W ubiegłym roku w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej zginęło 26 000 osób. Tylko w Polsce było to aż 2 938 osób, a więc średnio 8 ofiar śmiertelnych dziennie. Mimo wielu działań podejmowanych przez instytucje krajowe, jak również organizacje międzynarodowe w dalszym ciągu liczba osób zabitych oraz ciężko rannych jest zatrważająca, co wymusza poszukiwanie nowych form aktywności, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jedną z takich inicjatyw jest “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach”, organizowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Polska Policja od 10 lat jest członkiem TISPOL-u, co pozwala na aktywny udział polskich policjantów ruchu drogowego zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych, jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego z policjantami z innych krajów. Data realizacji działań, czyli dziś - 21 września, nie jest przypadkowa, bowiem akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Akcja promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli zero śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.
Akcja organizowana jest także na terenie powiatu gostyńskiego. Możemy spodziewać się szerzej zakrojonych działań i większej ilości patroli policyjnych. - Jest więcej policjantów, są specjalnie zaplanowane działania, w których uczestniczą nie tylko funkcjonariusze ruchu drogowego, ale również i prewencji - informuje aspirant sztabowy Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji. Jakie to działania? - Policjanci zajmujący się profilaktyką organizują pogadanki w szkołach, natomiast na ulicach jest więcej policjantów ruchu drogowego. Są też pomiary prędkości, sprawdzanie stanu technicznego. Te działania są dziś zakrojone na szerszą skalę - dodaje rzecznik.
Jak podaje strona internetowa gostyńskiej policji, w 2014 roku na drogach naszego powiatu zginęły 3 osoby, rok później były to 2 osoby. Tylko w tym roku, śmierć w wypadkach poniosło już 5 osób.