W ramach Narodowego Dnia Niepodległości w Krobi, ale bardziej dla uczczenia 25-lecia krobskiego samorządu odbyła się już po raz trzeci Gra Miejska. Zresztą tytuł „Przystanek samorząd” mówi sam za siebie. – Gry miejskie polegają z jednej strony na zabawie, a z drugiej, aby młodzież przy okazji zdobyła wiedzę z jakiegoś tematu. Ma to być połączenie rozrywki z nauką oraz możliwość spędzenia 11 listopada w ciekawy sposób. (…) W tym roku gra miejska jest związana z samorządnością. Chodziło o to, aby młodzieży przybliżyć kilka istotnych faktów z ostatniego 25-lecia samorządu gminy Krobia – tłumaczył ideę całej imprezy Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.
W zeszłym roku na starcie rywalizacji stanęło 16 drużyn. Ten rok przyniósł podwojenie tej liczby, bo udział w zabawie wzięły trzydzieści cztery 4-osobowe zespoły. Choć w kwestii składu drużyn organizatorzy, Gmina Krobia i Stowarzyszenie „Ziemia Krobska” pozostawili uczestnikom wolną rękę to najczęściej tworzyli zespoły uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceum z terenu krobskiego gminy. Nie należy jednakże zapominać o reprezentacji z Zespołu Szkół w Gostkowie, która także postanowiła dołączyć do gry. Członkowie drużyn wykazali się inwencją jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji miejskiej, nadając nazwy swoim zespołom. I tak były na przykład skromnie brzmiące „Żuczki”, już bardziej złowieszcze „Black Barbies” oraz miłośnicy filmów z Johnem Travoltą i Timem Allenem, czyli „Gang dzikich wieprzy”.
Wszyscy uczestnicy zebrali się na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi, gdzie otrzymali zalakowane koperty, w których znajdowały się zadania do wykonania. Następnie zespoły przeszły na plac targowy i punktualnie o godzinie 11.45 nastąpiło otwarcie instrukcji. Po przeczytaniu zawartości kopert drużyny dosłownie rozbiegły się po Krobi. Każda podążyła do jednej z pięciu stacji: na wspomnianej już Wyspie Kasztelańskiej, w Domu Dziennego Pobytu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w krobskim ratuszu, na nowo otwartej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Krobi oraz w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.
Zadania do wykonania były naprawdę różnorodne. Na strzelnicy uczestnicy musieli wykazać się „pewną ręką i celnym okiem” przy strzelaniu z wiatrówki. Była to najbardziej indywidualna z konkurencji. Przy pozostałych liczyło się współdziałanie i „burza mózgów”. W ratuszu trzeba było wspólnie pogłówkować i wykoncypować, który z burmistrzów Krobi czy przewodniczących rady miejskiej piastował swoje stanowisko w danym okresie. W budynku MGOPS w Krobi liczyła się wiedza z zakresu międzynarodowej współpracy krobskiego samorządu. Zespoły, które udały się na Wyspę Kasztelańską musiały trochę policzyć, aby dojść do tego, jaki fundusz sołecki posiadają poszczególne miejscowości w gminie Krobia. Zadanie w ZSPiG należało wykonać na urządzeniu, które młodszym pokoleniom „spędza najwięcej snu z powiek” – komputerze. Gra logiczna, którą trzeba było rozwiązać jako jedyna w całej zabawie „liczyła się na czas”. Organizatorzy dali drużynom 5 minut na rozwiązanie zadania. Niektóre uporały się z tą konkurencją w kilkadziesiąt sekund, co pozwala zastanowić się, czy nie ma pośród krobskiej młodzieży następców Billa Gatesa lub przyszłego Marka Zuckerberga.
Po zakończeniu całej zabawy zespoły wróciły na Wyspę Kasztelańską w Krobi, gdzie odbyło się rozdanie nagród. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. Każdy z uczestników otrzymał bilet do kina, zaś drużynom, które zwyciężyły w III Grze Miejskiej, czyli wspomnianym „Żuczkom” przed Drużyną ZSOiZ w Krobi oraz zespołem „Orki z Majorki” nagrody wręczyli burmistrz Krobi Sebastian Czwojda oraz prezes Stowarzyszenia „Ziemia Krobska” Mariusz Duda. – Mam nadzieję, że dzięki tej zabawie nasz samorząd stał się wam bliższy – podsumował Sebastian Czwojda.
Obok III Gry Miejskiej rozgrywany był także turniej strzelecki na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Krobi. Rywalizowano w kategorii karabinka pneumatycznego, czyli popularnej „wiatrówki”, gdzie o miano najlepszego walczyły osoby do 18 roku życia oraz w kategorii karabinka sportowego czyli „kbks-u”. Po zakończonych zawodach nagrody wręczyli burmistrz Sebastian Czwojda, pierwszy starszy Bractwa Kurkowego w Krobi Leszek Ptak i prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy w Krobi Ireneusz Dechnik.
Strzelanie z karabinka pneumatycznego:
1. Joanna Nelle
2. Wiktoria Olejniczak
3. Edmund Szczepaniak
Strzelanie z karabinka sportowego
1. Małgorzata Szymankiewicz
2. Tadeusz Szymankiewicz
3. Sławomir Bukowski