Reklama lokalna
reklama

Zniczodzielnia - nowość na cmentarzu w Gostyniu. Zrobił ją sam - od początku do końca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Zniczodzielnia - nowość na cmentarzu w Gostyniu. Zrobił ją sam - od początku do końca - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa gostyńskim cmentarzu parafialnym pojawiła się „zniczodzielnia”. To inicjatywa jednego z mieszkańców Gostynia, Marcina Maciejewskiego (Kuźnia Pomysłów). Zrealizował on własny pomysł sprzed roku. Sam kupił materiały i złożył półki.
reklama

Regał na znicze, bo tak można nazwać „zniczodzielnię”, od 13 października 2023 r. stał się dodatkowym elementem wyposażenia gostyńskiej nekropolii. Stoi przy wejściu z głównego parkingu, gdzie znajdują się między innymi wiaty z kwiatami - na granicy starej i nowej części cmentarza, przy płocie, po prawej stronie.

Mniej więcej rok temu - również w październiku 2022 r. - Marcin Maciejewski na profilu facebookowym Kuźnia Pomysłów zapytał publicznie:

ZNICZODZIELNIA...w Kościanie już stoi, może na gostyńskim cmentarzu też by się przyjęła?

Internauci inicjatywę uznali za bardzo dobrą -  komentowali, wychwalali, popierali.

- Zdecydowanie tak, pomysł wart naśladowania - pisała Hanna i pozostali komentujący. 

reklama

Z komentarzy wynikało, że stojak na znicze warto postawić, gdyż jest "społeczne zaineresowanie" i prawdopodonie nie będzie stał pusty.

Po roku Marcin Maciejewski wziął sprawy w swoje ręce, kupił potrzebne materiały i na kilka godzin zajął prywatny garaż. Sam również „wmurował” regał na cmentarzu.

- Muszę podziękować drukarni Select z Gostynia za korzystne rabaty na wykonanie tablic z napisem - powiedział nam, kiedy zniczodzielnia już stanęła w wybranym miejscu, za zgodą zarządcy nekropolii - proboszcza parafii farnej w Gostyniu.

Zniczodzielnia - co to jest?

Na czym polega rola regału na znicze? Umowne zniczodzielnie od pewnego czasu na gostyńskim cmentarzu już funkcjonowały. Sprzątający nagrobki, którzy pozbywali się niepotrzebnych zniczy w dobrym lub bardzo dobrym stanie, nie wyrzucali ich na stertę śmieci. Za to układali je na murach cmentarnych śmietników. Zainteresowani mogli je stamtąd zabrać i ustawić na innych grobach. Rotacja była duża.

reklama

Jeśli chodzi o korzystanie z nowego stojaka - zniczodzielni, obowiązują takie same zasady. Każdy może postawić tam zużyty znicz, pod warunkiem że nie jest zniszczony. Nie powinien zawierać też zużytego wkładu.  Z kolei osoby, które przyszły na cmentarz z „gołymi rękami”, mogą skorzystać i zabrać pozostawione znicze (wkłady można kupić w sklepiku na parkingu).

Korzystanie ze zniczodzielni jest darmowe, ale należy przestrzegać zasad, spisanych w regulaminie. Pomysłodawca i darczyńca prosi o zachowanie porządku przy stojaku. 

- Jeśli na regale nie ma miejsca na pozostawienie znicza, należy go wyrzucić do kontenera - czytamy w regulaminie, umieszczonym przy regale.

I jeszcze jedna ważna informacja - za zniszczenie regału materialnie odpowiada osoba, która wyrządziła szkodę lub jej prawni opiekunowie.

reklama

Jak dobrze, że stojak na znicze się pojawił

Zniczodzielnia - jak się okazuje - była bardzo potrzebna. Minęła chwila, odkąd półki postawiono, a kilka osób już skorzystało i położyło tam znicze.
Jak bardzo stojak może się przydać, zwłaszcza, że zbliża się Święto Zmarłych, świadczą komentarze kilku osób, które pochwaliły pomysł.

- Ta półka była bardzo potrzebna. Sam przed chwilą położyłem niepotrzebne znicze na murze od śmietnika, bo jeszcze jej nie zauważyłem - przyznał starszy pan, odwiedzający grób żony z okazji rocznicy śmierci. - Można też zaoszczędzić, bo znicze w tym roku tanie nie są - dodał.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama