Ferie to nie tylko czas wolny od zajęć szkolnych, ale również możliwość wypoczynku i pożytecznego spędzenia czasu. Właśnie w myśl tych zasad grupa uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi pod opieką nauczycielek Marty Bury oraz Emilii Jasiak, uczestniczyła w cyklu zajęć pod nazwą „Ferie z patriotyzmem”. Podczas trzech aktywnie spędzonych dni organizatorkom udało się zaproponować uczniom bardzo wiele ciekawych punktów. Każdy z nich wzniecał w dzieciach nutę historii i patriotyzmu.
- Nasza mała ojczyzna, jaką jest gmina Krobia to ogromna dawka tradycji, kultury i dziedzictwa, które powinno być przekazane młodszym pokoleniom. Staramy się poprzez realizacje zajęć, nie tylko tych w ferie, ale także podczas roku szkolnego zaszczepiać u najmłodszych miłość do ojczyzny, świadomość historyczną i postawy obywatelskie – mówią organizatorki „Ferii z patriotyzmem” Marta Bury i Emilia Jasiak, nauczycielki ZSPiG w Krobi.
W pierwszym dniu uczestnicy odwiedzili krobską harcówkę gdzie spotkali się z członkami IV Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Krobi i druhem podharcmistrzem Zbigniewem Gruszczyńskim. Podczas wizyty uczniowie poznali historię krobskiego harcerstwa i dowiedzieli się wiele o postawach obywatelskich, których uosobieniem są właśnie harcerze.
Drugi dzień to wycieczka do Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Tam uczestników przywitał Marek Hałas, pomysłodawca i założyciel muzeum, który zaprezentował zbiory muzeum oraz opowiedział o historii Krobi. W tym dniu także młodzi patrioci udali się na cmentarz parafialny w Krobi, gdzie zapalając znicze złożyli hołdom spoczywającym tam powstańcom oraz wysprzątali Pomnik Powstańców Wielkopolskich.
Trzeci dzień ferii rozpoczął się od wizyty w krobskiej szkole członka „Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic” Krzysztofa Polowczyka, który opowiedział o historii Biskupizny, strojach, tradycji oraz przyśpiewkach i tańcu biskupiańskim. Najbardziej odważni z uczestników zajęć spróbowali swoich sił w grze na skrzypcach specjalnie nastrojonych do dźwięków muzyki biskupińskiej. Po wizycie przedstawiciela Biskupizny, dzieci przeniosły się do szkolnej izby pamięci, gdzie obejrzały bogate zbiory historyczne. Zaś na koniec dnia wykonały własnoręcznie flagi nawiązujące swoim wyglądem do sztandarów z okresu Powstania Wielkopolskiego. Zwieńczeniem zajęć był udział całej grupy w krobskich obchodach Powstania Wielkopolskiego.