Jak wynika z raportu gostyńskiego sanepidu, w powiecie gostyńskim w poniedziałek (14 września) mamy 135 przypadków aktywnych zakażeń koronawirusem oraz 217 osób w kwarantannie, a 4 poddane zostały nadzorowi epidemiologicznemu. W ciągu tygodnia zmarły 4 osoby. Sumując te liczby, można mówić o rekordzie w statystykach gostyńskiego sanepidu, odkąd epidemia rozpoczęła się w naszym regionie.
Na pewien czas będziemy musieli pożegnać się z sytuacją, kiedy przy rubryce dotyczącej kwarantanny podawano pojedyncze cyfry, a w izolacji domowej czy w hospitalizacji nie było mieszkańców w ogóle. Od soboty czeka nas najprawdopodobniej czerwona strefa.
Na początku września w Domu Pomocy Społecznej w Rogowie zachorowała jedna z mieszkanek w wieku 78 lat. Co się stało? Jak wirus Sars-CoV-2 dostał się do placówki? Początkowo mówiono, że pacjentka „0” przywiozła go z zewnątrz.
– Trudno powiedzieć tak naprawdę. Przyczyn może być więcej. Pracownicy wchodzą i wychodzą, mieszkanki też mogą kontaktować się ze środowiskiem zewnętrznym. Ciężko określić, kto mógł być przyczyną zakażenia. Staramy się to ustalić, ale to może zająć pewien czas – wyjaśnia Michał Ostrowski, dyrektor gostyńskiego sanepidu.
Dziś dowiedzieliśmy się, że zmarła kolejna mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Przypadek najprawdopodobniej zostanie wykazany w jutrzejszych statystykach urzędu wojewódzkiego. To już 3 zgon wśród mieszkanek tej placówki zakażonych koronawirusem i 4 w powiecie gostyńskim w ciągu ostatniego tygodnia.
Ile zakażeń?
Aktywnych przypadków zakażenia w DPS Rogowo mamy obecnie 70 (wcześniej aktywnych było 73). Z tego 42 zakażonych jest hospitalizowanych, 28 osób przebywa w izolacji. W sumie zmarły 3 osoby, które wcześniej były podopiecznymi tej placówki.
W DPS w Chumiętkach mamy obecnie 49 aktywnych przypadków zakażenia, w tym 7 mieszkańców jest hospitalizowanych.
Podzieleni na zespoły
DPS w Rogowie dostosował swoją działalność do obecnej trudnej sytuacji. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u 13 pracowników. Siedmioro z nich przebywa obecnie w izolacji w placówce, a sześcioro zostało poddanych izolacji w warunkach domowych. Pozostali pracownicy pracują w systemie rotacyjnym, czyli są podzieleni na grupy. Grupy funkcjonują w systemie dziesięciodniowym, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, a miejscem zakwaterowania pracowników z grupy aktualnie pracującej jest placówka w Rogowie. Oznacza to, że swój wolny czas personel również tam spędza. Jest podzielony na zespoły, z których każdy pracuje z inną grupą mieszkańców. Jeden zespół zajmuje się mieszkańcami zakażonymi, a drugi mieszkańcami zdrowymi. Oba zespoły kwaterują osobno i w czasie pobytu w DPS nie kontaktują się bezpośrednio ze sobą.
50 tysięcy na testy
Kiedy potwierdzono przypadek koronawirusa u pensjonariusza DPS w Chumiętkach (11 września), pojawił się problem, gdyż zgodnie z procedurami służby epidemiologiczne mogą zlecić przeprowadzenie testów wśród innych pensjonariuszy i pracowników dopiero w siódmej dobie od kontaktu z osobą zakażoną, co przypadałoby we wtorek 15 września. Dlatego zarząd powiatu zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków na przeprowadzenie testów w DPS Chumiętki. Te wykonano niemal natychmiast wśród 108 mieszkańców i 72 pracowników. Okazało się, że zakażonych jest 37 pensjonariuszy i 9 pracowników. Od 12 września dom pomocy przeszedł w system pracy rotacyjnej, a mieszkańcy zostali podzieleni na grupy, z którymi pracują osobne, nie stykające się ze sobą zespoły pracowników.
Jak to wygląda w pozostałych domach pomocy?
DPS w Zimnowodzie również pracuje od środy (9 września) w systemie rotacyjnym. Pracownicy tzw. „pierwszej zmiany” i mieszkańcy tej placówki zostali już przetestowani pod kątem koronawirusa. Wszyscy są zdrowi.
DPS w Chwałkowie pracuje, tak jak pozostałe placówki, z zachowaniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa sanitarnego, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Dziś zostały też wykonane testy wśród mieszkańców i pracowników tej placówki. Dodatkowo na polecenie starosty wprowadzono znaczące ograniczenia w kontaktach mieszkańców wszystkich domów pomocy społecznej powiatu gostyńskiego z osobami spoza placówek.
- Przez cały czas od początku lipca, kiedy wojewoda wielkopolski wydał decyzję, umożliwiającą kontakty mieszkańców domów pomocy społecznej ze środowiskiem - uruchomiono wyjścia i odwiedziny w domach pomocy społecznej, władze powiatu gostyńskiego wprowadziły wymóg powrotu do placówki z urlopowania do rodziny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa – informuje Robert Marcinkowski.
Co z kadrą?
DPS-y pracują w oparciu o pracowników swoich placówek, w różnych wariantach organizacyjnych: Chwałkowo w dotychczasowym systemie, a placówki w Rogowie i Zimnowodzie w „systemie 10-dniowym” z zakwaterowanymi pracownikami. DPS Chumiętki funkcjonuje w „systemie 7-dniowym” również z zakwaterowanymi pracownikami. Zarząd powiatu cały czas monitoruje sytuację.
- Rozważamy w zależności od mogących wystąpić okoliczności różne warianty rozwiązań sytuacji kadrowych. Możliwe, że zaistnieje potrzeba wsparcia kadrowego opiekunami z zewnątrz – dodaje gostyński starosta.
Z danych gostyńskiego sanepidu na 14 września:
Aktywne zachorowania: 135 osoby;
Objętych nadzorem epidemiologicznym - 4 osoby;
Poddanych kwarantannie - 217 osób (w tym 136 osób objęte decyzją PPIS, 81 osób - obowiązkowa kwarantanna)
Hospitalizowanych - 60 osób;
Przypadki potwierdzone - 203 osoby;
Izolacja domowa - 75 osób;
Izolatorium w Poznaniu - 0 osób;
Zgony - 4 osoby ;
Ozdrowieńcy - 61 osób, w tym 2 osoby, które przebywały w izolatorium w Krotoszynie.