Skąd pomysł z nadawaniem Złotych Znaków Związku po śmierci?
Jak mówi dh Andrzej Małecki, początkowo kupił kilka medali od byłego już prezesa zarządu ZOSP w powiecie rawickim, dh-a Jana Solaka. Pierwsza ceremonia uhonorowania miejsca wiecznego spoczynku Złotym Znakiem Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej (ZOSP RP) w powiecie gostyńskim odbyła się przy mogile ks. Konrada Kaczmarka na parafialnym cmentarzu w Gostyniu.Nie stało się tak przypadkowo. Ks. prałat Kaczmarek to były proboszcz lubińskiej parafii. Odszedł w 2015 r., dokładnie w dniu św. Floriana, patrona strażaków, których był diecezjalnym duszpasterzem. Miał 87 lat (święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r.). Był kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Poznańskiej, miał też tytuł Prałata Honorowego Jego Świątobliwości PISALIŚMY O TYM TUTAJ.
Kilka kolejnych medali nadano pośmiertne strażakom-ochotnikom służącym w jednostkach OSP w gminie Pępowo.
- Później nastąpiła przerwa, może dwuletnia i raptem strażacy-ochotnicy zaczęli interesować się i dopytywać o możliwość dekorowania miejsc wiecznego spoczynku znanych, a przede wszystkim wybitnie zasłużonych i nieżyjących już druhów - wyjaśnił prezes Małecki.
Zasłużony śp. dh Mieczysław Galusiński - zginął tragicznie
Ostatnia uroczystość nadania pośmiertnie honorowego medalu OSP odbyła się 25 października 2023 r. na cmentarzu parafialnym w Borku Wielkopolskim. Wówczas Złotym Znakiem Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej uhonorowano miejsce wiecznego spoczynku druha Mieczysława Galusińskiego, który zginął tragicznie w 2010 r., w akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Zdzieskiej w Borku. Przy mogile, dokładnie w dniu, kiedy przypadałyby urodziny zmarłego, zebrali się prezesi jednostek OSP z boreckiej gminy w galowych mundurach, byli też członkowie działających na tym terenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
- Zarząd oddziału powiatowego Związku OSP RP w Gostyniu (...) nadaje szczególnie zasłużonemu strażakowi druhowi śp. Mieczysławowi Galusińskiemu znak związku dla upamiętnienia po wszystkie czasy miejsca wiecznego spoczynku - czytamy w akcie nadania, który po ceremonii wręczono najbliższym, obecnym na uroczystości.
Rodzinę reprezentowały m.in. prawnuczki oraz córka śp. Mieczysława Galusińskiego. Oprócz krótkiej charakterystyki działalności druha, o tym jak zapamiętała dziadka, opowiedziała również Aleksandra, jedna z prawnuczek.
Na wniosek zarządu gminnego, rodziny lub działaczy OSP
W powiecie gostyńskim przez kilka lat uhonorowano odznaczeniami 12 miejsc wiecznego spoczynku strażaków - ochotników, którzy przez wiele lat byli aktywnymi działaczami OSP. Są to głównie zasłużeni, których groby znajdują się na nekropoliach w gminie Piaski i Pępowo. W gminie Gostyń dotychczas najwyższym odznaczeniem uhonorowano pośmiertnie 4 członków OSP, wszyscy działali w jednostce w Goli.
- Tyle mamy zrealizowanych wniosków. Ale nie robimy tego tak, jak to było z powstańcami wielkopolskimi. Nie chcielibyśmy dopuścić, aby nadawanie medali przerodziło się w „masówkę” i spowszedniało. Planujemy w pierwszej kolejności wyróżnić mogiły znanych druhów z naszego powiatu. Są wśród nich komendanci, prezesi gminni, ludzie zasłużeni, ci, którzy tragiczne zginęli w akcji gaszenia pożaru czy innej, podejmowanej przez zastępy OSP. Na razie po 2 -3 w gminie - wyjaśnił dh Andrzej Małecki.
Podkreślił, że odznaczane są miejsca wiecznego spoczynku tych członków, którzy za życia - pomimo swych zasług - nie otrzymali Złotego Znaku Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej, będącego najwyższym odznaczeniem, nadawanym przez prezydium zarządu głównego Związku OSP RP (z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP).
- Nie każdy dostąpił tego zaszczytu i otrzymał medal za życia. Kiedy druhowie odeszli na wieczny spoczynek, najczęściej pamięć o nich się kończyła. W ten sposób próbujemy ją odtworzyć, przybliżyć ich postawę nawet najbliższym - tłumaczył prezes zarządu powiatowego ZOSP.
Zarząd powiatowy ZOSP zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczenia tego rodzaju ceremonii do jednej lub dwóch w roku, by nadawanie Złotego Znaku Związku OSP RP i oprawa dekorowania mogił nie straciły rangi.
Historia Złotego Znaku Związku OSP RP
Odznaczenie to w grudniu 1922 r ustanowiła Rada Naczelna Głównego Związku Straży Pożarnych RP, przejmując prawie w całości wzór odznaki od Głównego Zarządu Floriańskiego, który stosował ją od 1917 r. Złoty Znak w 1933 r. przejęty został przez Związek Straży Pożarnej RP. Nadawany był do września 1939 r., następnie wznowiony w 1959 r. jako najwyższe odznaczenie ZOSP. Od 1993 funkcjonuje jako najwyższe odznaczenie Związku OSP RP.Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, która w sposób znaczący zasłużyła się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarna o co najmniej 100-letniej działalności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.