reklama

Dożynki powiatowe. Przyszli ze swoim ludzkim trudem

Opublikowano:
Autor:

Dożynki powiatowe. Przyszli ze swoim ludzkim trudem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Mieszkańcy powiatu gostyńskiego, rolnicy, rzemieślnicy, młodzież, a także żołnierze wzięli udział w Dożynkach Powiatowych na Świętej Górze.

15 sierpnia, to najważniejsze święto Maryjne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego. Tradycyjnie w bazylice świętogórskiej odbywają się wówczas odpust i dożynki.

Uroczystości rozpoczęła procesja, którą prowadziła kompania honorowa 4. Zielongórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Leszna. Bochen dożynkowy przynieśli starostowie dożynek Teresa Szpitalniak i Marek Grobelny. Wieńce dożynkowe w podziękowaniu za tegoroczne plony składali przedstawiciele powiatu gostyńskiego, KGW Zalesie, gmina Poniec, parafia Podwyższenia Krzyża i Świętej Marii Magdaleny z Siemowa, KGW z Borku Wlkp., gmina Piaski, parafianie z kościoła św. Marcina z Gostynia Starego, gmin Krobia, Pępowo i Gostyń.


Gromadzimy się na Świętej Górze, aby wpatrywać się w ten wielki znak Maryi Wniebowziętej. Przychodzimy z naszym ludzkim trudem, prosić o jej wsparcie i orędownictwo, bo ona jest naszą wspomożycielką. Stajemy z tymi, którzy żywią i z tymi, którzy bronią, by uprosiła nam łaski i boże błogosławieństwo. Stajemy w pokorze, zwłaszcza po doświadczeniach ostatnich dni, ciągle uczymy się tej pokory, gdy żywioły mogą zniszczyć wszystko - nawet dorobek całego życia – witał na Świętej Górze ks. superior Marek Dudek COr.

 


Mszy przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. W kazaniu mówił o patriotyzmie.

- Co w dzisiejszych czasach oznacza miłość do ziemskiej ojczyzny? Biskupi polscy napisali w dokumencie o chrześcijańskim kształcie patriotyzmu, że on głęboko wpisany jest w uniwersalny nakaz miłości bliźniego. Międzypokoleniowa solidarność, odpowiedzialność za losy najsłabszych, codzienna obywatelska uczciwość, gotowość służby i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego - to wszystko łączy się z patriotyzmie, to wszystko jest realizowaniem orędzia zawartego w Ewangelii Jezusa Chrystusa – mówił.

Biskupowi wręczono dary z prośbą o błogosławieństwo: ziarno na zasiew dla rolników, bukiet kwiatów, kosz wędlin, miód zebrany z świętogórskiej pasieki, plecak diecezjalnych Dni Młodzieży Paradiso i dary ofiarne. Biskup pobłogosławił zaczyn na chleb dla piekarzy i zioła. Dzielił się, razem z innymi księżmi i samorządowacami, z wiernymi chlebem.

O Europie mówił podczas przemówienia starosta Robert Marcinkowski.



Czy w tej Europie czujemy się dziś komfortowo, przede wszystkim bezpiecznie? Warto zadać sobie pytanie dokąd dziś zmierza Europa i dokąd zmierzamy my Polacy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE