reklama

Żywa lekcja historii - jak to w średniowieczu bywało

Opublikowano:
Autor:

Żywa lekcja historii - jak to w średniowieczu bywało - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

- Świeżo zaparzona, ręcznie mielona kawa, chleb z masłem czosnkowym i gzikiem, a także syrop miętowy, miody i zioła. Drodzy mieszkańcy Gostynia, czeka was naprawdę dużo atrakcji! - tak dziś przed południem zapowiadano II Gostyński Jarmark Średniowieczny, który cały czas trwa w sercu miasta.

Kto nie ma jeszcze pomysłu, jak spędzić sobotnie popołudnie, może wykorzystać tę okazję. To pokaz żywej lekcji historii. Zjechali się średniowieczni rzemieślnicy i kupcy i pod Górą Zamkową rozbili obozowiska. Można zobaczyć średniowieczną kuźnię, stoiska rzemieślnicze z wyrobami rękodzielniczymi, a także z biżuterią i wyrobami z wikliny, a na samej Górze stanął średniowieczny zamek. Na stoisku stowarzyszenia z Miejskiej Górki można skosztować świeżo parzonej kawy, chętni dostaną chleb z masłem czosnkowym, będą też inne potrawy.

Oficjalnego otwarcia II Gostyńskiego Jarmarku Średniowiecznego dokonał burmistrz Jerzy Kulak. Odbyło się to z hukiem i rozmachem. Głośno wystrzeliła bombarda, a w zasadzie foglerz - lekkie odtylcowe działo żelazne miotające ołowiane kule, używane w XV i XVI wieku do obrony miast i twierdz. Takie cuda też można obejrzeć dziś w Gostyniu. Odbył się turniej bojowy, w którym zmierzyli się zacni panowie, szlachta i mężni wojowie. Obecnie trwa teatr „Za siedmioma wiekami”, zaplanowano też pokaz artyleryjski - PROGRAM TUTAJ

Ciekawie zapowiada się zwiedzanie miasta „Zdarzyło się w Gostyniu” (ok. godz. 15.00). Będzie można przenieść się w czasie, zwiedzić miasto i poznać jego historię w zupełnie inny sposób - z przewodnikami w charakterystycznych strojach po staromiejskich uliczkach Gostynia. Wieczorem zaplanowano koncerty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE