reklama

Kanalizacja, jak nowa

Opublikowano:
Autor:

Kanalizacja, jak nowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pod koniec ubiegłego roku w Pępowie zakończono najważniejszą inwestycję – renowację kanalizacji metodą rękawa epoksydowego.

Zadanie realizował i finansował Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich. Była konieczna, ponieważ kanalizacja była w złym stanie. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Aby ocenić, jak inwestycję wykonano, w rury wprowadzono kamerę, która nagrała i sprawdziła, czy cel osiągnięto.

– Cieszę się, że wszystko się udało. Na pewien czas jest gwarancja, że nie będziemy mieli problemów, mamy pewność, że się nie zawali i nie będziemy stali przed dylematem rozkopywania środka Pępowa. Uważam, że zadanie było celowe. Ponadto udało się je sfinansować bez większego kłopotu dla budżetu gminy – podsumowuje wójt Stanisław Krysicki.

Z kolei przedstawiciel MZWiK Krzysztof Surma tłumaczy, że dla zakładu najistotniejsze były dwa cele: aby utrzymać kanalizację w ruchu i zachować ją konstrukcyjnie. – Wybór metody, czyli rękawa epoksydowego, miało dla nas znaczenie z tego tytułu, że kanalizacja zaczęła nam się rozpadać. Były takie trzy miejsca, gdzie musieliśmy ją odkopywać i naprawiać, a to zadanie trudne ze względu na to, że zlokalizowana jest w miejscowości i na dużych głębokościach oraz w trudno dostępnych miejscach. Dlatego zdecydowaliśmy się na tę technologię – wyjaśnia Krzysztof Surma, kierownik biura zarządu związku wodociągów.

Taki rodzaj modernizacji sprawia również, że mniej wody dostaje się do kanalizacji z zewnątrz (wody opadowe) oraz zdecydowanie mniej ścieków przedostaje się do gruntu. - Jeszcze nie jesteśmy w stanie podać konkretnych liczb, ponieważ ścieków nie mierzy się na przepływomierzu. Potrzebujemy przynajmniej roku, aby zauważyć skutki na oczyszczalni i ocenić, jaki wpływ modernizacja miała na funkcjonowanie kanalizacji – przyznaje Krzysztof Surma. Aktualnie wiadomo, że kanalizacja jest właściwie, jak nowa.

Gwarancja wynosi 30 lat. – To taka normalna trwałość kanalizacji sanitarnej przy normalnej budowanej od zera. Też się ją robi na 30 lat – mówi przedstawiciel związku.



1 473 623 zł - koszt netto renowacji kanalizacji

Jak to zrobiono? Zadanie wykonywane było nowoczesną metodą bezwykopową. Rękaw z filcu, przed samym włożeniem do kanalizacji nasącza się żywicą epoksydową. Potem umieszcza się go w kanale i zalewa gorącą wodą, podgrzewaną do 80 stopni, co utwardza żywicę. Ciśnienie wody rozpręża rękaw po całym kanale, dzięki temu wchodzi on w każda dziurę, wypełnia ją i utwardza. Potem spuszcza się wodę, wpuszcza się robota, który frezuje wszystkie otwory, wloty kanalizacyjne.


ok. 60 ton osadów wydobyto podczas czyszczenia kanalizacji

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE