reklama

Czarne niebezpieczeństwo, które kryje się w kominach

Opublikowano:
Autor:

Czarne niebezpieczeństwo, które kryje się w kominach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Za nami połowa sezonu grzewczego 2015/2016. Zastanowiła nas spora liczba pożarów, wywoływanych zapaleniem się sadzy w kominie. Strażacy do tego typu wydarzeń wyjeżdżali do końca stycznia 9 razy. Co się dzieje? Co jest przyczyną?

Najprawdopodobniej to nierozsądna eksploatacja urządzeń grzewczych oraz zanieczyszczenie przewodów kominowych oraz wentylacyjnych. - Dlaczego mamy coraz więcej pożarów sadzy w kominie? Teraz pojawiły się nowoczesne piece z tak zwanymi dmuchawami. Kiedyś paliliśmy przy uchylonych drzwiczkach. Był cug, cały czas następowała wymiana gazowa w piecu i przewodzie kominowym. To, co się spaliło, zostało usunięte. Teraz tego nie ma. Odcinamy dopływ powietrza, wszystko osadza się na ścianach komina i niewiele czasu potrzeba, aby wytworzyła się niebezpieczna smolista substancja – mówi mistrz kominiarski Krzysztof Głowacz. Jego zdaniem, jako właściciele, zarządcy czy lokaltorzy budynków, sami przyczyniamy się do pożarów w kominach - korzystamy „na pół gwizdka” z zamontowanych w budynkach pieców.

Klimat ociepla się, temperatury zewnętrzne są dość wysokie, a to powoduje, że często przepalamy w piecu, a nie palą. - W ten sposób właściciele czy zarządcy budynków nie zachowują w kotle grzewczym odpowiedniej temperatury. Twierdzą, że niska na piecu wystarcza do ogrzewania pomieszczeń. Zdecydowana większość trzyma około 35 - 40 stopni Celsjusza. To jest zdecydowanie za mało i wpływa na zbieranie się substancji smolistych w kominie, które łatwo się zapalają - zauważa Krzysztof Głowacz, mistrz kominiarski, pracujący w gostyńskiej spółdzielni kominiarzy.

Na piecu powinna być utrzymywana temperatura minimum 55 stopni Celsjusza. - To jest bardzo ważne - zaznacza kominiarz. Przy zbyt niskiej temperaturze „komin się poci” i w przewodzie tworzy się smolisty zlepek sadzy, a to materiał łatwopalny.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE