Reklama

Jakie wymiary powinna mieć pralka do zabudowy, aby pasowała do standardowych mebli kuchennych?

Opublikowano:
Autor:

Jakie wymiary powinna mieć pralka do zabudowy, aby pasowała do standardowych mebli kuchennych? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Sprzęty do zabudowy stanowią coraz częstszy wybór klientów. Już nie tylko lodówki, piekarniki i zmywarki chowane są w szafkach kuchennych. Również - występujące do niedawna tylko jako wolnostojące - pralki znalazły swoich odpowiedników przeznaczonych do zabudowy.

Pralka do zabudowy - czym się wyróżnia?

W odróżnieniu od modeli wolnostojących – pralka do zabudowy pozbawiona jest obudowy zewnętrznej, co zdecydowanie zmniejsza jej rozmiary. Dzięki temu łatwiejsze jest jej wkomponowanie do wnętrza szafki do zabudowy.

Pralka do zabudowy - z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego chłodzenia układu napędowego pralki - posiada specjalne dopasowany system wentylacji. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne chłodzenie nagrzewających się podzespołów pomimo ograniczonej możliwości pobierania powietrza z otoczenia.

Sprzęty do zabudowy - jak zmywarka do zabudowy - są idealnym rozwiązaniem dla osób i rodzin, które nie dysponują dużym metrażem. Urządzenia dedykowane do montażu w szafkach – łazienkowych i kuchennych - odznaczają się bardziej kompaktową budową niż ich wolnostojące odpowiedniki. Ponadto, często skonstruowane są tak, by jedno urządzenie zawierało w sobie dwie funkcje - przykładowo piekarnik może zostać rozszerzony o funkcję mikrofali i grilla, a pralka jest zazwyczaj łączona z suszarką. Zakup pralko-suszarki do zabudowy oszczędza nam zatem miejsca, jakie musielibyśmy przeznaczyć na dwa pokaźne urządzenia.

Wymiary pralki do zabudowy

Niejednokrotnie przy zakupie nieruchomości musimy stawić czoła łazience niewielkich rozmiarów. Standardowe pralki i suszarki zajmują sporą przestrzeń – zazwyczaj mają 60 cm szerokości i 60 cm głębokości - co daje nam ponad 2m² . W takich przypadkach warto jest przemieścić pralkę i suszarkę do kuchni, gdzie możemy umieścić je w dolnych szafkach kuchennych i zamaskować frontem - dzięki temu nie stracimy dużo powierzchni w kuchni - a zyskamy sporo miejsca w łazience.

Sprzęty do zabudowy posiadają standardowo: 60 cm szerokości i 55 cm głębokości, co idealnie wpisuje się w wymiary standardowych szafek kuchennych. Wysokość pralki do zabudowy - z uwagi na konieczność wpasowania urządzenia w linię pozostałych mebli kuchennych jest nieco niższa niż w przypadku wolnostojących modeli i wynosi od 83 do 85 cm.

Pralki do zabudowy zazwyczaj otwierane są od frontu - dzięki temu możemy bez problemu umieścić je pod blatem. Niemniej jednak istnieje również możliwość zabudowy modeli ładowanych od góry - tu jednak będziemy musieli znaleźć rozwiązanie w zakresie otwierania blatu na czas załadunku i rozładunku pralki.

Szafki do zabudowy pralki - co brać pod uwagę przy wyborze?

Decydując się na opcję pralki w zabudowie musimy dobrać do niej odpowiednią szafkę. Najprostszą metodą jest zakup dedykowanego mebla. Podczas przeszukiwania ofert musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, dzięki którym nie będziemy mieli problemu z odpowiednim zamontowaniem konkretnego modelu do zabudowy. Wybór odpowiedniej wymiarowo szafki jest również gwarancją idealnego ukrycia urządzenia.

Jeśli jednak mamy już szafki lub gotowy ciąg zabudowy kuchennej - musimy przyjrzeć się wymiarom pralki. Na szczęście modele przeznaczone do zabudowy posiadają standaryzowane szerokość i głębokość. Wstawienie ich do dolnej szafki o 60 lub 80 cm szerokości nie powinno być żadnym problemem. Przy wyborze miejsca montażu, należy jednak pamiętać o tym, by pralka dysponowała odpowiednim luzem - przynajmniej 2-3 centymetrów z każdej strony wewnątrz szafki. Gwarantuje to bezproblemową pracę urządzenia, również podczas intensywnego wirowania. Powinniśmy również bezwzględnie zadbać o bliskość zaworu i odpływu wody oraz gniazdka elektrycznego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE