reklama

Feniks dla MUSICA SACROMONTANA

Opublikowano:
Autor:

Feniks dla MUSICA SACROMONTANA - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Nagrodę Feniksa 2016 otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera za płytę z serii MUSICA SACROMONTANA X, zarejestrowaną podczas IX Festiwalu Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze w 2014 roku.

Na płycie zarejestrowano „Sinfonie ex F” Antoniego Habla oraz „Misse Pastorytie in G” Józefa Zeidlera w wykonaniu Polskiej Orkiestry SINFONII IUVENTUS, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

 Feniks, to nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Celem konkursu jest promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji. W tym roku w kategorii muzycznej zgłoszono 15 albumów. W sobotę, 9 kwietnia w Bazylice Serca Jezusowego O.O. Salezjanów w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenie Feniksów 2016. W imieniu kapituły konkursu statuetki wręczał Jego Ekscelencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie.

Nagrodę w imieniu Świętej Góry odebrał ks. Marek Dudek Cor, superior, natomiast w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej Leszek Jankowski, w imieniu artystów – dyrygent Paweł Przytocki. Odbierając nagrodę, ks. Superior podziękował kapitule konkursu, artystom i wszystkim zaangażowanym w dzieło Festiwalu na Świętej Górze, który – jak zaznaczył – stanowi wielki wkład w odkrywanie muzycznej przeszłości Polski i jednocześnie jest realizacją charyzmatu Kongregacji Księży Filipinów, aby ewangelizować przez kulturę. Przy okazji także zaprosił wszystkich na Festiwal i do Sanktuarium Świętogórskiego.

Statuetkę Feniksa otrzymali także współwydawcy albumu, gostyńska firma NETBOX Polska oraz firma fonograficzna DUX. T

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świetogórskiej podkreślają, że to dla nich bardzo ważna nagroda.Wcześniej MUSICA SACROMONTANA nagrodzono także Fryderykiem i Orfeuszem. – To nagrody z różnych środowisk, bo wydawcy katoliccy nagradzają tę muzykę, ale również branża muzyczna, jak również zagraniczni krytycy – przyznaje Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Wyróżnienia świadczą o wysokim poziomie orkiestr i solistów, którzy występują w bazylice oraz jakości nagrywanych płyt. – To kolejna nagroda, która nas bardzo cieszy. Po pierwsze jest dowodem, że ta muzyka jest warta wyciągania z archiwów, szuflad i szaf świętogórskich i przypominania, prezentowania jej publiczności, bo jest piękna. Gdyby nie ta muzyka, to wydawnictwa nie byłyby nagradzane. Po drugie nagrania mają świetne wykonanie, ale to już na samym początku, 11 lat temu postanowiliśmy. Ponieważ ta muzyka, według fachowców, jest taka dobra, to muszą ją wykonywać najlepsi wykonawcy i do tej pory się nam to udaje – podkreśla Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenia. Po trzecie dodaje, że ludzie chcą jej słuchać, a publiczność przychodzi na koncerty, a płyty cieszą się sporym zainteresowaniem melomanów. - To jest kolejny dowód na to, że warto tę muzykę przypominać i prezentować – mówi Krzysztof Fekecz.



Musica Sacromontana, w bezpośredni sposób odwołuje się do tradycji i dorobku muzycznego bazyliki i klasztoru ojców Filipinów na Świętej Górze, która w wieku XVIII była ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a jednocześnie miejscem, w którym swoją twórczość uprawiał Józef Zeidler, jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej. W muzyce Zeidlera i Habla wyraźnie słychać unikalną wrażliwość, tak charakterystyczną dla muzyki oratoryjnej” – z uzasadnienia jury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE