Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Abiturienci nie musieli w tym roku przystąpić do egzaminów ustnych (zdawali je tylko ci, którzy potrzebowali wyniku z egzaminu ustnego do rekrutacji na uczelnie za granicą), ani do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić do sześciu egzaminów z przedmiotów do wyboru (zdawane są na poziomie rozszerzonym).
Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia - w przypadku przedmiotów do wyboru nie było progu zaliczeniowego.
Jak poszło tegorocznym maturzystom z ziemi gostyńskiej?
Znamy wyniki egzaminów maturalnych ze wszystkich szkół z terenu powiatu gostyńskiego. Z podanych danych wynika, że procentowo najlepszą zdawalność ma gostyński Zespół Szkół Zawodowych, gdzie spośród 8 osób, które nie zdały matury w pierwszym podejściu, 4 będą miały jeszcze szanse poprawić swój wynik podczas sierpniowego egzaminu poprawkowego.
- Ja się bardzo cieszę, że młodzież tak podeszła do matury i tak fajnie zdała. Patrząc na ten rok i poprzedni to wyniki są lepsze, a mając na uwadze trudność w przygotowaniu do egzaminu maturalnego, czyli inność pracy przez pandemią i zdalne nauczanie jestem tym bardziej zadowolony. W szczególności, jeśli chodzi o średni wynik uzyskany przez uczniów z podstawy z języka polskiego i matematyki, który jest wyższy niż w województwie i w kraju - mówi Maciej Marcinkowski, dyrektor szkoły.
Mniej korzystnie kształtują się wyniki osiągnięte przez tegorocznych maturzystów Zespółu Szkół Rolniczych w Grabonogu.
- W technikum mamy poprawę zdawalności, która jest na bardzo wysokim poziomie 84,84%. Dotyczy to wszystkich specjalności, czyli technik żywienia, usług gastronomicznych, architektury, rolnik i weterynarz. Natomiast w liceum, gdzie wypuszczaliśmy ostatnią klasę z innowacją bezpieczeństwo publiczne - działania policji wynik egzamin wypadł bardzo słabo - 56,25%. Wkład nauczycieli był równy, bo to byli nauczyciele, którzy uczyli zarówno w technikach, jak i w liceum, dlatego myślę, że niektórzy uczniowie powinni uderzyć się w pierś i przemyśleć swoją dojrzałość w przystąpieniu do egzaminu. Tutaj często widać efekt zdalnej nauki: brak samodzielnej pracy. Jeżeli ktoś pracował uczciwie i rzetelnie, to nie było problemu. Ale byli też uczniowie, których trzeba było mobilizować, nie uczyli się tak systematycznie, jak wymagała tego matura. Nie powiem, żeby się nie starali, ale czasami to było za późno i za mało - stwierdza Agnieszka Sadzka, dyrektor ZSR.
Wyniki egzaminów maturalnych 2021 szkół z terenu powiatu gostyńskiego
Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu
Przystąpiło: 111 osób
Zdało: 103 osoby
Nie zdało: 8 osób (egzaminy poprawkowe - 4 osoby)
Zdawalność: 92,8%
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Pogorzelskiej w Pogorzeli
Przystąpiło: 26 osób
Zdało: 24 osoby
Nie zdało: 2 osoby (egzaminy poprawkowe - 2 osoby)
Zdawalność: 92,3%
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu
Przystąpiło: 67 osób
Zdało: 60 osób
Nie zdało: 7 osób (egzamin poprawkowy - 7 osób)
Zdawalność: 89,55%
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi
Przystąpiło: 83 osób
Zdało: 63 osoby
Nie zdało: 20 osób (egzamin poprawkowy - 17 osób)
Zdawalność: 76%
Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu
Przystąpiło: 49 osób
Zdało: 37 osoby
Nie zdało: 12 osób (egzamin poprawkowy - 6 osób)
Zdawalność: 75,5%
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.