Podczas informacyjnego zebrania, które zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Bułakowie, burmistrz gminy Daria Wyzuj poinformowała obecnych mieszkańców. W lipcu 2024 r. do Urzędu Miejskiego w Pogorzeli wpłynął wniosek jednego z mieszkańców gminy - Józefa Błaszyka o wydanie uwarunkowań środowiskowych w kwestii budowy kurzej fermy. Wówczas rozpoczęła się procedura administracyjna. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia zakresu i charakteru inwestycji, które przygotowano także w formie prezentacji.
Fermę kurzą, złożoną z 3 kurników (każdy o długości 140 metrów i szerokości 25 m), zamierza uruchomić rolnik z Bułakowa - Józef Błaszyk z synem. W tego rodzaju budynku może znajdować się do 70 tysięcy sztuk kur. Inwestor zaplanował, że obiekty będą stawiane etapami, zatem realne jest, że ferma będzie się rozbudowywała przez lata. Obecnie dąży do tego, by w okolicy Bułakowa, mniej więcej 2 km od ostatniego zabudowania sołectwa Głuchowo, postawić pierwszy kurnik. Zamierza w nim hodować maksytmalną ilość sztuk brojlerów (70 tysięcy sztuk).
- W kurniku, który stanie jako pierwszy, w zamyśle projektu jest strefa socjalno-bytowa, w kurniku nr 2 i nr 3 pojawią się tylko sterówki. W każdym budynku pojawią się szczelne i bezodpływowe zbiorniki do ścieków przemysłowych, z mycia i dezynfekcji, każdy zbiornik będzie miał 12 m3. W planach mamy również zamontowanie 2 zbiorników na ścieki socjalno-bytowe. Dodatkowo w projekcie przewidziane jest pomieszczenie na „sztuki padłe”. I przy tym pomieszczeniu też będzie bezodpływowy zbiornik na ścieki – mówił Błaszyk.
Obecni na spotkaniu dowiedzieli się, że ferma kurza wymaga dodatkowo budowy stacji transformatorowej, tak zwanej trafostacji 200 kW. Dodatkowo do każdego kurnika przewidziane są 2 silosy – o pojemności 43 m3. Inwestor zwracał uwagę, że w okolicach wsi Bułaków ma powstać kurnik dość nietypowy i najnowocześniejszy w okolicy.
- Budynek nie będzie posiadał wywietrzników, ani wentylatorów dachowych. Są tylko wentylatory szczytowe, w ścianie południowej, żeby nie wznosiły powietrza ku górze, żeby ta emisja tam się nie kierowała, ale żeby jak najszybciej opadła na glebę - mówił Błaszyk.
Kurniki wentylowane będą powietrzem wpadającym przez wloty powietrza, umiejscowione na dwóch ścianach szczytowych - w sumie zaplanowano 110 wlotów. Dodatkowo w okresach ekstremalnych upałów, zaprojektowano schładzanie powietrzem. Natomiast kurnik ogrzewany będzie paliwem gazowym (propan). Mieszkańcy Bułakowa i okolicznych miejscowości dowiedzieli się, że 4 zbiorniki na paliwo (każdy o pojemności 6,7 m3) zostaną zakopane w ziemi.
- Waga samochodowa już powstała, przewidziana jest budowa hydroforni - powiedział inwestor.
Kurniki mają powstać w odległości około 2 kilometrów od najbliższej zabudowy.
Podczas spotkania Natalia Gabrielczyk – jako prowadząca sprawę z urzędu miejskiego, przedstawiła tok administracyjny od momentu, kiedy 12 lipca 2024 r. do urzędu w Pogorzeli wpłynął wniosek inwestora o wydanie uwarunkowań środowiskowych. Wezwano inwestora do uzupełnienia dokumentów, po czym zostały one przekazane do organów właściwych do wdania opinii o wydanie opinii sanitarnej - Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gostyniu (opinia sanitarna) od uzgodnień i postanowień: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
artykuł będzie aktualizowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.