reklama

Czy Gostyń i powiat gostyński będzie miał swoich przedstawicieli w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Czy Gostyń i powiat gostyński będzie miał swoich przedstawicieli w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego? - Zdjęcie główne

Marian Poślednik to najbardziej doświadczony polityk i samorządowiec, który starał się o mandat radnego wielkopolskiego sejmiku | foto Bogdan Bujak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory SamorządowePodczas wyborów samorządowych, poza szefami samorządów oraz radnymi gmin i powiatu, wybieraliśmy także radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Czy Gostyń i powiat gostyński będzie miał swoich przedstawicieli w samorządzie województwa?
reklama

Powiat gostyński, wraz z Lesznem, powiatem leszczyńskim, rawickim, kościańskim, wolsztyńskim, grodziskim, krotoszyńskim i nowotomyskim, w wyborach radnych do wielkopolskiego sejmiku znalazł się w okręgu nr 6. Kandydaci do samorządu wojewódzkiego w tym okręgu walczyli o siedem mandatów. Do zasiadania w gremium wojewódzkim chętne były natomiast 63 osoby, reprezentujące osiem komitetów wyborczych.

Kandydatami z powiatu gostyńskiego do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego byli:

  • Patrycja Andrzejewska-Kmiecik z Grabianowa (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Wojciech Walencki z Ponieca (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)
  • Mateusz Ratajczyk z Szelejewa Drugiego (KKW Trzecia Droga)
  • Marian Poślednik z Pępowa (KKW Koalicja Obywatelska)
  • Krzysztof Polowczyk z Domachowa (KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd)
  • Krystian Madecki z Gostynia (KW Normalny Kraj)
 

reklama

Mandat radnego sejmiku otrzymał Marian Poślednik, który uzyskał 13 023 głosy. Pozostali kandydaci z gostyńskiego zdobyli następującą liczbę głosów: Patrycja Andrzejewska-Kmiecik - 3 596, Mateusz Ratajczyk - 2 310, Krzysztof Polowczyk - 1752, Wojciech Walencki - 613, Krystian Madecki - 577. 

Marian Poślednik to doświadczony samorządowiec i polityk, był już wójtem Pępowa, posłem, senatorem, a także radnym wielkopolskiego sejmiku. Jest również przewodniczącym Międzygminnego Związku Turystycznego "Gościnna Wielkopolska", a także prezesem fundacji "Gościnna Wielkopolska".    

Z okręgu nr 6 w wyborach do wielkopolskiego sejmiku mandaty uzyskali:

  • Marek Sowa z Leszna (PiS) - 30 989 głosów
  • Romuald Ruszkowski z Czempinia (PiS) - 4 313 głosów
  • Małgorzata Nowak z Rozdrażewa (PiS) - 7 656 głosów
  • Wojciech Firlej z Leszna (Trzecia Droga) - 8 284 głosy
  • Barbara Mroczkowska z Leszna (KO) - 22 608 głosów
  • Marian Poślednik z Pępowa (KO) - 13 023 głosy
  • Henryk Szymański z Grodziska Wielkopolskiego (KO) - 10 024 głosy
 

reklama

W wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego najwięcej głosów zdobyli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej (32,01% głosów), kolejny wynik uzyskali członkowie PiS (26,9%), trzecim wynikiem mogą pochwalić się reprezentanci Trzeciej Drogi (17,4%). W gronie ugrupowań, które będą reprezentowane w sejmiku stawkę zamyka Lewica (7,6%). To oznacza, że KO i PiS będą miały po 15 mandatów (Trzecia Droga - 7, Lewica - 2, ), czyli do rządzenia potrzebna będzie koalicja. Czas pokaże, czy piąty raz z rzędu będzie to sojusz KO i PSL wraz z koalicjantami.    

reklama

  

    

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama