W szpitalu w Gostyniu wciąż nie funkcjonuje oddział chirurgii dziecięcej. I nie wiadomo, kiedy ruszy ze świadczeniem usług medycznych w takim zakresie i formie, jak to było przed zawieszeniem działalności. W urzędzie wojewódzkim zapadły co prawda decyzje o całkowitej likwidacji „łóżek covidowych” w naszej lecznicy od 8 stycznia, zatem jakaś szansa na „powrót do normalności” istnieje - CZYTAJ TUTAJ. Ale czy decyzje wojewody się utrzymają, skoro liczba zakażonych w Polsce znowu wzrasta?
Dokładnego terminu uruchomienia chirurgii nie umie podać nawet główna dyrektor SPZOZ Justyna Jaskulska, która pod tym kątem została zasypana pytaniami na grudniowej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego. - Chciałabym, robię wszystko, żeby wróciła. Ale co będzie, nie potrafię powiedzieć na tę chwilę - powiedziała dyrektor SP ZOZ. Tymczasowo zostało wyznaczone miejsce na łóżka chirurgii dziecięcej prawdopodobnie na oddziale noworodkowym.
Lobbowanie za przywróceniem
Interwencję w sprawie przywrócenia funkcjonowania oddziału podjął klub radnych powiatowych z Forum Demokratycznego (FD), a także zarząd powiatu gostyńskiego. Starosta lobbował u wojewody wielkopolskiego, powiatowi interweniowali w poznańskim oddziale NFZ, u konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii dziecięcej, udali się też z pomocą do posła Grzegorza Rusieckiego.
Konsultant zaskoczony
Skuteczne i wytrwałe pilotowanie sprawy z chirurgią dziecięcą przez klub powiatowych radnych FD odkryło „nowe karty w sprawie”. Okazało się, że zawieszenie funkcjonowania chirurgii dziecięcej nie było uzgadniane z wojewódzkim konsultantem ds. chirurgii dziecięcej.
- Sytuacja ta bardzo mnie zaskoczyła - przyznał dr hab, nauk medycznych Przemysław Mańkowski, wskazując na dużą tradycję i sukcesy oddziału oraz w pełni wyszkolony zespół chirurgów i personel pielęgniarski, jaki pracuje przy hospitalizacji dzieci w Gostyniu.
Zawiesili, nie patrząc na wskazania NFZ?
Losy chirurgii ważyły się 12 listopada. NFZ, skłaniając się do jednej z propozycji dyrekcji SP ZOZ w Gostyniu wskazał, że w gostyńskiej lecznicy zasadne jest takie rozlokowanie kolejnych łóżek „covidowych”, które jednocześnie pozwoli zapewnić pacjentom dostęp do świadczeń internistycznych, udzielanych w oddziale wewnętrznym. Ale NFZ „nie wyraził rekomendacji w przedmiocie zaprzestania realizacji świadczeń w zakresie chirurgii dziecięcej” - wynika z pisma, jakie otrzymali powiatowi radni. Zastępca dyrektora ds. medycznych poznańskiego oddziału NFZ - Hanna Philips informuje, że SP ZOZ w Gostyniu 13 listopada - nie patrząc na wskazania - zawiesił funkcjonowanie oddziału chirurgii dziecięcej (na bazie którego z kolei miały być wykonywane świadczenia internistyczne) do 31 grudnia.
Dyrekcja poznańskiego oddziału NFZ wskazała zarządzającym szpitalem w Gostyniu, że nie wyraża zgody na zawieszenie całości funkcjonowania oddziału i wezwała szpital "do nieprzerwanej realizacji umowy w tym zakresie”. Argumentowano, że z 18 łóżek, jakie w swojej strukturze posiadała chirurgia dziecięca, tylko 10 miało być przeznaczonych dla „oddziału zakaźnego”, a 8 wciąż pozostawało w dyspozycji oddziału. Z odpowiedzi NFZ wynika, że przez wstrzymanie wykonywania świadczeń na oddziale chirurgii dziecięcej SP ZOZ w Gostyniu może otrzymać mniej środków. W tej kwestii też padło pytanie ze strony posła Rusieckiego: - Czy NFZ w dalszym ciągu finansuje działalność oddziału chirurgii dziecięcej w SPZOZ w Gostyniu? Jeżeli tak, to w jakim zakresie? Na razie nie znamy na nie odpowiedzi.
