. Gospodarze już nie mają, gdzie ich składować - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo

W dobie nowoczesnych metod gospodarowania, gdy siłę ludzkich mięśni coraz częściej zastępują maszyny powstaje także coraz więcej produktów ubocznych tychże zabiegów rolniczych. Folie używane do owijania balotów, siatki z tworzywa sztucznego, worki po nawozach czy do składowania plonów, czasami w rozmiarach XXL tzw. Big Bag, ponieważ jest problem z ich utylizacją zaczynają zalegać w gospodarstwach. Z prośbą o interwencję właśnie w tej sprawie zgłosił się do naszej redakcji jeden z okolicznych rolników. 

- Chodzi o te folie rolnicze, co ich nie chcą od nas odebrać. W naszej gminie Krobia było zebranie wiejskie i burmistrz miał powiedzieć, że on „nie ma na to głowy”, czy coś tam. A ja widzę, że wszędzie - Poniec, Miejska Górka - wszystko poodbierało, tylko Krobia została. Już teraz drugi rok zbieramy te folie, coraz więcej się tego gromadzi, cała wioska ma tego sporo - mówi osoba pragnąca zachować anonimowość.

Problem odbioru folii i innych odpadów powstających z działalności rolniczej polega głównie tym, że nie są one uznane za odpad komunalny.

- W tym wypadku działalność rolnicza jest traktowana jak każda inna działalność gospodarcza, czyli tzw. wytwórcą odpadu jest rolnik, a miejscem wytworzenia jego gospodarstwo rolne - wyjaśnia Kornel Pabiszczak, specjalista do spraw ekonomiki i marketingu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

W związku z tym, zgodnie z przepisami prawa to na rolniku ciąży obowiązek zagospodarowania odpadu, a nie na gminie. W rzeczywistości samorządy są zobowiązane jedynie do wskazania miejsc (adresów, punktów), w których należy te odpady czy inne gromadzić, ale już ich utylizacja odbywa się na zasadach komercyjnych, czyli z pieniędzy pochodzący z kieszeni gospodarza.

Po apelach środowisk rolniczych polskie władze stworzyły program pilotażowy „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” do którego każda gmina mogła złożyć wniosek i starać się o dofinansowanie. Wynosiło ono do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, związanych z transportem i utylizacją (do 31 grudnia 2020 r.). Maksymalna kwota dotacji to 500 złotych za 1 tonę zebranych odpadów. Kilkadziesiąt gmin z województwa wielkopolskiego wzięło udział w pilotażu.

- Wiem jednak, że powodzenie tego programu było różne. Jeżeli któryś z samorządów nawiązał współpracę z firmą, która odbierała i przerabiała te odpady za te 500 złotych od tony, to wszystko ładnie się odbywało. Natomiast niektórzy odbiorcy, niektóre gminy mówiły, że jest to kwota niewystarczającą. Bo to jest nie tylko kwestia odbioru i przerobu tej folii, ale także na gminie ciążył obowiązek przygotowania miejsca zbiórek, czyli dokąd rolnicy musieliby to przywozić a dopiero potem gmina by to sobie sukcesywnie odbierała. Poza tym pieniędzy było stosunkowo niedużo, niemniej była to jakaś próba wyjścia naprzeciw temu problemowi - mówi Kornel Pabiszczak.

Gmina Krobia, najbardziej interesująca dla interweniującego rolnika również złożyła do programu wniosek o dofinansowanie rozpatrzony pozytywnie, przez realizujący pilotaż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki.

- Niestety, gmina nie mogła podpisać umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przede wszystkim gmina nie może realizować bezpłatnie zadania odbioru odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Gmina zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych. W programie ogłoszonym przez Fundusz wskazano na kryteria, które w obecnej sytuacji nie były możliwe do spełnienia. Gmina nie prowadzi własnego PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), co jest warunkiem koniecznym do realizacji zadania. PSZOK jest prowadzony po przez umowę z Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego, dlatego podjęliśmy stosowne działania - wyjaśnia burmistrz Krobi Łukasz Kubiak. 

Te „stosowne działania” to rozmowy w sprawie możliwości realizacji przez KZGRL zadania pomocy rolnikom w usuwaniu folii i innych odpadów rolniczych

Więcej czytaj w aktualnym wydaniu "Życia Gostynia", które znajdziesz w okolicznych sklepach lub na naszej stronie - TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE