Atrakcyjny polonez Wojciecha Kilara, wprowadził w nastrój uczestników wydarzenia, nazwanego „Niech żyje Polska!”. Uroczystość odbyła się 10 października, hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcącego w Gostyniu. Było to podsumowanie w powiecie gostyńskim roku obchodów dwóch ważnych rocznic: 100-lecia odzyskania w niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicy powstania wielkopolskiego.
- To atrakcyjny uroczysty taniec, popularny niegdyś na polskich dworach. Jest szczytem gracji, szyku. estetyki, rozpoczynał każde ważne wydarzenie. Dziś znany jest maturzystom, bo nie może go zabraknąć na żadnej studniówce - w ten sposób prowadząca Joanna Jakubiak, przedstawiała poloneza gościom. Zagrała Orkiestra Dęta Miasta i Gminy, pod batutą Piotra Kaczora.
Powiat gostyński postanowił ważne z punktu widzenia polskości rocznice uczcić w specjalny sposób. Przygotowano okolicznościowy logotyp, którym opatrzone były wszystkie wydarzenia realizowane pod patronatem powiatu. Szkoły, domy pomocy społecznej organizacje pozarządowe oraz inne instytucje przygotowywały zadania, imprezy, rajdy rowerowe, pikniki nawiązujące do tematu patriotyzmu, polskości i obu rocznic. O szczegółach tych wydarzeń podczas uroczystości dowiedzieli się uczestnicy. Mieszkańcy powiatu przenieśli się na chwilę do wydarzeń sprzed 100 lat i udali się w podróż śladami powstania wielkopolskiego, dzięki Questowi przygotowanemu przez nauczycieli ZSZ w Gostyniu. Z tej okazji przygotowano specjalną książeczkę do odkrywania historycznych zagadek. Podczas uroczystości rozlosowano nagrody konkursowe.
Niepodległość w powiecie gostyńskim uczczono też na murze, na co zwrócił uwagę starosta gostyński Robert Marcinkowski. Opowiedział obecnym o tym, co widzą w przestrzeni publicznej.
- Poza wieloma zadaniami, postawiliśmy sobie za cel, aby 100-lecie niepodległości uczcić w sposób, który na trwałe wpisze się w krajobraz miasta i powiatu. Tak powstał pomysł wykonania muralu, widocznego w centrum Gostynia - przy rondzie Solidarności. Pomysł mówił: pokażmy naszą drogę do niepodległości - mówił Robert Marcinkowski, przedstawiając znaczenie nowego muralu, i pokazanej na nim biało-czerwonej flagi.
Z kolei historyk i publicysta Jan Wróbel opowiedział o „niepodległości”- jakie ma znaczenie jako słowo, odmieniane przez wszystkie przypadki. Na scenie zaśpiewali też laureaci Przeglądu Piosenki Patriotycznej, a w przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie ZSZ w Gostyniu.