Druga tura wyborów na burmistrza w pogorzelskiej gminie przebiegła spokojnie, nie było konieczności wydłużania czasu otwarcia lokali, zatem zostały one zamknięte o godz. 21:00, po czym rozpoczęło się liczenie głosów. Do siedziby miejskiej komisji wyborczej zaczęły spływać informacje z wynikami. W sumie liczenie głosów trwało kilkadziesiąt minut.
Z nieoficjalnych danych wynika, że wyścig do ratusza w Pogorzeli wygrała Daria Wyzuj - zaufało jej 1140 głosujących mieszkańców gminy Pogorzela. Szymon Jakubowski uzyskał 1025 głosów.
[AKTUALIZACJA godz. 23.10]
Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki głosowania na burmistrza Pogorzeli w II turze wyborów samorządowych. Z opublikowanych w internecie danych wynika, że Daria Wyzuj dostała poparcie 1130 wyborców, natomiast na Szymona Jakubowskiego zagłosowało 1026 osób. Jak widać przewaga jest niewielka - 104 głosy.
Daria Wyzuj: Jest co świętować!
Daria Wyzuj oczekiwała na wyniki wyborcze wraz z najbliższymi z rodziny, przyjaciółmi i znajomymi. Jak zareagowała, kiedy okazało się, że pokonała kontrkandydata?
- Czuję ogromną radość, wzruszenie, satysfakcję. Wszystkie te emocje mieszają się ze sobą. Obecnie świętujemy, spotkaliśmy się na „wieczorze wyborczym”. Jest ze mną moja rodzina, są z nami też przyjaciele, przyjechali radni z mojego komitetu. Jest co świętować, włożyliśmy w kampanię wyborczą dużo pracy, zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Cieszę się, że mieszkańcy gminy to zauważyli i w taki sposób zagłosowali - komentuje tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników Daria Wyzuj.
Zdaje sobie sprawę, że to niecodzienne wydarzenie - po raz pierwszy w historii powiatu gostyńskiego, a tym bardziej po reformie samorządowej, w jednej z gmin na urząd burmistrza wybrano kobietę.
- Już dziś mogę zadeklarować, że będę burmistrzem wszystkich mieszkańców gminy Pogorzela - nie tylko kobiet, ale mężczyzn również. Zarazem podkreślam, że kobiety świetnie dają sobie radę na kierowniczych stanowiskach. Mamy w Wielkopolsce kobietę na stanowisku wojewody. Z tego, co widzę, ona świetnie daje sobie radę i mam nadzieję, że ja również podołam piastując urząd burmistrza - mówi Daria Wyzuj.
Przegrany jest gotowy do współpracy
Szymon Jakubowski, który ubiegał się o fotel burmistrza jako reprezentant Trzeciej Drogi, a konkretnie PSL, jest wdzięczny wyborcom za oddane głosy. Jak mówi, udało mu się nadrobić poparcie, uzyskane w I turze.
Dziękuję mieszkańcom, którym spodobał się mój program wyborczy, z którymi miałem przyjemność rozmawiać podczas kampanii wyborczej, a także którzy służyli poradą. Gratuluję zwycięstwa kontrkandydatce Darii Wyzuj. Mam nadzieję, że niełatwa i odpowiedzialna praca a właściwie misja, którą ma do wykonania, przyniesie namacalne efekty, podczas realizacji postulatów wyborczych - mówi Szymon Jakubowski.
Podkreśla, że jest otwarty na współpracę, zarówno z burmistrzem elektem, jak i nowo powołaną radą miejską.
- Sądzę, że wiele dobrego można w pogorzelskiej gminie zrobić. Mogę służyć swoim doświadczeniem samorządowym, które zdobyłem i nikt mi tego nie zabierze. Jutro jest nowy dzień, będę robił swoje, pracował dla mieszkańców - deklaruje kontrkandydat Darii Wyzuj.
