Znany jest już termin wyborów samorządowych 2018. Padła data 21 października, bez niespodzianki. Oficjalnie od dziś ruszają kampanie wyborcze. Będą krótkie, a jak to wykorzystają kandydaci na włodarzy gmin, powiatów, radnych?
Premier Mateusz Morawiecki miał podać datę do 16 sierpnia, zrobił to wcześniej. Mówiło się o trzech terminach: 21 października, 28 października i 4 listopada. Prezes rady Ministrów, ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych 2018 odrzucił dwie inne potencjalne daty. Wiemy, że I tura odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. Rozporządzenie w sprawie terminu jesiennych wyborów samorządowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem obecnej kadencji samorządowców. Ta kończy się 16 listopada.
W wyborach samorządowych 2018 r. zdecydujemy kto będzie radnym w gminie, radzie powiatu, sejmiku wojewódzkim, wybierzemy wójtów i burmistrzów.
Podczas wyborów 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad, sejmików i jednomandatowych okręgów wyborczych.
Po raz pierwszy obowiązuje zasada dwukadencyjności. To oznacza, że wybrani w październiku wójtowie i burmistrzowie o reelekcję będą mogli ubiegać się jeszcze tylko raz.
Ważna zmiana to także wydłużenie kadencji - z czterech do pięciu lat.
Zmienia się także sposób wybierania radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a więc w Gostyniu. Cztery lata temu głosowaliśmy na kandydatów w okręgach jednomandatowych - radnym zostawała osoba, która w danym okręgu otrzymała największą liczbę ważnie oddanych głosów. W październikowych wyborach w Gostyniu obowiązywał będzie system proporcjonalny. Mandaty dzielone będą pomiędzy listy kandydatów. Taka sama zasada obowiązuje w wyborach do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.
W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o jesiennych wyborach samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenie, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Oficjalnie, od 14 sierpnia ruszają kampanie wyborcze.