Niektóre kopki czy kryziki, czyli elementy żeńskiego stroju biskupiańskiego pozostają w rodzinach przez całe pokolenia. Czasami „dożywają późnej starości", nawet stu lat, jeżeli dobrze się o nie dba.
– Kopka wydaje mi się, że jest najważniejsza. Jest takim najważniejszym dodatkiem do stroju, który (...) ma i bogaty fartuch, i kolory. Ale takim wykończeniem, „kropką nad i” jest właśnie kopka i kryza, które charakteryzują nasz region, Biskupiznę i dlatego są one bardzo ważne, w tym elemencie stroju biskupiańskiego – mówi Beata Kabała, do niedawna, jedyna osoba na całym globie, która potrafiła stworzyć, tak charakterystyczne nakrycie głowy Biskupianki.
Mistrzyni kopczorek, wraz ze swoimi trzema uczennicami podczas ponad godzinnego spotkania i projekcji filmu w kinie „Szarotka” w Krobi odpowiadały o niuansach w tworzeniu kopki i kryzika, które, jak wielokrotnie powtarzały „wymagają cierpliwości i chęci, bo inaczej...” - więcej na temat tego m.in., jak wygląda praca kopczorek i jakich rzadkich materiałów używa się do wyrobu ludowej garderoby przeczytasz w przyszłym wydaniu „Życia Gostynia”.