Organizatorzy Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA na Świętej Górze spotkali się z osobami zaangażowanymi w tworzenie wydarzenia.
Ostatni, jedenasty już festiwal odniósł, jak wcześniejsze, duży sukces.
Gości witali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oraz gospodarz klasztoru ks. superior Marek Dudek COr.
– W XVI wieku święty Filip właśnie do ludzi świeckich zwracał się, z nimi rozmawiał na ulicach Wiecznego Miasta, ich zapraszał do wspólnego działania. Tak zrodziła się idea oratorium, gdzie czytano Słowo Boże, śpiewano pobożne pieśni, odbywały się pielgrzymki do różnych ważnych miejsc Rzymu. Można powiedzieć, że dzisiaj kontynuujemy to dzieło, już w innych realiach i nie w Rzymie, ale tutaj na Świętej Górze, gromadzą się ludzie, którzy są nam życzliwi, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Pragnę wyrazić naszą wdzięczność – mówił superior Marek Dudek.
Dziękował członkom stowarzyszenia za cenną inicjatywę, która pojawiła się przed jedenastu laty. – To ludzie, którzy swoją wiedzą, pracą, zaangażowaniem serca stworzyli to piękne dzieło, jakim jest Festiwal MUSICA SACROMONTANA. Bardzo dziękuje wszystkim członkom stowarzyszenia za to dzieło, za to, że przez te wszystkie lata trwają, bo łatwo jest zacząć coś rozpalić, ale trzeba ten ogień podtrzymywać. Co roku jesteśmy zdumieni tym, że są nowe pomysły, nowe dzieła, nowe formy i to nas bardzo cieszy. Festiwal jest ciągle żywy i świeży. Czekamy na każdy następny – przyznał superior.
Podkreślał, że przygotowanie festiwalu, to wielki wysiłek, ponieważ niedawno skończył się jeden, a już trwają prace nad następnym. Superior przyznał, że księża filipini cieszą się, że dzięki pozyskanej dotacji ruszają na Świętej Górze ważne inwestycje, w tym rekonstrukcja organów w bazylice.
– Marzyliśmy o tym od lat. To, że tak się dzieje, to docenienie dzieła Świętej Góry i festiwalu przez urząd marszałkowski. Ale to także fakt, że festiwal promieniuje na okolicę, poprzez piękną muzykę, promocję kultury. Docierają do nas ludzie i przeżywają coś wielkiego. Ta inicjatywa została dostrzeżona, doceniona i dlatego cieszymy się z tej bardzo dużej pomocy finansowej, która pozwoli nam wybudować nowy instrument organowy, odnowimy ołtarze. To będzie wielka rzecz. To niewątpliwie jest zasługą festiwalu – przyznał ks. Marek Dudek.
Superior przyznał, że MUSICA SACROMONTANA istnieje dzięki osobom i instytucjom, które materialnie i przez każdą inna formę zaangażowania budują to wydarzenie. Dziękował także siostrom służebniczkom, młodzieży – wolontariuszom. – To jest bardzo oddana mrówcza praca, wymagająca wiele poświecenia, czasu, oddania. Dziękuję tym wszystkim, których nie widać, na co dzień, ale są razem z nami przez lata. Myślę, że jeszcze wiele pięknych rzeczy przed nami, wspaniałych wydarzeń – powiedział superior Marek Dudek.
Przyznał, że dzięki tym wydarzeniom Święta Góra staje się piękniejsza. – Także my, przez to stajemy się lepsi, doświadczając tego dobra, piękna. Coś w nas pozostaje na dłużej – zauważył ksiądz superior.
Dla gości przygotowano niespodzianki – piękne statuetki – w klawisze organów wkomponowano piszczałki tego instrumentu. Wykonawcą statuetek jest Andrzej Hodowany. – Za to różnorodne zaangażowanie należą się ogromne podziękowania i wdzięczność. Księżom filipinom dziękujemy za tę wytrwałość. Zdarza się, że muszą ugość 150 artystów. Dzięki otwartości filipińskiej i państwa wsparciu możemy od 11 lat na nowo odkrywać dla polskiej kultury zapomniane, wspaniałe dzieła kompozytorów świętogórskich i to jest najistotniejsze – powiedział Krzysztof Fekecz, prezes stowarzyszenia.
Mecenasi Kultury Festiwalu MISICA SACROMONTANA Samorząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Gostyński, Gmina Gostyń, Gmina Piaski, Netbox Polska, Wielkopolska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa SKOK Wielkopolska, Bank Zachodni WBK S.A., Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, MANN+HUMMEL, Automobilklub Wielkopolski, PKO Bank Polski, Kongregacja Świętego Filipa Neri, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ardagh Group – gostyńska huta szkła, Kaczmarek Malewo Spółka Jawna, Fundacja ENEA Poznań, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, PZU, TERIEL Sp. z o. o.
Organizatorzy dziękują: Dariuszowi Płókarzowi za wspaniałe oświetlenie bazyliki; dyrektor Bożenie Ryczkowskiej za udział młodzieży z Zespołu Szkól Rolniczych w Grabonogu w formie wolontariatu; Łukaszowi Kurzawskiemu – reżyserowi i producentowi nagrań za wspaniałą współpracę od pierwszego festiwalu; Siostrom Służebniczkom oraz Jerzemu Wojciechowskiemu.