reklama

Wiceburmistrz staje się znanym „kryminalistą”

Opublikowano:
Autor:

Wiceburmistrz staje się znanym „kryminalistą” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

O tym, że pisze wiemy od lat. Od kiedy złapał twórczego bakcyla, to upodobał sobie historyczne powieści kryminalne - o tym informowaliśmy na łamach portalu gostynska.pl TUTAJ i TUTAJ. Dziś odebrał nagrodę w konkursie na opowiadanie “Stulecie polskiego kryminału”. - Satysfakcja jest, jak cholera - powiedział „na gorąco” Grzegorz Skorupski, tuż po wyjściu z poznańskiego Domu Studenckiego Hanka, gdzie odbyła się gala Festiwalu Granda, z ogłoszeniem laureatów i wręczaniem nagród.

Konkurs na opowiadania „Stulecie polskiego kryminału” odbył się w ramach 5. edycji kryminalno-literackiego Festiwalu Granda w Poznaniu. Jest on organizowany od 2015 roku. Wtedy pisarski (pół)światek staje ramię w ramię z profesjonalistami. Jedni na co dzień tworzą kolejne mordercze scenariusze, inni krok po kroku rozwiązują zagadki kryminalistyczne i eksplorują ciemną stronę ludzkiej natury.

Ogólnopolski konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału” postanowiło ogłosić Biuro Programu „Niepodległa”, 100 lat po tym, jak swoje funkcjonowanie rozpoczęła polska Policja Państwowa w 1919 roku. Informacja pojawiła się w połowie lutego. Zainteresowanych zachęcano, aby zgłaszane opowiadania (do 15 stron maszynopisu) zawierały mocno rozbudowany motyw policyjny. Prace można było przesyłać w 3 kategoriach: kryminał sto lat temu, kryminał dzisiaj oraz kryminał za sto lat.

Grzegorz Skorupski dobrze czuje się w klimacie retro, fascynuje się historią i w swoich książkach opisuje, jak wykrywano sprawców zbrodni bez pomocy zaawansowanej technologii znanej z popularnych seriali telewizyjnych. Wysłał opowiadanie pt. „Gra o Rewolucję”, w którym głównym bohaterem jest inspektor Adam Karski. - Jest też Krzyżostaniak, Banaszak - stara ekipa - mówi autor opowiadania. Akcja opowiadania dzieje się w Gostyniu na przełomie 1919 i 1920 roku.

- Zdecydowałem się wystartować w konkursie, aby się sprawdzić, ale także by promować nasze miasto - wyznaje Grzegorz Skorupski.
 

W sumie wpłynęło blisko 400 prac, a do konkursu zakwalifikowało się ponad 370. Oceniało je jury w składzie: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, pan Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, pani Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”. Zdecydowanie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak udało się wybrać „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii. Praca Grzegorza Skorupskiego znalazła się w „złotej dziewiątce”, na III miejscu w kategorii „retro” czyli „kryminał 100 lat temu”.

- Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że moje opowiadanie zdobyło III miejsce na 400 nadesłanych prac. Cieszę się, bo tak zdecydowało grono wybitnych pisarzy kryminałów w Polsce - przyznał wiceburmistrz Gostynia, który stworzył inspektora Karskiego. Autor opowiadania „Gra o Rewolucję” nie może zdradzać szczegółów akcji swojego dzieła. Już niedługo zwycięskie prace konkursowe (miejsca I - III) będzie można przeczytać (razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez jurorów) w wydanej antologii pokonkursowej. Publikacja ukaże się nakładem wydawnictwa „Czwarta Strona” wiosną 2020 r., a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE