Ksiądz biskup Stanisław Stefanek koncelebrował polową mszę św., która została dziś odprawiona na Świętej Górze, podczas tradycyjnych obchodów odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej.
Na mszy zjawili się przedstawiciele rolników z każdej gminy powiatu gostyńskiego, aby złożyć wieniec, przygotowany z zebranych w tym roku płodów, a tegoroczni starostowie dożynek: Agnieszka Kowalik ze Starej Krobi i Piotr Jańczak z Rokosowa wręczyli biskupowi symboliczny bochen chleba. Podczas liturgii poświęcono kwiaty i zioła. Biskup poświęcił także ziarna zbóż i inne nasiona.
- Panie Boże, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj i pozwól, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfity plon - powiedział ks. bp Stanisław Stefanek. Przed ołtarzem ustawili się też lokalni piekarze, w rękach trzymali koszyczki z zaczynem chleba. On również został poświęcony. - Niech nikt nie chodzi głodny chleba i pozbawiony słów nadziei zbawienia - mówił ks. bp Stefanek podczas poświęcenia.
Po nabożeństwie rozdawano obecnym ziarna zbóż, aby w przyszłym roku gospodarze z powiatu gostyńskiego mogli czerpać z nich obfity plon. Lokalni parlamentarzyści oraz samorządowcy, a także władze kościelne, gminne i powiatowe dzielili się chlebem z ludźmi, którzy wzięli udział w mszy św.
Msza św. na Świętej Górze rozpoczęła również obchody Dożynek Powiatowych, którym w tym roku przyświeca hasło „Dobre smaki powiatu”. Pod koniec nabożeństwa głos zabrał również starosta gostyński Robert Marcinkowski. Zwrócił się do rolników, rzemieślników, producentów i przetwórców: - Jesteście dumą powiatu gostyńskiego. (...) To wy dostarczacie wytwory pracy waszych rąk, z których później powstają smaczne i chwalone nawet poza granicami Polski produkty. Od was wszystko się zaczyna. To z waszej mąki powstaje chleb - powiedział. Włodarz powiatu złożył im życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. - Niech w waszych domach nie zabraknie chleba, niech nie zabraknie miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Pracujmy tak, aby serca naszych ojców nie płakały, aby mogły się radować - mówił Robert Marcinkowski. Podziękowania i życzenia skierował także do rodzin rolników, producentów, rzemieślników i przetwórców z powiatu gostyńskiego.
Czytaj także o dożynkach w Szelejewie i Michałowie