KO przygotowała listy z nazwiskami kandydatów do Rady Powiatu Gostyńskiego w 3 okręgach. Podczas spotkania z dziennikarzami 9 marca 2024 roku, zaprezentowała się liczna grupa osób starających się o mandaty radnych, wśród nich był Marian Poślednik, ubiegający się o miejsce w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
- Mamy 19 kandydatów. Wśród nich są przedsiębiorcy. Mamy też osobę, która reprezentuje seniorów - to 78-letni członek Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, działający także w klubie seniora. W naszej grupie jest też 20-letnia osoba, reprezentująca młode pokolenie, ze świeżym spojrzeniem na samorząd. Mamy doświadczonych samorządowców, poza tym są osoby, które wiedzą, jak pozyskać środki zewnętrzne, w tym unijne - mówił Michał Listwoń, lider KW KO.
Podkreślił też, że na listach Koalicji Obywatelskiej nie znalazły się osoby, które aktualnie piastują mandat radnego.
- Jeśli mieszkańcy będą szukać świeżości wśród kandydatów, a jednocześnie kompetencji, to mamy siebie do zaoferowania - nasze pomysły na samorząd powiatowy, naszą wolę zaangażowania w rozwiązywanie spraw mieszkańców - uzupełnił Michał Listwoń.
Grupa kandydatów KO w wyborach samorządowych statystycznie:
- 9 pań
- 6 przedsiębiorców
- 3 finansistów
- przedstawiciel seniorów – 78 lat
- przedstawiciel młodego pokolenia – 20 lat
- 3 weterynarzy
- 3 specjalistów od środków Unii Europejskiej
- 4 doświadczonych samorządowców
- 1 sołtyska
- 1 kandydatka z doktoratem (Jolanta Kaczmarek)
- 1 nauczyciel
Okręg nr 1 gm. Gostyń – 7 mandatów
- Michał Listwoń
- Edyta Jasak Juskowiak
- Ireneusz Rzeźnik
- Jolanta Kaczmarek
- Marek Rozwora
- Magdalena Cendlak
- Dariusz Szymczak
- Wiktoria Abramowicz
- Patryk Busz
- Krzysztof Fekecz
- Jacek Mencel
- Sylwia Florczyk
- Agnieszka Krzyżaniak
- Tadeusz Pawlak
- Edyta Dawid
- Tomasz Bem
- Beata Jankowiak
- Renata Nowacka
- Kazimierz Musielak
- To odróżnia nas od innych komitetów wyborczych, gdyż spójność i synergia pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami samorządów i ich współpracy jest bardzo istotna, zwłaszcza w kontekście wyzwań, które stoją przed nami. W perspektywie finansowej wiadomo, że Polska otrzyma 600 miliardów złotych, z wykorzystaniem do 2026 roku. A więc czasu na implementację działań w zakresie środków unijnych naprawdę nie będzie dużo. Przypomnę, że formalnie perspektywa finansowa rozpoczęła się w 2021 roku, a mamy 2024 rok, więc zaczęło się wsteczne odliczanie. Trzeba zatem bazować na kompetencjach i konkretnych pomysłach - mówił Michał Listwoń.
Edyta Jasak-Juskowiak jest absolwentką Politechniki Poznańskiej. Jej pasją są odnawialne źródła energii.
- Uważam, że mix energetyczny czyli konwencjonalne źródła energii i OZE to jest bardzo duże źródło oszczędności dla całego powiatu. Inteligentne przesyłanie energii może spowodować, że zaoszczędzimy 10, a może 12% wydatków na ten cel. Uważam że na tym trzeba się skupić - powiedziała.
Tomasz Bem z Krobi od kilkunastu lat związany jest z prowadzeniem inwestycji drogowych, zarówno w zakresie nadzorowania, kierowania oraz projektowania, zamierza poprzez działanie w radzie powiatowej zająć się problemami związanymi z inwestycjami.
- Zależy nam na poprawie jakości dróg i budowie ścieżek pieszo-rowerowych, które połączą miejscowości w powiecie gostyńskim, co jest niezwykle ważne - powiedział kandydat z Krobi.
W zakresie opieki zdrowotnej i dobrostanu zwierząt w samorządzie powiatowym chcieliby pracować lekarze weterynarii: Tadeusz Pawlak, od urodzenia związany z Krobią oraz Jacek Mencel z Borku Wlkp.
- Najbardziej interesuje mnie stan zdrowia i dobrostan zwierząt w odniesieniu do zdrowia publicznego, zgodnie z hasłem „Bezpieczne leki, bezpieczne zwierzęta, bezpieczni ludzie”. Interesuje mnie też polityka senioralna, ze względu na to, że obserwujemy starzenie się naszego społeczeństwa, tak żeby seniorom żyło się zdrowo - powiedział Tadeusz Pawlak.
Ochroną zdrowia ludzi chciałby zająć się Jacek Mencel. Myśli o poprawie funkcjonowania służby zdrowia w powiecie gostyńskim ze szczególnym ukłonem w kierunku dzieci i ludzi starszych.
Edyta Dawid, ekonomistka, od ponad 20 lat pracuje jako główna księgowa, bierze udział w wyborach jako reprezentantka mieszkańców Ponieca (okręg 4.)
- Chcielibyśmy wspierać szkolnictwo zawodowe, a przy tym również kształtować kreatywność i innowacyjność u młodzieży - przedstawiła część programu wyborczego.
Obszar kultury, ale też pozyskiwanie środków zewnętrznych dla organizacji pozarządowych może być polem do popisu dla Krzysztofa Fekecza.
Jego pasją jest kultura, jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej.
- Robimy duży festiwal, który jest perełką promocyjną. Uważam, że można wspierać kulturę we wszystkich jej aspektach właśnie dzięki wsparciu organizacji pozarządowych, te organizacje są w stanie zrobić dużo więcej niż urzędnicy - powiedział Krzysztof Fekecz.
Na edukację stawia Dariusz Szymczak, nauczyciel z 30-letnim stażem.
- Wspólnie uważamy, że edukacja jest kluczowym zagadnieniem w kształtowaniu młodego pokolenia. Aby sprostać wyzwaniom współczesności należy inwestować w infrastrukturę szkolną oraz wspierać nauczycieli i to będzie naszym celem i moim osobiście w radzie powiatu - przedstawił się reprezentant środowiska nauczycielskiego.
Marian Poślednik, który dotychczas trzykrotnie pracował jako radny w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, chciałby ponownie zasiąść w grupie radnych wojewódzkich, tym bardziej, że nie mamy tam naszego reprezentanta.
- Pamiętam ważne momenty, na przykład 2010 rok, kiedy podejmowaliśmy uchwałę dotyczącą obwodnicy gostyńskiej, później mój następca Andrzej Pospieszyński brał udział w głosowaniu związanym z przeznaczeniem europejskich pieniędzy na tę obwodnicę. Jestem przekonany, że możemy wspólnie zrobić coś dobrego. Najważniejsze wyzwania to tani prąd z odnawialnych źródeł energii i edukacja. Potrzebne są też drogi rowerowe i chciałbym się na tym skupić - przedstawił się Marian Poślednik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.