reklama

Do solarium z dowodem osobistym

Opublikowano:
Autor:

Do solarium z dowodem osobistym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od 15 lutego z solarium mogą korzystać tylko osoby dorosłe.

 Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zakłada zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18. roku życia, zakaz promocji i reklamy tych usług oraz obowiązek informowania o ryzyku, związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscu oferującym takie usługi.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne wielokrotnie podkreślało, że wprowadzenie zakazu korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18. roku życia jest konieczne. Zauważono, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry.

Lekarze tłumaczą, że nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV czy bezpiecznego korzystania z solarium. Ekspozycja na promieniowanie UV jest tak samo niebezpiecznym czynnikiem kancerogennym jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu. W ustawie wyraźnie jest napisane, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej z korzystać z solarium praktykowane ma być żądanie okazania dokumentu potwierdzającego wiek.

W Gostyniu działa kilka gabinetów oferujących takie właśnie usługi, choć ich ilość w porównaniu z latami poprzednimi znacznie spadła. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest gostyńska pływalnia. Jest tak dlatego, że w obiekcie należącym do Ośrodka Sportu i Rekreacji i gminy, mocno zwraca się uwagę na bezpieczeństwo. Jakie kroki w związku z nową ustawą podjęto?

Zmieniono regulamin korzystania z solarium. 

 

- Osoby, które chcą korzystać, będą musiały potwierdzać swoją pełnoletność poprzez legitymowanie się - mówi dyrektor Zbigniew Kordus.

 Jego zdaniem obostrzenia na pewno spowodują obniżenie wpływów. - Nie ukrywam, że sporo osób z solarium korzysta. Ale dbamy o jego stan techniczny, przede wszystkim pilnujemy wymiany lamp. Stąd popularność tego miejsca na pływalni. Jako obiekt użyteczności publicznej nie możemy sobie pozwolić na żadne uchybienia – podkreśla.Dyrektorowi trudno stwierdzić, czy z solarium korzystały osoby niepełnoletnie.

 

W przypadku niestosowania się do nowych przepisów organy kontroli mają możliwość nałożenia na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium kary pieniężnej w wysokości od 1 000 do 50 000 zł

Na stronie internetowej OSiR pojawił się komunikat:

Drodzy Klienci,

przypominamy, iż od jutra w związku z wejściem w życie "Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium", z solarium będą mogły korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoby obsługujące solarium będą upoważnione do żądania okazania dokumentu potwierdzającego jej wiek.

Jednocześnie informujemy, iż w związku z w/w ustawą z dniem dzisiejszym kończy się promocja pn. „10 wizyta w solarium gratis.”

 

Jak zachowają się inne placówki oferujące takie usługi?

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE