Efektowny pokaz pirotechniczny podczas wesela, które odbyło się 1 sierpnia w Goli, przygotowała prywatna firma z Piasków. To fajerwerkowe widowisko spowodowało, że zapalił się stóg słomy, ustawiony na polu, po przeciwnej stronie świetlicy wiejskiej. Kto poniesie odpowiedzialność za pożar? Policjanci z wydziału kryminalnego KPP w Gostyniu umorzyli postępowanie w tej sprawie.
Postępowanie prowadzone było pod kątem art. 288 Kodeksu Karnego, mówiącego o umyślnym uszkodzeniu cudzej rzeczy i mienia. W trakcie pracy gostyńscy kryminalni ustalili, że organizator widowiska z udziałem fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych miał zaświadczenie o przeszkoleniu w tym kierunku, a uprawnienie do używania materiałów pirotechnicznych i wybuchowych zostało wydane przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce.
- W trakcie przesłuchania okazało się, że osoba, przygotowująca pokaz zgłaszała w Straży Miejskiej w Gostyniu, że odbędzie się takie widowisko. Tam została poinformowana, że od jakiegoś czasu nie ma obowiązku informowania o pokazie, ale wymagane jest zaświadczenie o przeszkoleniu w tym zakresie - poinformował Grzegorz Błaszczyk, zastępca rzecznika prasowego KPP w Gostyniu. Ostatecznie postępowanie umorzono. - Policjant z wydziału kryminalnego prowadzący sprawę, na podstawie zebranych materiałów i przesłuchiwanych świadków ustalił, że nie można w tym przypadku mówić o umyślności działania, oraz że mienie rolnika zostało celowo zniszczone - wyjaśnił Grzegorz Błaszczyk.
- Jeśli chodzi o sprawę karną będzie umorzenie. A jeśli chodzi o kwestie odszkodowawcze, zadośćuczynienia poczynionych strat na rzecz pokrzywdzonego, to już w grę wchodzi tryb cywilny - dodał.
Kto dziś wydaje pozwolenie na organizowanie pokazu fajerwerków? I jeszcze w sierpniu, w pobliżu stogu ze słomą? Czytaj w bieżącym wydaniu "Życia Gostynia"
* * *
- Kodeks Karny Art. 288.
- § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
- § 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.
- Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.