Reklama

Znaczne podwyżki za wodę i odbiór ścieków w gminie Borek. To już się dzieje

Opublikowano: sob, 28 sie 2021 13:20
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Znaczne podwyżki za wodę i odbiór ścieków w gminie Borek. To już się dzieje - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. Od 13 sierpnia mieszkańców gminy obowiązują wyższe stawki za wodę i ścieki - tak zdecydował BZWiK w Karolewie | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minęły trzy lata od ustalenia ostatniej taryfy za wodę i ścieki. W wielu gminach już w sierpniu zakłady wodociągów wprowadziły nowe opłaty i tam trzeba głębiej sięgnąć do portfela. Tak jest już od połowy sierpnia w gminie Borek Wlkp. Czy mieszkańcy o tym wiedzą?

W najbliższych latach mieszkańcy powiatu gostyńskiego więcej zapłacą za wodę i odprowadzanie ścieków komunalnych. Powinni się przygotować na to, że wysokość stawek systematycznie będzie rosła. Boreckie Zakłady Wodociągów i Kanalizacji zrobiły tak, jak zapowiadały - od połowy sierpnia mieszkańcy gminy płacą dużo więcej za odprowadzanie ścieków. Stawka za te ostatnie usługi w ciągu 3 lat jeszcze wzrośnie.

Minęły trzy lata od ustalenia ostatniej taryfy za wodę i ścieki. W wielu gminach już w sierpniu zakłady wodociągów wprowadziły nowe opłaty i tam trzeba głębiej sięgnąć do portfela. Tak jest już od lipca w gminie Gostyń - portal gostynska.pl informował o tym TUTAJ.

Oprócz tego pewne podwyżki stawek są też w Borku Wlkp. W tej gminie od 13 sierpnia mieszkańcom wyznaczono o  0,16 zł wyższą taryfę za wodę i 0,48 zł za odprowadzanie ścieków (średnio o ok. 7%). 

- Tak będzie przez pierwszy rok rozliczeniowy (do połowy sierpnia 2022 roku - przyp. red.), w kolejnych stawki będą inne - wyjaśnia Mirosław Twardowski, prezes BZWiK w Karolewie. 

 

W boreckiej gminie Borek Wlkp. po wprowadzonych zmianach mieszkańcy płaca za wodę 3,61 zł netto (3,90 zł brutto). W sezonie 2023/2024 cena za 1 m3 zużytej wody wzrośnie tam o kolejne 0,05 zł.

 

Taryfa za odbiór ścieków po zmianach wynosi 8,01 netto (8,65 zł brutto). Zostanie podwyższona o 0,02 zł już w przyszłym roku, a o kolejne 0,03 zł w sezonie 2023/2024.

 

Prezes BZWiK w Karolewie informuje, że gdyby przez najbliższy rok pobór wody był na takim samym poziomie, jak dotychczas w 2020 r., to do kasy zakładu z wprowadzonych podwyżek wpłynie około 200 tys. zł.

 - Na decyzję o podwyższeniu taryf miał wpływ przede wszystkim wzrost ceny energii elektrycznej, paliwa. Na tym głównie opiera się praca  zakładu, hydroforni. Zaoszczędzone środki nie zostaną wykorzystywane na inwestycje, ale raczej na wyrównanie kosztów postępującej inflacji i kosztów pracy boreckiego zakładu wodociągów - mówi Mirosław Twardowski.

Przekonuje, że „Wody Polskie” zdecydowały się zatwierdzić proponowane przed borecki zakład wodociągów stawki, gdyż w podwyżkach nie przekroczono poziomu 10%.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.