Były burzliwe dyskusje
Czy decyzja o zawieszeniu chirurgii dziecięcej była konsultowana z zarządem powiatu. Starosta Robert Marcinkowski zapewnił, że akceptacji zarządu na takie działanie nie było.
- Dowiedzieliśmy się o takich rozwiązaniach w dniu, kiedy one zostały wprowadzone - powiedział włodarz powiatu. - Myślę, że pewne problemy organizacyjne wyniknęły na skutek nieobecności pani dyrektor Jaskulskiej. Natomiast mam wiele krytycznych uwag, co do sposobu komunikacji i współpracy podczas nieobecności pani dyrektor - dodał starosta.
Zobowiązał dyrektor lecznicy do tego, aby zapewniła wznowienie działalności oddziału w jak najszybszym terminie.
Lekarze złożyli wypowiedzenia
Dziś nie jest znany dokładny termin, kiedy działalność chirurgii dziecięcej zostanie przywrócona. Mało tego, lekarze udzielający tam świadczeń zdrowotnych (jest ich 10) złożyli wypowiedzenia.
W połowie grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu Gostyńskiego. Ponownie, w imieniu mieszkańców, temat chirurgii wywołali radni Forum Demokratycznego. Dociekali czy dyrekcji szpitala udało się wypracować jakiś skuteczny sposób, model na to, żeby oddział chirurgii dziecięcej mógł wrócić do gostyńskiego szpitala?
- (...) NFZ oczekuje, żeby oddział wrócił. Z rozmów wcześniejszych wynikało, że jest to trudne. (...) Na posiedzeniu komisji budżetu podano informację, że lekarze z oddziału chirurgii dziecięcej złożyli wypowiedzenia. Padły słowa z ust wicestarosty, że obiecali, iż je wycofają. Jak to wygląda obecnie? - pytał rajca Marcin Krawiec.
Dyrektor SP ZOZ w Gostyniu Justyna Jaskulska potwierdziła, że lekarze z chirurgii dziecięcej rzeczywiście wycofują wypowiedzenia. Zrobiło to 7 medyków.
Poinformowała, że każdy dokument zawiera inną treść, każdy lekarz chce wrócić do pracy, stawiając inne warunki. Ale wypowiedzenia zostały przez dyrektora SP ZOZ przyjęte.
- Wypowiedzenia dotyczą umów, które obowiązują do 31 maja 2021 roku. Jak najbardziej wycofanie przyjmuję. Ale wiele problemów przed nami. Każdy lekarz zgłasza inne. Bardzo często one dotyczą zapisów w obowiązujących umowach. Jest mowa o decyzji zespołu lekarskiego, o potrzebie rozpoczęcia rozmów w sprawie wynagrodzeń lekarskich. Zawsze jestem gotowa spotkać się z zespołem (...) - deklarowała Justyna Jaskulska.
Poinformowała radę powiatu, że w szpitalu zostanie wskazane miejsce, w którym będą udzielane świadczenia z zakresu chirurgii dziecięcej oraz gdzie dziecko będzie przebywało po wykonaniu np. zabiegu czy innego świadczenia.
- Czy lekarze przyjmą to miejsce, to jest zależne od osób reprezentujących to środowisko - powiedziała dyrektor Jaskulska.
Radni chcieli wiedzieć, jaki będzie skład medyczny na oddziale chirurgii dziecięcej, ilu lekarzy będzie tam pracowało?
- Czy kontrakt z NFZ przewiduje jakieś limity, warunki, które powodują, że oddział mógłby funkcjonować? Czy powiat, szpital jest stanie tę liczbę spełnić? - pytał Marcin Krawiec.
Po naciskach radnych, którzy chcieli usłyszeć konkretną datę rozpoczęcia funkcjonowania chirurgii dziecięcej, dyrektor Jaskulska powiedziała, że od 21 grudnia świadczenia z zakresu chirurgii dziecięcej powinny być udzielane.
- Uważam, że SP ZOZ w Gostyniu jest na to gotowy - usłyszeli radni. - Musicie państwo pamiętać, że sieć szpitali zawsze tworzą 4 podstawowe oddziały. Muszę patrzyć na funkcjonowanie jednostki globalnie, a nie tylko z perspektywy jednego oddziału(...) Za organizację pracy jednostki odpowiada zarządzający, również za nią ponosi odpowiedzialność. (...) Mamy pandemię, przewidywana jest 3 fala. Nie wiem, jakie będą decyzje wojewody. Zrobię wszystko, aby został utrzymany oddział chirurgii dziecięcej - dodała Justyna Jaskulska.