reklama

Uczniowie z ZSZ w Gostyniu „rozbili bank” podczas gali XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. ZSZ w Gostyniu

Uczniowie z ZSZ w Gostyniu „rozbili bank” podczas gali XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

foto arch. ZSZ w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości11 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu otrzymało zaproszenie na galę Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Tam 4 kwietnia ogłoszono listę laureatów i finalistów XVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Okazało się, że 8 gostyńskich uczniów uzyskało tytuł finalisty, natomiast Piotr Rejek zdobył 2. miejsce i tytuł laureata. Do szkoły trafiła także nagroda specjalna.
reklama

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna. Uczniowie ZSZ w Gostyniu wystartowali

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych - w szczególności uczących się zawodów: technik logistyk, technik spedytor i technik magazynier - logistyk. Została umieszczona w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych MEiN. Tego rodzaju olimpiady uprawniają do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego.

Kluczową ideą zmagań logistycznych jest rozwijanie zainteresowań uczniów i poszerzenie wiedzy oraz wsparcie edukacji formami rywalizacji i rankingu wiedzy.

W XVI edycji olimpiady startowało 215 szkół z całej Polski. W I etapie udział wzięło ponad 5 tysięcy osób, do II przeszło 1095 zawodników. Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych, uczący się w zawodzie technik logistyk, nie mogli tego przegapić.

reklama

- Tradycyjnie nasi uczniowie wzięli udział najpierw w etapie szkolnym zmagań logistycznych, później kolejno w II etapie - okręgowym. Do finału, do etapu centralnego, dostało się 11 osób z gostyńskiej szkoły, na 45 finalistów w sumie - wyjaśnia Maciej Marcinkowski, dyrektor gostyńskiej placówki.

Zawody logistyczne na etapie centralnym odbyły się w połowie marca. Uroczyste ogłoszenie listy laureatów i finalistów olimpiady, a także wręczenie nagród organizatorzy zaplanowali na 4 kwietnia. Na gali, która odbyła się w Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu obecne były grupy reprezentujące 16 szkół.

Podczas gali w Poznaniu napięcie rosło z każdym wyczytanym miejscem

Zaproszenie na podsumowanie otrzymała również młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Niemała grupa finalistów do Poznania wybrała się z dyrektorem. 

reklama

- Częściowe wyniki olimpiady ogłoszono jeszcze w marcu. Wówczas przyznano miejsca od 45. do 21., nie podano natomiast, kto znalazł się w pierwszej dwudziestce. Podczas gali w WSL okazało się, że w tej grupie było pięcioro uczniów z ZSZ w Gostyniu - wyjaśnia Maciej Marcinkowski.

Nic dziwnego, że podczas przedstawiania listy laureatów na gali, napięcie rosło z każdym wyczytywanym miejscem.

Razem siedzieliśmy na gali, w napięciu wyczekiwaliśmy czy nazwisko ucznia ZSZ w Gostyniu na tej liście finalistów, która przedstawiana była od najniższego miejsca, padnie czy nie. Słuchając po kolei, cieszyliśmy się, kiedy nie podano żadnego z  naszych uczniów, bo było wiadomo, że  zajmuje wyższe miejsce - opowiada dyrektor.

reklama

Ostatecznie Piotr Rejek zdobył 2. miejsce i tytuł laureata. Do pierwszej dwudziestki zakwalifikowali się także:

  • Hubert Kopaszewski 5 miejsce 
  • Natalia Demska 6 miejsce
  • Michalina Idczak 13 miejsce
  • Mateusz Łusiewicz 15 miejsce.
 

Finalistami są również Olga Domachowska, Anna Hądzlik i Alan Olejniczak. 

Poza tym Komitet Główny Olimpiady przyznał dla ZSZ w Gostyniu nagrodę specjalną - tytuł Najlepszej Szkoły XVI edycji olimpiady ze względu na to, że uczniowie placówki z Gostynia uzyskali łącznie największą liczbę punktów w ramach III (centralnego) etapu konkursu (przy czym wynik trzech najlepszych laureatów Olimpiady  mnożony był wg ustalonych zasad).

reklama

No i to jest sukces. Jako społeczność szkolna cieszymy się bardzo, że trójka uczniów jest w pierwszej szóstce, a jeszcze Piotrek ma drugie miejsce. Jako dyrektor też jestem zadowolony, bo jakby nie patrzeć, na tle innych szkół w całej Polsce, gdzie odbywa się ta realizacja wyniki pokazują, że nasza placówka jest bardzo dobrą szkołą - podsumowuje galę dyrektor ZSZ w Gostyniu.

Doświadczeni w turniejach, logistyka to ich pasja

Dyrektor Marcinkowski zaznacza, że finaliści z Gostynia to uczniowie doświadczeni, którzy wcześniej mieli już do czynienia z różnego rodzaju zawodami. Część osób, reprezentujących gostyńskie technikum na etapie centralnym turnieju, to uczniowie klasy piątej, którzy brali już udział w olimpiadach logistycznych w latach poprzednich. Natomiast Piotr Rejek - tegoroczny abiturient, który został laureatem w szesnastych zmaganiach, zajął drugie miejsce również dwa lata temu.

Widać, że ci młodzi ludzie lubią uczyć się, sprawdzać się w olimpiadach, a logistyka sprawia im przyjemność. Dla tych najstarszych uczestników, którzy są już dziś po egzaminach zawodowych - logistyk to ich zawód, a także pasja, którą umiejętnie rozwijają, o czym świadczą ogłoszone właśnie wyniki XVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - mówi dyrektor Marcinkowski.

Podkreśla, że uczniowie przygotowując się do olimpiady, wykonali ogromną pracę, by dostać się do finału. Jednak dużą zasługę w osiągnięciu bardzo dobrych wyników mają też nauczyciele. O bardzo dobre przygotowanie uczniów do zmagań XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zadbali nauczyciele: Izabela Dypczyńska, Monika Michalska-Szpurka oraz Jerzy Przeniczka.

Same korzyści dla finalistów z ZSZ w Gostyniu

Jakie profity czekają na finalistów za udział w olimpiadzie logistycznej? Niekonieczne są to wymierne korzyści, materialne, ale za to z pewnością takie, które będą procentowały w dalszej karierze absolwentów ZSZ w Gostyniu.

Uczestnicy, którzy w zawodach trzeciego stopnia (centralnych) uzyskali co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia, otrzymują zaświadczenia uprawniające do zwolnienia z pisemnej części egzaminu zawodowego zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy uprawniających do zwolnienia z przystąpienia do części pisemnej egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2024/2025.

Niektórzy, z grupy 11 uczniów, brali udział we wcześniejszych edycjach olimpiady i na tej podstawie mogli liczyć na zwolnienie z części teoretycznej na egzaminie zawodowym, który odbywał się zimą, co automatycznie daje im 100% wynik egzaminu - wyjaśnia Maciej Marcinkowski. 

Część z finalistów otrzymała zaproszenie do nauki w Wyższej Szkole Logistyki - mogą liczyć na częściowe zwolnienie z opłaty czesnego.

- Niektórym z uczniów zaproponowano staże w firmach współuczestniczących w przygotowaniu, wspierających finansowo olimpiadę - kontynuuje dyrektor ZSZ w Gostyniu. - To ma swoją dobrą stronę także podczas szukania zatrudnienia. Finaliści mogą wpisać sobie w CV udział w finale olimpiady logistycznej czy zdobycie konkretnego miejsca. Podczas rekrutacji w firmach logistycznych na te osoby komisja z pewnością będzie przychylniej, przyjaźniej. Na samym finale na gali w Poznaniu obecni byli przedstawiciele dużych firm, takich jak Raben, GS1 czy innych firm logistycznych, które się zajmują transportem - przewozem i spedycją, którzy z pewnością takich właśnie osób szukają.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo