reklama

Ile zarabiają nauczyciele?

Opublikowano:
Autor:

Ile zarabiają nauczyciele? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 7/2015 Życia Gostynia

Najwięcej, bo średnio 5 681 złotych brutto, zarabiają w szkołach średnich, prowadzonych przez powiat, nauczyciele dyplomowani. Najmniej stażyści. Ich średnia pensja wynosiła w naszym powiecie w ubiegłym roku 2 937 zł. Nauczyciele rozpoczynający pracę w szkołach i w poradni psychologiczno – pedagogicznej mają ograniczoną możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia, gdyż nie należy się „trzynastka” (przez pół roku) oraz dodatek motywacyjny (bo wcześniej nie pracowali) i raczej nie mogą liczyć na większą liczbę nadgodzin. – Dyrektorzy zazwyczaj nie obciążają ich zbytnią ilością nadgodzin, aby nauczyciel stażysta mógł jak najlepiej zaznajomić się z organizacją pracy w szkole oraz przygotować się do zajęć – wyjaśnia Janusz Sikora, etatowy członek zarządu w powiecie gostyńskim.

Średnią musi zarobić

To, ile musi wynosić średnie wynagrodzenie regulują przepisy prawa – Karta Nauczyciela. Zarząd powiatu, co roku dokonuje analizy wysokości średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu. – Ogółem, w placówkach prowadzonych przez powiat, wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego osiągnęły poziom wymagany przepisami prawa – informuje Janusz Sikora. W przypadku gdyby okazało się, że średnie pensje są niższe, niż przewiduje ustawa należy wszystkim nauczycielom na danym poziomie awansu zawodowego - bez względu na to czy wypracowali godziny, czy też nie - wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający. Dlatego powiat analizuje na bieżąco wysokość średnich pensji nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. – W przypadku stwierdzenia zagrożenia możliwości uzyskania wymaganych ustawą średnich wysokości wynagrodzeń wtedy można dokonać aneksu do arkusza organizacyjnego placówki. Wówczas istnieje możliwość zwiększenia ilości nadgodzin, co jest uważam z korzyścią dla uczniów, bo mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, a nauczyciel wyrabia wymaganą średnią. Nie musimy nauczycielowi zwiększać pensji bez świadczenia pracy – podkreśla Janusz Sikora.

Stażystów jest mniej

Wracając do stażystów, miejsc pracy, ze względu na niż demograficzny, jest dla nich coraz mniej. Szansa dla stażysty pojawia się, kiedy ktoś przechodzi na emeryturę, rezygnuje z pracy ze względów zdrowotnych. Jednak trudno w tej chwili dostać się do zawodu nauczycielskiego. - Szanujemy nauczycieli z doświadczeniem, natomiast widzimy również, że u bram szkół stoją młodzi ludzie, którzy uzyskali wykształcenie i chcieliby też pracować w szkołach. Wówczas dyrektor ma dylemat - czy zatrudnić nowego nauczyciela, czy utrzymać nadgodziny. Ustawa ogranicza im możliwość zatrudnienia nowych nauczycieli, gdyż muszą uwzględnić wymagane ustawą średnie wynagrodzenie – podkreśla członek zarządu.

Wiedzieli o niżu

Siedem lat temu została przedstawiona dyrektorom placówek oświatowych analiza demografii, która miała niestety tendencję spadkową. – Informowaliśmy o zbliżającym się niżu demograficznym, który obejmie szkoły średnie. Dyrektorzy mieli uwzględnić to w swojej polityce kadrowej. Co roku nauczyciele mieli niższą liczbę nadgodzin, ale osiągano średnie wynagrodzenia. Liczba godzin dla danego nauczyciela zależy od wewnętrznej polityki zarządzającego placówką. Dyrektorzy mają tak organizować pracę, tak ustosunkować się do przepisów ustawy, aby uzyskiwać wysokości średnich wynagrodzeń. Największy problem z ich uzyskaniem jest w przypadku stażystów – przyznaje Janusz Sikora. Duży spadek oddziałów w szkolnictwie ponadgimnazjalnym stał się już faktem. Dotyczy to całego kraju, nie tylko powiatu gostyńskiego. – Każdy z dyrektorów, wiedząc o długoletniej perspektywie demograficznej miał czas, aby tak zorganizować pracę swojej placówki by pomimo obniżającej się ilości nadgodzin utrzymać pracę dla optymalnej liczby nauczycieli potrzebnych dla prawidłowej realizacji procesu edukacyjnego – przyznaje Janusz Sikora.

Pensje nauczycielskie

Czy kierujący powiatem uważają, że pensje nauczycielskie są wystarczające? – Jednego nauczyciela stażysty pensja 3 000 złotych zadowala, innego nie. To bardzo indywidualne podejście – odpowiada dyplomatycznie Janusz Sikora. Podkreśla, że zarządzający powiatem są zadowoleni z polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektorów placówek oświatowych.


O wynagrodzeniu nauczyciela decydują określone przepisy prawne wynikające z ustawy Karta Nauczyciela, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy oraz regulaminu wynagradzania danej jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzenie zapisu ustawy Karty Nauczyciela dotyczącej wymogu osiągnięcia wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu obejmuje oprócz minimalnej pensji nauczyciela dodatkowe wynagrodzenie takie jak: nadgodziny, „trzynastka”, dodatek motywacyjny, wychowawstwo, dodatek za warunki pracy.

Informacja o wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat gostyński w 2014 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE