reklama
reklama

 Wybory Samorządowe 2024 w Gostyniu. Udana reelekcja Jerzego Kulaka. Zmiany w radzie miejskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

 Wybory Samorządowe 2024 w Gostyniu. Udana reelekcja Jerzego Kulaka. Zmiany w radzie miejskiej - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Samorządowe Fakt, że Jerzy Kulak, doświadczony już samorządowiec, wygrał walkę fotel burmistrza Gostynia nie dziwi chyba żadnego z mieszkańców. Trudno nie było, czwarta kadencja jest dla niego. W gostyńskiej radzie miejskiej będą natomiast zmiany. Chociaż burmistrz ma nieco mniej radnych z list KWW Jerzego Kulaka, do sali konferencyjnej wprowadził siostrę.    
reklama

Rywalizacja o fotel burmistrza gminy Gostyń dla Jerzego Kulaka nie była trudna, chociaż w połowie kampanii stała się bardzo ostra. Starający się o reelekcję Jerzy Kulak, z budżetem bez zadłużeń, bardzo nerwowo zareagował na oficjalne pojawienie się kontrkandydata, chociaż nie była to niespodzianka. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii głośno mówiono, że konkurencyjne ugrupowanie, jakim jest SKW Ziemi Gostyńskiej, wystawi w tej walce „swojego człowieka”.

Jaki jest wynik wyborów na burmistrza Gostynia? Kto wygrał?

Ostatecznie Bartłomiej Smorowiński, reprezentujący KWW Samorządowa Koalicja Współpracy Ziemi Gostyńskiej zdobył 2045 głosów (19,78%).
Na aktualnego burmistrza Jerzego Kulaka głos oddało 8296 wyborców (80,22%).

-  Mieszkańcy w mojej ocenie dokonali dobrego wyboru, czy nawet bardzo dobrego. Jestem osobą pokorną i mimo że mam tak duże poparcie w kolejnych wyborach, nie zmienię swojego zachowania. Będę burmistrzem wszystkich mieszkańców, również tych, którzy na mnie nie głosowali. Mam plan na kolejne lata działalności samorządu gminnego. Z pełną odpowiedzialnością i pokorą będę realizował wszystkie zamierzenia, które już są wypracowywane. Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie będą przed nami - komentuje bardzo dobry wynik wyborów samorządowych 2024 Jerzy Kulak.

Już po zakończeniu ciszy wyborczej, kiedy do gostyńskich sztabów wyborczych zaczęły napływać pierwsze informacje o wynikach wyborów, na fanpage’u Jerzego Kulaka pojawił się post z dużym banerem „Dziękuję”.

Dziękuję, to jest ogromne poparcie. Spotkałem się z takimi danymi, że tylko 25% burmistrzów trzykadencyjnych wygrywa kolejne wybory. Jestem w dość małej grupie uprzywilejowanej. Przewaga jest znacząca. Wygrałem we wszystkich obwodach i to jest wyraźny sygnał, że mieszkańcy są zadowoleni z tego, jak prowadzony jest samorząd gminny. Zapewniam, że to się nie zmieni, że razem z moimi pracownikami, w dalszym ciągu będziemy ze spokojem, pokornie rozwiązywali problemy mieszkańców gminy - uzupełnił Jerzy Kulak. 

Bartłomiej Smorowiński dziękuje, a Jerzy Kulak obiecuje przełomowe rzeczy

Dziś (8 kwietnia 2024 roku) w mieście można szukać dużego baneru z podzękowaniami dla wyborców, w kolorach KWW Jerzego Kulaka. Przyznaje, że kilkanaście lat temu nie spodziewał się, że jego rola będzie trwała tak długo: 

Nie zdawałem sobie również sprawy, że przed Gostyniem tak duże możliwości. Trzeba przyznać, że w roku 2009, kiedy szedłem do wyborów z hasłem „Czas na zmiany”, Gostyń był w dosyć specyficznym miejscu w historii, miał wiele problemów strategicznych do rozwiązania. Nie zakładałem, że będziemy w stanie w tak szybkim czasie doprowadzić do rozwiązania tych problemów. Mam na myśli powstanie obwodnicy za kilkaset milionów złotych, polepszenie jakości usług publicznych, budowę kilkunastu dróg wewnętrznych, które łączą się w cały alternatywny system komunikacyjny. Wreszcie - do Gostynia wraca kolej pasażerska. Byliśmy w stanie  pozyskać kilkanaście milionów złotych na tereny zielone, a także wiele milionów złotych na budowę infrastruktury podziemnej na wsiach. Kilkanaście lat temu nie wierzyłem, że uda się tak wiele. Dzisiaj chcę dokończyć to, nad czym pracowałem. Gostyń wykorzystał swoje szanse, ale jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do rzeczy przełomowych.

Kontrkandydat Bartłomiej Smorowiński z SKW nie rozpacza po porażce w walce o fotel włodarza Gostynia. 

- Jestem zadowolony z wyniku wyborczego. Dziękuję mieszkańcom, którzy na mnie zagłosowali, zwłaszcza z podgostyńskich wiosek.  Było to dla mnie miłe zaskoczenie. Dostałem mandat radnego i postaram się działać w imieniu wszystkich mieszkańców - mówi. 

 

Kto przejmie pałeczkę przewodniczącego Rady Miejskiej w Gostyniu?

W Radzie Miejskiej w Gostyniu w nowej kadencji zapowiadają się zmiany. Nie dziwi fakt, że zasiądzie w niej sporo radnych z list KWW Jerzego Kulaka, w tym siostra Marta Kulak-Stawińska. 

Sromotnie przegrał obecny przewodniczący rady, Mirosław Żywicki. W okręgu nr 3, gdzie głosowali mieszkańcy wsi z gminy Gostyń nie zdobył zaufania większości wyborców, którzy powiedzieli mu STOP. Najwidoczniej mieszkańcy podgostyńskich wiosek uznali, że czas na zmiany. Pałeczkę kierującego radą przejmie inny rajca. Można domyślać się, że z listy KWW Jerzego Kulaka. Już w trakcie kampanii typowani byli Maciej Czajka lub Krzysztof Wojtkowiak. Obaj powtórnie otrzymali mandaty radnych. Jak zostaną rozdane karty? Kogo burmistrz namaści do prezydium rady miejskiej?

Grono kobiet w gostyńskim samorządzie będzie większe?

Wstępne wyniki wyborów mówią, że na samorządowych "salonach" w Gostyniu będzie więcej kobiet. Mieszkancy wybrali przynajmniej 6 radnych spośrod kandydatek. Są to: Natalia Busz z Kunowa (KWW Jerzego Kulaka), Barbara Wujczak z Brzezia (Forum Demokratyczne), Anna Ogrodnik (SKW), Barbara Cwojdzińska (KWW Jerzego Kulaka - najprawdopodobniej w miejsce Jerzego Kulaka, który starał się o mandat radnego, ale pozostał burmistrzem więc zrobi się wakat), Krystyna Hejnowicz (FD - najprawdopodobniej w miejsce Grzegorza Skorupskiego, bo zdaje się, że utrzyma gabinet zastępcy burmistrza, więc w radzie zasiadać nie może) oraz wspomniana wczesniej Marta Kulak-Stawińska. Poparcia nie uzyskała Elżbieta Muszyńska.

Aktualny burmistrz będzie miał nieco mniejsze wsparcie w 21-osobowej radzie miejskiej - w klubie będzie 10 rajców (czyli bez większości), a nie 11 jak dotychczas. Mandatu nie otrzymał na przykład Jarosław Juskowiak z KWW Jerzego Kulaka. W samorządzie jako "świta burmistrza" pozostali m.in. Karol Stefaniak, Paweł Koncewicz, Andrzej Rogala, Tomasz Bartkowiak, Mateusz Matysiak i Krzysztof Wojtkowiak, a także wspomniany przy dywagacjach o przewodniczącym rady - Maciej Czajka.

Taki układ sił raczej nie jest dużym zmartwieniem dla włodarza gostyńskiej gminy, gdyż - jak dotychczas - może liczyć na wsparcie Forum Demokratycznego, co dość mocno podkreślano w trakcie kampanii wyborczej. KWW Wspólnota dla Przyszłości 2024 wprowadził jednego radnego, Krzysztofa Stróżyńskiego, który też może być "pomocny".

W gostyńskiej radzie nie zobaczymy już Andrzeja Czupryńskiego (SKW), ale mandat zaufania dostali czterej inni kandydaci SKW - oprócz wymienionej już Anny Ogrodnik - Bartłomiej Smorowiński, Krzysztof Mazurek oraz Andrzej Dorsz.

Forum Demokratyczne: Paweł Stachowiak, Grzegorz Skorupski i Barbara Wujczak, a także Mikołaj Jackowiak, Roman Glura i Marcin Maciejewski. 

Drugi wiceburmistrz w Gostyniu?

W trakcie kampanii wyborczej krążyły pogłoski, że w gostyńskim ratuszu będzie dwóch zastępców burmistrza. Czy one się sprawdzą? Kto miałby zająć stanowisko drugiego wiceburmistrza? W nowej kadencji rodzinnie zrobi się w gostyńskim samorządzie... Czy burmistrz ma już kandydata lub kandydatkę na drugiego zastępcę?

Zapytany o to, czy pogłoski o rzekomych planach powołania drugiego wiceburmistrza w ogóle znajdą potwierdzenie w praktyce, daje sobie czas...

- Na sprawy organizacji pracy w urzędzie mam chyba jakiś miesiąc - odpowiedział Jerzy Kulak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama