Reklama

Nowe ceny wody i ścieków w Gostyniu. Jakie będą podwyżki?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu/A. Fajczyk

Nowe ceny wody i ścieków w Gostyniu. Jakie będą podwyżki? - Zdjęcie główne

Gostyń. Nowe stawki opłat za wodę i ścieki obowiązują od lipca | foto arch. portalu/A. Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od lipca mieszkańcy gminy Gostyń korzystają z wody, płacąc według zmienionych taryf.

Reklama

Minęły trzy lata od ustalenia ostatniej taryfy za wodę i ścieki. W niektórych gminach w sierpniu, a w Gostyniu w  lipcu zakłady wodociągów wprowadziły nowe opłaty. Czy trzeba głębiej sięgnąć do portfela? 

Do 2018 r. taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków co roku ustalano bezpośrednio w gminach. Wnioski o ich zatwierdzenie wysyłały do wójta lub burmistrza przedsiębiorstwa wodociągowe.

- Konsultowałem wtedy nowe ceny z burmistrzem  - mówi Dariusz Szymański, prezes gostyńskiego ZWiK.

Całość informacji trafiała pod obrady radnych. Proponowane przez zakłady wodociągów stawki wymagały ich zatwierdzenia. Nawet negatywna decyzja nie wpływała jednak na wprowadzane zmiany. 

Od trzech lat wnioski związane z ustalaniem taryf pomijają samorządy lokalne i władze gminy. Władze rządzące PiS powołały podmiot zwany Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”. I tutaj właśnie trafiają wnioski zakładów wodociągów, jako do regulatora taryf. W „Wodach polskich” zapada decyzja zatwierdzająca - czy wprowadzić nowe taryfy czy odrzucić wniosek i wdrożyć opłaty tymczasowe (do czasu opracowania nowego wniosku przez zakład wodociągów). Zakład Wodociągów i Kanalizacji w terminie wysłał wnioski z nowymi propozycjami cen w terminie do oddziału PGW w Poznaniu .

- Obniżono podane przez nas taryfy na każdy rok o 3 grosze - przyznaje prezes. 

 

Od lipca więcej nowe stawki za wodę w gminie Gostyń

W gminie Gostyń od 6 lipca mieszkańcy korzystają z wody i odprowadzają ścieki według taryf uzgodnionych z PGW na kolejne trzy lata budżetowe - 2021 - 2024. 

- W pierwszym roku woda potaniała w gminie nawet o 1%, a mieszkańcy przez najbliższy rok za jej zużycie zapłacą o 3 grosze mniej niż dotychczas - wyjaśnia Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu. W kolejnych latach podwyżki będą już odczuwalne i uderzą po kieszeni.

- Dodatkową rzeczą jest opłata abonamentowa, którą umieściliśmy w taryfach, a takie rozwiązanie zaakceptowały Wody Polskie. Ona jest niezależna od zużycia wody, co miesiąc będą płacili ją mieszkańcy czy odbiorcy usług w wysokości  około 1,83 zł, z niewysokim wzrostem w każdym roku - dodaje prezes ZWiK w Gostyniu. 

Ile płacimy za odprowadzanie ścieków w gminie Gostyń?

Jeśli chodzi o stawki za odprowadzanie ścieków „szalejących podwyżek w gminie nie ma” - są to podwyżki rzędu 1, 2 i 3% w poszczególnych latach. „Wody Polskie”, weryfikując wniosek z ZWiK z Gostynia, obniżyły o 0,03 zł proponowane stawki. Na „cięciach” w ciągu 3 lat budżet gostyńskich „zakładów” straci finansowo ok. 1,2 mln zł.

- Na pewno będzie to miało jakiś wpływ na kondycję firmy czy realizację planowanych inwestycji, ale trudno na tym etapie powiedzieć jaki - tłumaczy prezes gostyńskiego przedsiębiorstwa wodociągowego. - Zaproponowaliśmy nowe taryfy, bazując na wytycznych dostępnych w lutym czy w marcu, ale okazuje się, że płaca minimalna ma wzrosnąć, nie wiadomo co będzie z ceną za energię elektryczną. Być może będziemy musieli zrezygnować z zaplanowanej inwestycji za 2 - 3 lata. Ale jest też możliwość złożenia wniosku o zmianę taryf, gdyby na rynku cena energii wzrosła o 20-30%, nie wiedząc czy PGW nam to zaakceptuje. Aktualnie nie widzimy takiego zagrożenia - dodaje prezes gostyńskiego przedsiębiorstwa wodociągowego.

 

NOWE STAWKI

w pierwszym roku - od lipca 2021 do lipca 2022

w gminie Gostyń (ZWiK w Gostyniu ustalił stawki z wliczoną opłatą abonamentową) 

woda (za m3)

pierwszy rok obowiązywania nowej taryfy

- było  3,79 zł, po zmianach - 3,76 zł netto (4,06 brutto) 

w II roku (lipiec 2022- lipiec 2023)

 - 3,83 zł netto (4,14 zł brutto)

w III roku (lipiec 2023- lipiec 2024)

 - 3,93 zł netto (4,24 zł brutto)

 

odprowadzanie ścieków (podwyżka o 2 -3%)

w I roku (lipiec 2021 - lipiec 2022)

- po zmianach 5,28 zł netto (5,70 brutto), było 5,17 zł

w II roku (lipiec 2022- lipiec 2023)

- 5,37 zł netto (5,80 zł brutto)

w III roku (lipiec 2023- lipiec 2024)

- 5,58 zł netto (6,03 zł brutto)

Jeśli gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo uchyla się od opłat, najczęściej po dwóch okresach rozliczeniowych wysyłane są upomnienia i naliczane są odsetki od zaległości. W ostateczności sprawa spłaty długu rozstrzygana jest przez kancelarię prawną i komornika.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy