O trzy złote więcej za odpady segregowane i 5 złotych w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów zapłacą mieszkańcy gminy Piaski. Rada gminy uchwaliła właśnie podwyżki cen. Jest to pierwsza taka zmiana na terenie piaskowskiego samorządu od wprowadzenia tzw. rewolucji śmieciowej. Od 1 stycznia 2014 r. stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą 9,00 zł - od osoby za odpady segregowane i 15,00 zł - od osoby za odpady zmieszane. Teraz będzie to kolejno 12 i 20 złotych.
Czym argumentowana jest zmiana? A niedoborami finansowymi w budżecie przy obowiązujących dotychczas stawkach. Ostatnie podwyżki na tzw. bramkach w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jarocinie, do którego trafiają śmieci z terenu gminy sprawiły, że jest ona o ponad 100 000 złotych „do tyłu” w swoich finansach. Dopiero stawka 12 złotych za odpady segregowane sprawia, że budżet się bilansuje i zostają jeszcze rezerwy na ewentualne dalsze podwyżki przez ZGO Jarocin.
Natomiast podwyżka do 20 złotych za odpady niesegregowane ma skłonić mieszkańców do przejścia na selektywną zbiórkę. Według złożonych deklaracji obecnie około 10% mieszkańców nie segreguje śmieci. Budżet gminy obciążają też coraz bardziej koszty opłat za odpady wielkogabarytowe, których zbiera się coraz więcej.
W gronie rady gminy pojawiły się także pomysły, aby części mieszkańców obniżyć stawki za gospodarowanie opadami komunalnymi.
- Zrobić jakąś ulgę dla rodzin wielodzietnych, dla osób, które mają trójkę dzieci i więcej. Rozmawiałem z mieszkańcami, którzy mi ten pomysł podsunęli. Bo to też jest pomysł zaczerpnięty z innych gmin, żeby to nie było z palca wyssane - wyszedł z propozycją radny Marcin Porzucek podczas posiedzenia komisji piaskowskiej rady.
Zaczęła się dyskusja, ile naprawdę miałoby to kosztować?
- Jeżeli obniżymy dla rodzin wielodzietnych, to musimy podjąć decyzję, że podwyżka będzie nie 12 złotych, a 13 albo nawet 14 złotych - odpowiedział wójt Wiesław Glapka.
Zarówno wójt, jak i skarbnik Elżbieta Karolczak tłumaczyli, że wprowadzenie ulgi tylko dla części społeczeństwa oznaczałoby konieczność podniesienia stawek reszcie mieszkańców.
- Zaraz przyjdą seniorzy też będą chcieli ulgę - dało się słyszeć głos na sali obrad.
Radni z Forum Demokratycznego, z którego środowiska wyszła koncepcja ulgi głośno domagali się przeprowadzenia analizy kosztów takiego rozwiązania. Nie podobało im się także to, że, jak mówili nie było więcej czasu na przedyskutowanie całego tematu.
- Bo tutaj mamy sytuację zero-jedynkową: albo głosujemy albo nie głosujemy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że trzeba podwyższyć opłatę i nie ma innego wyjścia. Nic z tym nie możemy zrobić. Tym razem rzeczywiście tak będzie, że przyjmiemy to 12 złotych i tak zostanie. Ale gdyby na przyszłość udało się dać możliwość do dyskusji - stwierdził M. Porzucek.
Rzeczywiście na sesji wszyscy radni, bez podziału na strony zagłosowali za podwyżkami. Jednocześnie zwiększono wysokość stawek za odbiór śmieci z terenu nieruchomości niezamieszkałych, które w zasadzie odnoszą się głównie do przedsiębiorców.