W artykule, który opublikowaliśmy tuż po wyborach - kiedy już nieoficjalnie było wiadomo, jak podzieliły się mandaty w radzie powiatu nowej kadencji - zastanawialiśmy się czy Robert Marcinkowski, lider Stowarzyszenia SKW Ziemi Gostyńskiej, nadal będzie piastował urząd starosty - CZYTAJ TUTAJ. Dziś wiemy, co wynika z uzgodnień koalicyjnych.
SKW wprowadziło do rady powiatu mniej radnych
Skąd te wczesniejsze wątpliwości? Nieoficjalne wyniki, potwierdzone później Państwową Komisję Wyborczą, wskazywały, że komitet SKW wprowadził do rady tylko 7 reprezentantów (mniej niż w poprzedniej kadencji).Z ramienia tego ugrupowania, mandaty radnych powiatowych uzyskali: Robert Marcinkowski, Tomasz Skibicki, Monika Gorynia, Sebastian Nowak, Grzegorz Marszałek, Tomasz Gruetzmacher i Damian Walczak.
Z kolei, Forum Powiatu Gostyńskiego wprowadziło 6 radnych: Mikołaj Rogala, Marcin Krawiec, Maciej Malczyk, Dominik Jankowiak, Maciej Maciejewski oraz Sebastian Czwojda. PiS reprezentują 3 osoby - Piotr Kogut, Mikołaj Wojtyczak i Hubert Łapawa, PSL - Piotr Curyk, a KO - Michał Listwoń i Tadeusz Pawlak.
Przy takim układzie sił, pozostawienie obecnego włodarza powiatu, byłoby niemożliwe. Owszem, SKW otrzymało najwięcej mandatów, ale nie ma większości, która poparłaby kandydaturę Roberta Marcinkowskiego.
List "żelaznej dziesiątki". Kto w powiatowej koalicji?
Chcąc utrzymać władzę w powiecie, SKW musiało szukać porozumienia. Nie dziwi więc oświadczenie umieszczone na portalu społecznościowym, dotyczące utworzenia szerokiej koalicji współpracy, jaką ugrupowanie obecnego starosty zawarło z radnymi Koalicji Obywatelskiej oraz reprezentującym Trzecią Drogę Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL - Piotrem Curykiem.
- Nasz dialog toczony jest w przyjaznej atmosferze i zaufaniu, co ma wpływ na trwałość powstającej wspólnoty programowej. Jesteśmy przekonani, że zwieńczeniem tych konstruktywnych rozmów będzie utworzenie koalicji i stabilnej większości w Radzie Powiatu Gostyńskiego - czytamy w oświadczeniu, które SKW opublikowało na swoim fanpage’u.
Lider SKW mówi o podpisaniu listu „żelaznej dziesiątki”.
- To jest jednoznaczne z zawarciem koalicji w nowej radzie (...). Podpisaliśmy list „żelaznej dziesiątki”. Jest to nasz fundament, na którym można wiele zbudować - uważa Robert Marcinkowski. - Koalicja jest przede wszystkim odzwierciedleniem woli wyborców - dodaje.
Dlaczego radny PSL zdecydował się na podpisanie dokumentu o współpracy z SKW?
Do tej pory, od początku, od kiedy powstały powiaty, jako PSL pracujemy w radzie razem z SKW - przypomina Piotr Curyk i dodaje: - Obojętnie, kto byłby na moim miejscu, i tak to porozumienie byśmy zawarli (...). Znam zakres działania samorządu powiatu od podszewki. Tym bardziej, że byłem radnym zarówno gminnym, jak i powiatowym. Ostatnie cztery kadencje piastowałem urząd burmistrza. Wiem, jakie są kompetencje rady powiatu, rady gminy i o co się można się starać. Myślę, że będę tutaj przydatny dla naszych mieszkańców - jako ich przedstawiciel.
Starosta ma stanowisko "jak w banku"?
Przedstawiciele pozostałych ugrupowań z koalicji zapewniają, że Robert Marcinkowski otrzymał ich poparcie w misji utworzenia zarządu powiatu. Niemal więc pewne jest, że w nowej kadencji będzie starostą.
Dostałem misję tworzenia nowego zarządu, więc w tym względzie wola radnych jest dość oczywista (...). Poza tym, jesteśmy otwarci na współpracę dla dobra powiatu, jego mieszkańców - także w kontekście realizacji pomysłów innych ugrupowań - podkreśla Robert Marcinkowski.
Według koalicjantów - co zaznaczają dość wyraźnie w oświadczeniu - jest przestrzeń i wola na włączenie do wspólnych działań wszystkich członków rady, także z tych klubów, z którymi SKW nie podpisuje porozumienia (PiS i FPG).
- W prezentowanych podczas wyborów programach znajdujemy wiele elementów, które nas łączą, a dobro i pomyślność wspólnoty samorządowej oraz demokratyczny wybór naszych mieszkańców był, jest i zawsze będzie dla nas sprawą nadrzędną - czytamy w dokumencie.
SKW wraz z koalicjantami nie odsłoniło jeszcze wszystkich kart, co do podziału funkcji. Kto znajdzie w składzie zarządu? Kogo starosta powoła na swojego zastępcę? Robert Marcinkowski twierdzi, że stanowiska w radzie powiatu nie zostały jeszcze „rozdane”.
- Nie rozpoczynamy współpracy od podziału stanowisk. Koncentrujemy się przede wszystkim na ustaleniu wspólnych działań programowych - zapewnia starosta.
Czy zastępca burmistrza zostanie wicestarostą?
Otwarte pozostaje więc także pytanie, kto przejmie tę funkcję po Januszu Sikorze z SKW, który „przeprowadza się” do gminy Borek, gdzie mieszkańcy wybrali go na burmistrza? Wieść powiatowa niesie, że stołek otrzyma Michał Listwoń z KO, obecnie zastępca burmistrza Krobi. W tej kwestii koalicjanci również nie chcą zdradzać szczegółów.
Sam współuczestniczyłem w redagowaniu koalicyjnego oświadczenia Ono wyczerpuje te wszystkie informacje, które mamy aktualnie do przekazania. Jesteśmy w dość delikatnym okresie. Dlatego, że konstytuuje się większość, w formule otwartej, nie wykluczamy innych form współpracy. Przed nami ważny etap konkretyzowania działań na rzecz realizacji postulatów z programów wyborczych i - co się z tym wiąże - wyborem osób, które byłyby głównie odpowiedzialne za ich realizację. Tyle mam na dziś do powiedzenia - komentuje Michał Listwoń.
Nie chce ustosunkować się do pogłosek o rzekomo planowanym powierzeniu mu stanowiska wicestarosty.
- Jestem daleki teraz do składania jakikolwiek wiążących deklaracji - mówi.
Co ze stanowiskiem etatowego członka zarządu powiatu?
Kolejna niewiadoma w kwestii podziału ról w zarządzie dotyczy etatowego członka. Czy koalicja SKW - KO - PSL utrzyma to stanowisko w nowej kadencji? Niewiele słychać w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja uzależniona jest od wyniku II tury głosowania na burmistrza gminy Pogorzela - CZYTAJ TUTAJSzymon Jakubowski, który dotychczas pełnił tę funkcję, walczy o fotel włodarza Pogorzeli. Jeśli mu się nie powiedzie, będzie mógł wrócić do starostwa w Gostyniu? Być może jednak koalicja współpracy - jak deklaruje - otwarta na postulaty programowe innych ugrupowań, nie zostawi tego stanowiska w zarządzie, zgodnie z propozycją opozycyjnych radnych Forum Powiatu Gostyńskiego.
Prezydium Rady Powiatu Gostyńskiego powołanej na nową kadencję
Kto, z kolei, wejdzie w skład prezydium rady powiatu? Kto zostanie rekomendowany na przewodniczącego rady? Czy w nowej kadencji nadal sesje będzie prowadził Damian Walczak?
- Nie odpowiem na to pytanie. Na razie mam misję budowania zarządu - na tym się koncentruję - ucina Robert Marcinkowski.
Wiadomo natomiast, że jest osoba w „żelaznej dziesiątce”, która na pewno nie chce działać w roli przewodnicząceggo Rady Powiatu Gostyńskiego. To Piotr Curyk, który tę funkcję pełnił w pierwszych kadencjach po reformie samorządowej.
- To na pewno mogę powiedzieć. Jako radny powiatowy chcę spróbować działania w innym zakresie, z innej pozycji. Nie wiem jeszcze w jakiej roli, gdyż to radni zdecydują - wyjaśnia i zaraz uprzedza: - Nie będę na pewno starostą ani wicestarostą, to też mogę powiedzieć. W grę wchodzą jeszcze dwie inne funkcje, ale nie chcę wychodzić przed szereg, nie mamy formalnie podpisanej umowy koalicyjnej, chociaż w polityce obowiązuje zasada „nigdy nie mów nigdy”.
Członkowie koalicji nie zdradzają także obsady funkcji wiceprzewodniczących rady powiatu. Warto nadmienić, że drugim po staroście radnym, który uzyskał największą ilość głosów w wyborach jest Maciej Malczyk z opozycyjnego ugrupowania FPG. Czy zasiądzie w prezydium?
Jest natomiast pewne, kto będzie przewodniczył, a raczej kto otworzy pierwsze posiedzeni nowo powołanej rady. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, funkcja przypada najstarszemu wiekiem rajcy, obecnemu w sali obrad. W tym gronie radnym seniorem jest Tadeusz Pawlak z KO.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.