Szymon Jakubowski: Jestem oburzony zachowaniem powiatowych radnych
Na tym kurtuazyjne gesty wobec kontrkandydatki oraz dobre słowa się kończą. Ubiegający się o urząd włodarza gminy Pogorzela, komentując decyzję, jaką podjęli głosujący w gminie Pogorzela, postanowił odnieść się do sposobu prowadzenia kampanii wyborczej, szczególnie przed II turą. Zwraca uwagę, że na finiszu, on sam, jak również wspierający go ludzie spotkali się z przykrymi incydentami. Wspomina PiS i sympatyków tego ugrupowania.
- Już podczas weekendu doszło do wielokrotnego naruszenia ciszy wyborczej przez sympatyków PiS. Działo się to w internecie, na portalu społecznościowym. Komunikat, który w piątkowy wieczór (19 kwietnia), tuż przed ciszą wyborczą na swoim fanpage’u opublikowało PiS, dotyczył osobiście mojej kandydatury i kampanii wyborczej. Odebrałem to, jak atak na moją osobę. Już podczas obwiązującej ciszy wyborczej, w sobotę 20 kwietnia, nagminnie w ciągu dnia post z komunikatem był udostępniany na facebooku przez wiele osób. Są w tej grupie radni powiatowi obecnej kadencji, są też osoby, które niedawno otrzymały mandat radnego. Zarejestrowałem to, a osoby, które dopuściły się naruszenia ciszy wyborczej osobiście poinformowałem, że zamierzam zgłosić to odpowiednim służbom. Oburzyło mnie zachowanie konkurencji. Jest mi niezmiernie przykro, że radni powiatu gostyńskiego nie potrafią uszanować ciszy wyborczej - tłumaczy Szymon Jakubowski. - Byłem prowokowany praktycznie przez całą kampanię wyborczą podczas rywalizacji o fotel burmistrza, przez osoby związane ze środowiskiem jednego i drugiego kontrkandydata. Również członkowie Forum Powiatu Gostyńskiego aktywnie włączyli się w kampanię w Pogorzeli.
Podkreśla, że jest dumny z faktu, że podczas prowadzenia kampanii, mimo „różnych form prowokacji” do samego końca zachował wysoką klasę w rozmowach z potencjalnymi wyborcami. W Pogorzeli napięta atmosfera (w środowiskach politycznych) panowała szczególnie przed drugą turą wyborów. Kontrkandydaci prześcigali się w wymienianiu osob i ugrupowań, które udzieliły im poparcia w kampanii. Na rynku w Pogorzeli, obok startującej na burmistrza Darii Wyzuj wraz z reprezentantami PiS, stanęli włodarze kilku gmin (wśród nich Jerzy Kulak czy Jacek Widyński), mimo że wcześniej na pogorzelską ziemię rzadko zaglądali. Do spotu stanęli też radni Forum Powiatu Gostyńskiego.
- Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że samorząd to jest współpraca, dialog, że patrzymy wspólnie na cały region i zamierzamy w porozumieniu pracować dla mieszkańców całego powiatu, a nie tylko każdy dla własnej gminy - wyjaśnia przesłanie spotu Daria Wyzuj.
Gdzie będzie teraz pracował przegrany w wyścigu do gabinetu burmistrza Pogorzeli?
Wobec takiego biegu wydarzeń pozostaje pytanie - czy w zarządzie powiatu gostyńskiego, w nowej kadencji, zostanie zachowane stanowisko etatowego członka zarządu, na którym w mijającej kadencji od 2020 r. zasiadał Szymon Jakubowski, jako przedstawiciel PO?
- O tym zadecydują najbliższe dni. Usiądziemy do rozmów w ramach zawartej koalicji SKW - KO - PSL. Kadencja wciąż trwa, do najbliższej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego będę wypełniał swoje obowiązki jako członek zarządu powiatu. Nadzoruję między innymi drogowe inwestycje, które są realizowane, więc wracam do pracy. Na to, jak będzie wyglądała moja przyszłość w samorządzie częściowo będą mieli też wpływ radni - mówi Szymon Jakubowski, wskazując na podpisanie porozumienia w ramach „żelaznej dziesiątki” - koalicji SKW i radnych z dwóch pozostałych ugrupowań - O TYM PRZECZYTASZ TUTAJ.
