reklama

Matury 2025 w powiecie gostyńskim. W liceach i technikach w regionie zdawalność wyższa niż średnia krajowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Matury 2025 w powiecie gostyńskim. W liceach i technikach w regionie zdawalność wyższa niż średnia krajowa - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad 340 maturzystów z pięciu szkół ponadpodstawowych: czterech zarządzanych przez powiat gostyński oraz jednej administrowanej przez gminę przystępowało w 2025 roku do egzaminu dojrzałości. Jak pokazują wyniki uzyskane wśród absolwentów, zdawalność matury w naszych szkołach średnich (powiatowych) w tym roku była na poziomie ponad 84% i była wyższa niż średnia krajowa - 80%. - Oczywiście ideałem byłoby, gdyby wszyscy podchodzący do egzaminu kończyli z wynikiem pozytywnym. Ja w każdym razie jestem zadowolony z postawy moich uczniów i uczennic - mówi Jarosław Adamczak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli.
reklama

  • Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi,
  • Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli (pozostający poza systemem powiatowym).

Jak wypadły matury 2025 w naszych szkołach na tle kraju i Wielkopolski?

Średnia krajowa zdawalności matur 2025

reklama

  • liceum - 86%
  • technikum - 70%
Średnia wojewódzka zdawalności matur 2025

  • liceum 85%
  • technikum - 71%
Wśród szkół ponadpodstawowych zarządzanych przez powiat gostyński zdawalność licealistów przekroczyła obie podane średnie. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu maturę zdało 93% uczniów, a w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ZSOiZ Krobia – 92%. 

Z kolei w przypadku techników powyżej średniej: krajowej i wielkopolskiej uplasował się Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu - ponad 83,3% tamtejszych maturzystów poradziło sobie z zadaniami na maturze.

Bardzo podobną zdawalność w technikach - około 67% miały ZSOiZ w Krobi oraz Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu.

reklama

- Bardzo zasmucił mnie fakt, że w tym roku język angielski wypadł dość słabo. Wszyscy z tych, którzy nie zdali, mają możliwość poprawki, jednakże to zawsze matematyka sprawiała naszym maturzystom więcej kłopotów niż język obcy. Także jest to dla nas małe zaskoczenie - komentuje Krzysztof Perdon, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

Jaka jest tego przyczyna?

- Ci, którzy mają poprawkę, to z reguły absolwenci z bardzo niską frekwencją, którym „rzutem na taśmę” udało się ukończyć szkołę. Spodziewaliśmy, że mogą mieć problem ze zdaniem matury i tak też się stało. Na szczęście, jeżeli wezmą się do pracy przed egzaminem poprawkowym, to może się jeszcze okazać, że zdawalność będzie wynosiła 100% - dodaje K. Perdon. 

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ

Które przedmioty maturalne sprawiły najmniej kłopotów gostyńskim absolwentom?

Jak wynika z analiz Wydziały Oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu z językiem polskim najlepiej poradzili sobie uczniowie ZSO w Gostyniu (63,3%), technikum w ZSOiZ w Krobi (63%) oraz technikum ZSR w Grabonogu (61,2%), przy średniej krajowej wynoszącej 59%.

Z kolei w starciu z królową nauk najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie ZSZ w Gostyniu (70,7%) oraz licealiści z ZSO w Gostyniu (64%), gdzie krajowa średnia zdawalności matematyki to 61%.

Natomiast język angielski okazał się najmniej problematyczny dla maturzystów ZSO w Gostyniu (80,2%), licealistów z ZSOiZ w Krobi (79%), przy średniej krajowej 78%.

Tabela wyników matur 2025 w szkołach ponadpodstawowych zarządzanych przez powiat gostyński

W ZSOiZ w Pogorzeli dwie osoby mają jeszcze szansę na poprawkę

W pozostającym poza systemem powiatowym administrowanym przez gminę Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli do egzaminów maturalnych przystąpiło 30 maturzystów. Z tej grupy egzaminu nie zdały 4 osoby: jedna w liceum ogólnokształcącym i jedna w technikum bez możliwości poprawki oraz dwie, które będą mogły przystąpić do sesji poprawkowej 19-20 sierpnia.

reklama

- W sumie jestem zadowolony z wyników, które są lepsze od zeszłorocznych i plasują nas powyżej średniej krajowej. Nie zrobiliśmy jeszcze dokładnych analiz, ale tradycyjnie zawsze najlepiej wypadają język angielski, matematyka, ciut słabiej język polski. Czy mogłoby być lepiej? Oczywiście ideałem byłoby, gdyby wszyscy, którzy podchodzą do egzaminu kończyli z wynikiem pozytywnym - mówi Jarosław Adamczak, dyrektor ZSOiZ w Pogorzeli

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo