- Skoro jako kobiety jesteśmy słabsze fizycznie, to chciałybyśmy wykorzystać inne umiejętności, aby być mocniejszymi i bardziej przebiegłymi w inny sposób. I chyba stąd ten pomysł - mówi Izabela Wojtkowiak z Koła Gospodyń Wiejskich w Krajewicach o inicjatywie zorganizowania bezpłatnych zajęć samoobrony dla mieszkanek wioski i okolic.
Kursy samoobrony dla pań zyskują coraz większą popularność. Coraz więcej kobiet decyduje się zainwestować w siebie. Wiedza o tym, co należy zrobić w niebezpiecznych sytuacjach sprawia, że czują się pewniej i niezależnie.
- Podczas tych zajęć nauczycie się, jak możecie się w prosty sposób bronić zarówno przed napastnikiem nieuzbrojonym jak i uzbrojonym. Nie uczymy atakować, uczymy unikać ataku - podkreślają prowadzący zajęcia Waldemar Szwedek i Mirosław Sobkowiak.
Od poprzedniego roku Izabela Wojtkowiak, która niedawno znalazła się w grupie KGW Krajewice, stara się dość aktywnie szukać różnego rodzaju warsztatów czy projektów skierowanych głównie do kobiet, które mają na celu realizację założeń statutowych. - Miałyśmy różnego rodzaju warsztaty manualne, chociażby szydełkowanie. A teraz stwierdziłyśmy, że czas na coś innego - mówi.
W bezpłatnych zajęciach samoobrony mogą wziąć udział kobiety i dziewczęta od 14 roku życia i to nie tylko z Krajewic. Akurat w tej wiosce od 23 lipca prowadzi je klub karate TKKF „Tęcza” w Gostyniu. Panie już dwa razy po południu spotykały się przy świetlicy. Są bardzo zadowolone. Początkowo ostrożnie podchodziły do kursu, zainteresowanie nie było zbyt duże. Na pierwszych zajęciach zapoznawczych dziewczynom się spodobało, przekonały jeszcze więcej osób, dlatego frekwencja na kolejnych była wyższa - mówi Izabela Wojtkowiak.
- Jest to szkolenie opracowane dla kobiet. Daje szansę na zdobycie wiedzy o prawidłowym zachowaniu w sytuacjach zagrożenia. Uczy technik obrony przed atakiem i, co ważne, uczy kontrolowania swoich zachowań, by nie przekroczyć granic obrony koniecznej. I dodatkowo jest to świetna forma treningu kształtująca kondycję i sylwetkę - podsumowała swój udział w pierwszych zajęciach jedna z uczestniczek.
W sumie zaplanowano 8 zajęć, po jednym w tygodniu. Szkolenie obejmuje naukę rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich. Uczy zmiany nastawienia.
- Jeśli myślisz, że jesteś małą słabą kobietą, która nie poradzi sobie z większym i mocniejszym przeciwnikiem, jesteś w błędzie. Na zajęciach przekonasz się, że to nieprawda. Przy odpowiednim treningu psychicznym i fizycznym, możesz radykalnie zmniejszyć ryzyko napadu lub utraty zdrowia czy życia podczas niespodziewanego ataku w różnego rodzaju sytuacjach. Dowiedz się też, jak do obrony własnej wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Torebka, plecak, klucze, parasolka, telefon stają się wówczas niezwykle pomocnymi narzędziami ułatwiającymi obronę przed napastnikiem - wyjaśniają trenerzy Mirosław Sobkowiak i Waldemar Szwedek.
Poza tym kurs ma wyczulić i przygotować kobiety na sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa. Prowadzone przez trenerów zajęcia pomagają uczestniczkom zajęć z jednej strony opanować strach, a z drugiej strony odpowiednio zareagować podczas napadu. Kurs samoobrony dla kobiet pozwala nabyć dobre nawyki obronne. - To cenne umiejętności, które warto wypracować dla poczucia własnego bezpieczeństwa - zaznacza Mirosław Sobkowiak.
Panie spotykają się przed świetlicą wiejską w Krajewicach w każdą środę, od 23 lipca. Dotychczas odbyły się 2 zajęcia. Kolejne (po dwutygodniowej przerwie) zaplanowano na 12 sierpnia, ale dokładny termin warto sprawdzić na Fanpage’u KGW Krajewice.
- Jest to szkolenie opracowane dla kobiet. Daje szansę na zdobycie wiedzy o prawidłowym zachowaniu w sytuacjach zagrożenia. Uczy technik obrony przed atakiem i, co ważne, uczy kontrolowania swoich zachowań, by nie przekroczyć granic obrony koniecznej. I dodatkowo jest to świetna forma treningu kształtująca kondycję i sylwetkę - stwierdziła jedna z uczestniczek po pierwszych zajęciach.
Klub karate TKKF Tęcza zaprasza również na zajęcia z samoobrony do Piasków (przy GOK-u) - odbywają się od 17 lipca, w piątki w godz. 17.00-18.00.
Co można wynieść z takiego szkolenia?
Kurs samoobrony dla kobiet uczy przede wszystkim:
- podstawowych technik samoobrony przed uderzeniami, chwytami, kopnięciami, szarpnięciem za ubrania, uwalniania się od duszeń, itp.
- zapanowania nad stresem w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa,
- obezwładniania napastnika,
- obrony w sytuacjach próby gwałtu.
Mirosław Sobkowiak, trener z TKKF „Tęcza” zachęca:
Kobiety na ulicach i w domach nie zawsze są bezpieczne. Uważa się, że kobieta jest łatwiejszym celem ataku, że będzie stawiała mniejszy opór i że nie będzie w stanie skutecznie się obronić. Dlatego na prośbę KGW w Krajewicach przygotowaliśmy kurs, na którym można poznać podstawy samoobrony. Samoobrona to nie tylko nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia, ale poprawa i utrzymanie sprawności fizycznej.