Do wyboru urzędowe stanowiska w dwóch gminach?
Przegrany w wyborach na burmistrza mógłby też rozpocząć pracę w gminnym samorządzie. Skoro nie wybrali go mieszkańcy w Pogorzeli, otworem stoją drzwi w ratuszach innych gmin...Szymon Jakubowski jest przewodniczącym PO w powiecie gostyńskim. Informuje, że jeszcze w tym tygodniu zamierza brać udział w rozmowach, dotyczących podziału kompetencji w konstruującym się samorządzie przyszłej kadencji między innymi z obecnym starostą i przedstawicielami SKW oraz PSL. Jeśli potwierdzą się pogłoski, że Michał Listwoń, który startował w wyborach samorządowych z list Koalicji Obywatelskiej i dostał się "na salony" rady powiatu, otrzyma stanowisko wicestarosty, wówczas powstałby wolny wakat zastępcy burmistrza (także reprezentującego PO) w ratuszu w Krobi...
Wciąż pod znakiem zapytania stoją plany nowego burmistrza w gminie Borek Wlkp. Jak w nowej kadencji podzielone zostaną stanowiska urzędowe w tamtejszym ratuszu? Przypomnijmy, że obowiązki sekretarza gminy oraz zastępcy burmistrza „za czasów Marka Rożka” wykonywała jedna osoba. Już niedługo włodarzem będzie przedstawiciel SKW... Na początku maja powinniśmy poznać odpowiedzi na nasuwające się pytania...
Wybory samorządowe w Pogorzeli w liczbach
- Liczba wyborców uprawnionych do głosowania w gminie - 3765
- Liczba kart wyjętych z urn: 2165
- Liczba głosów ważnych oddanych łącznie na obu kandydatów (z kart ważnych) - 2156
- Liczba głosów nieważnych: 9
Frekwencja w II turze wyniosła 57,50%, ogólnie zatem 21 kwietnia do lokali wyborczych wybrało się mniej uprawnionych do głosowania, niż 2 tygodnie temu:
- I tura: 59,11 % (miasto 61,60%, wieś 57,23%)
- II tura: 57,50 % (miasto 62,45%, wieś 53,76%) - niższa o 1,61%
- Dziękuję serdecznie wszystkim z gminy Pogorzela, którzy wzięli udział w wyborach, którzy poszli oddać swój głos nie tylko na mnie, ale w ogóle zdecydowali się uczestniczyć w I i II turze. Mieszkańcy, którzy poszli do urn wiedzą, jak ważne są te wybory dla lokalnej społeczności. Głosy, które ja otrzymałam uważam za wyraz dużego zaufania. Zdaję sobie sprawę, jak odpowiedzialna jest rola burmistrza i doceniam to, jak wysoko zostałam oceniona. Zapewniam jednocześnie wszystkich mieszkańców, że dbałość o ich potrzeby będzie moim priorytetem - komentuje Daria Wyzuj, burmistrz elekt.
Jak rozłożyły się głosy podczas wybierania burmistrza Pogorzeli?
W I turze o urząd burmistrza gminy starało się 3 kandydatów:Daria Wyzuj lat 41 (KWW Darii Wyzuj):
- I tura: 922 - 41,78%
- II tura: 1130 - 52,41% - dostała 208 głosów więcej
Szymon Jakubowski 33 lata (KKW Trzecia Droga)
- I tura: 766 - 34,71%
- II tura: 1026 - 47,59% - dostał o 260 głosów więcej
Jerzy Hejduk 53 lata (KWW Razem dla Pogorzeli) wystartował tylko w I turze i otrzymał 519 głosów (23,52%)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.