Reklama

Przypominamy. Zbiórka paczek dla Buczy w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paweł Sikorski

Przypominamy. Zbiórka paczek dla Buczy w Gostyniu - Zdjęcie główne

Rodzeństwo z Gostynia biorące udział w poprzedniej zbiórce. | foto Paweł Sikorski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu 14 maja zamieściliśmy na gostynska.pl i później na łamach "Życia Gostynia" relację z wyprawy Pawła Hałupki własnym busem do Buczy i okolic z transportem humanitarnym dla ofiar ocalałych z masakry przeprowadzonej przez wojska rosyjskie na ludności cywilnej. Pan Paweł wybiera się ponownie do Buczy, a my niezmiennie zachęcamy mieszkańców powiatu gostyńskiego do udziału w zbiórce żywności i najpotrzebniejszych rzeczy. Dziś przypominamy wszystkim nieobojętnym na ludzki los, trwogę wojny, gwałtu i głodu: 26 maja 2022r. między godziną 18:00 a 19:00, będzie czekał nas was bus na parkingu przy ul. Helsztyńskiego w Gostyniu w pobliżu hotelu "Absolwent" i sklepu "Lidl". Zobaczcie, co jest potrzebne.

Poprzednia zbiórka z przygodami, ale i z sukcesem

W ostatnio przeprowadzonej zbiórce, o której pisaliśmy TUTAJ, wzięły udział piekarnie z naszego regionu i wiele osób prywatnych, zorganizowana grupa mieszkańców podgostyńskiej wsi czy nauczyciele i dzieci aż z Racotu. Czasy są nadzwyczaj ciężkie. Pędząca inflacja powoduje przerażającą wielu z nas drożyznę, ale wzruszający jest gest ludzi w dobie kryzysu humanitarnego. Bus odjechał załadowany po brzegi, a pan Hałupka musiał zostawić część ładunku w Hełmie, do którego wracał po załadunek i jeszcze tego samego dnia jechał znów na wschód Ukrainy.

Pisaliśmy także o mandacie, który Paweł Hałupka musiał zapłacić, za to że zbyt często przekracza granicę z pomoca humanitarną. Przepisy każą traktować taki transport z pomocą jako ruch turystyczny, co oznacza, że nie można jeździć częściej niż raz na trzy dni. W przeciwnym razie służby wlepią mandat za wwożenie paliwa z podejrzeniem o handel nim po drugiej stronie, co rzeczywiście jest obłożone restrykcjami. Pan Paweł wozi ze sobą paliwo w kanistrach ponieważ od polskiej granicy do Buczy ma do przejechania blisko 500 km w jedną stronę, a na miejscu stacje benzynowe albo są zniszczone, albo nie działają. Jeśli działa jakaś to reglementuje paliwo na tyle, że nie na potrzeby pana Pawła to stanowczo za mało.

Potęga ducha ludzkiego w gostyniakach

Jeżeli jedna osoba, płaci mandaty za dobroć, którą podzieliliśmy się wszyscy, oznacza to tylko, że potrzeba więcej dobroci. Przyszło nam mierzyć się z trudami pandemii, kryzysem gospodarczym, galopującą inflacją i drożyzną. Mimo to, potrafimy jeszcze sięgnąć w głąb naszych serc.

Dante Alighieri tak pisał o potędze ducha ludzkiego w swojej "Boskiej Komedii", w której przemierzył 9 kręgów piekielnych.

(...) Jak człowiek walką znużony wątpienia,
Gdy widzi prawdę, strach w pokój zamienia (...)
Odpowiada też na pytanie, jaki sens jest w pomaganiu. Może choćby i taki:

(...) A kto na ziemi po krótkim przechodzie
Bez wieńca sławy położy się w grobie,
Ten tyle śladu zostawi po sobie,
Co dym w powietrzu, co bańka na wodzie (...)
Oby nigdy nie kazano nam wyzbyć się nadziei. Napis taki miał ozdabiać bramę piekieł:

"Porzućcie wszelką nadzieją, Wy, którzy tu wchodzicie".
 

Paweł Hałupka z paczkami, które przekazujemy jedzie tylko dlatego, że może wwieźć tam własną i naszą nadzieję i dlatego, że to nadzieja, na niego tam czeka.

Szczegóły zbiórki w Gostyniu dla mieszkańców Buczy 

Zbiórka trwa do 26 maja pod prywatnym adresem dobrych ludzi, którzy udostępniają swoje pomieszczenia na gromadzenie paczek:  ul. Kręta 55, 63-800 Gostyń, można też dzwonić do gospodarzy pod numer 693 448 240.

Kto chciałby rozmawiać z Pawłem Hałupką wyłącznie na temat zbiórki i dołączyć z dobrym pomysłem i paczkami może kontaktować się pod numerem 576 337 341.

26 maja wasze paczki zostaną zabrane na przeładunek w Długich Nowych i pojadą do Ukrainy. Tego dnia między godziną 18:00 – 19:00 na parkingu przy ul. Helsztyńskiego w okolicy Lidla i hotelu Absolwent będzie czekał na Was i na ostatnie paczki jeszcze bus.

Zbieramy:

Produkty spożywcze:

 • Mleko w proszku 1 i 2
 • Chleb kupiony w ostatni dzień zbiórki
 • Margaryna/masło/smalec/oliwa
 • Sery, Mleko, jogurty (kupione w ostatni dzień zbiórki)
 • owoce (kupione dzień przed lub w dzień wyjazdu)
 • Makarony, ryż, kasze, konserwy, herbata
Produkty higieny osobistej, drogeryjne i zabawki:

 • Pampersy rozmiar:1 i 2 do 5
 • Pampersy dla osób starszych
 • Kremy, pudry, chusteczki nawilżane, wata
 • Buteleczki do mleka, smoczki
 • Podkłady poporodowe
 • Wkładki laktacyjne
 • Odzież dla noworodka/niemowlaka
 • oraz mydła, szampony, pasty do zębów, środki do higieny, papier toaletowy
 • Dla dzieci puzzle, słodycze, kolorowanki, kredki

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy